از دیگر موارد مهم مطرح شده در این نظرسنجی در خصوص آشنایی بینندگان با رویدادهای خاص این سریال می‌توان به معرفی لاوی به عنوان یکی از برادران حامی حضرت یوسف، معجزات زمان به دنیا آمدن حضرت یوسف...


 
 
مأموريت اصلی مركز تحقيقات صدا و سيما  مطالعه، پژوهش و سنجش در زمينه‌هاي مورد نياز اين رسانه ملی با استفاده از روش‌‌هاي علمي و به منظور سياستگذاری، برنامه‌ريزی، نظارت و ارتقای كيفی برنامه‌های راديو و تلويزيون است.
این مرکز پس از پخش 12 قسمت از «یوسف پیامبر(ع)»، طی مصاحبه با 842 نفر از افراد 15 سال و بالاتر ساکن شهر تهران  در خصوص این سریال نظرسنجی به عمل آ ورده است که نتایج آن نشان می‌دهد  80 درصد پاسخگویان به نحوی بیننده این قسمت‌ها بوده اند.
بر اساس این نظر سنجی، 6/28 درصد پاسخگویان بیننده همه قسمت ها، 9/24 درصد بیننده  بیشتر قسمت ها، 1/19 درصد بیننده بعضی قسمت ها بوده و 4/7 درصد نیز به ندرت این سریال را  تماشا کرده اند. این نتایج همچنین نشان می‌دهد که 20 درصد پاسخگویان اصلا این سریال را نديده اند. 
اما مهم ترین دلیل پاسخگویان برای تماشا نکردن «يوسف پيامبر(ع)» برای 6/53 درصد آنها نداشتن وقت، 1/13 درصد تماشا نکردن تلویزیون، 3/8 علاقه نداشتن به این سریال، 1/7 درصد ساعت پخش نامناسب سریال، 2/4 درصد بی اطلاعی از پخش سریال، 8/1 درصد آگاهی از داستان سریال، 2/1 درصد تماشا کردن فیلم سینمایی حضرت یوسف در گذشته و 2/1 درصد نیز علاقه نداشتن به هيچ سریالی بوده است. اين در حالي است كه  5/9 درصد از پاسخگویان  نیز به موارد پراکنده ديگری اشاره کرده اند.
در این گزارش همچنین به «جذابیت داستان زندگی حضرت یوسف(ع)»، به عنوان مهم ترین دلیل  بینندگان برای تماشای سریال«یوسف پیامبر(ع)» و با آماری در حدود 5/35 درصد اشاره شده است.
1/33 درصد بینندگان نیز علاقه داشتن به قصه های قرآنی و 4/18 درصد آشنا شدن با پیام های اخلاقی و تربیتی زندگی یوسف پیامبر(ع) را به عنوان دلایل خود برای تماشای این سریال عنوان کرده اند.
از دیگر دلایل تماشای این سریال می توان به سرگرمی و پرکردن وقت با آمار3/7 درصد، عادت به تماشای سریال های تلویزیونی 7/2 درصد و بازی خوب بازیگران 7/2 درصد اشاره کرد.
این نظر سنجی همچنین در خصوص نظر بینندگان درباره میزان موفقیت بازیگران سریال «یوسف پیامبر(ع)» در ایفای نقش های خود آورده است که 7/84 درصد بینندگان اظهار کرده اند بازیگران سریال در حد«زیاد و خیلی زیاد» در ایفای نقش خود موفق هستند.
بر اساس نظر 6/23 درصد این بینندگان، بازیگران در حد خیلی زیاد موفق بوده و 1/61 درصد نیز گزینه زیاد را برای میزان موفقیت بازیگران انتخاب کرده اند. 2/12 درصد بینندگان نیز  میزان موفقیت بازیگران  را کم و 2/2 درصد  نیز خیلی کم ارزیابی کرده اند. 0/9 درصد نیز آنها را اصلا موفق ندانسته اند.
این گزارش حاکی است، در میان بینندگانی که بازیگران سریال «یوسف پیامبر(ع)» را در حد «کم و خیلی کم» در ایفای نقش خود موفق دانسته و یا اصلا موفق ندانسته اند (3/15 درصد  بینندگان)، 8/57 درصد  بازیگر نقش کودکی حضرت یوسف (ایمان خسروی) و 5/22 درصد بازیگر نقش حضرت یعقوب (محمود پاک نیت) را در ایفای نقش های خود موفق ندانسته اند. 7/15 درصد این آمار به بازیگر نقش زلیخا (کتایون ریاحی)، 8/9 درصد به بازیگر نقش پوتیفار (جعفر دهقان)، 9/5 درصد به بازیگر نقش مشاور عزیز مصر (علی طالب لو)، 2 درصد به بازیگر نقش ندیمه زلیخا (مهوش صبرکن)، 2 درصد به بازیگر نقش فرشته وحی حضرت یوسف (اردلان شجاع کاوه)، 2 درصد تمام بازیگران، 1 درصد بازیگر نقش فرشته مرگ (فرج الله سلحشور)، و 8/10 درصد نیز به سایر موارد به عنوان بازیگران ناموفق اشاره کرده اند. در این خصوص همچنین 9/2 درصد نیز گزینه «نمی دانم» را برگزیده اند.
بر اساس این گزارش، همچنین در میان رویدادهای مختلفی که طی 12 قسمت از سریال به آنها پرداخته شده، کمترین میزان آشنایی بینندگان از پخش سریال، مربوط به رویداد «شناساندن مصر به حضرت یوسف توسط هونیفر» بوده است. به گونه ای که 6/80 درصد از بینندگان قبل از تماشای سریال «یوسف پیامبر(ع)» در حد « کم و اصلا» با این رویداد آشنا بوده و بعد از تماشای سریال، میزان آشنایی این گروه به 5/84 درصد در حد «زیاد» رسیده است. 80 درصد از بینندگان نیز قبل از پخش سریال با رویداد «واگذاری سرپرستی حضرت یوسف به عمه اش فائقه به مدت 4 سال» در حد «کم و اصلا» آشنا بوده اند که میزان آشنایی این گروه پس از تماشای سریال به 85 درصد در حد «زیاد» رسیده است.
از دیگر موارد مهم مطرح شده در این نظرسنجی در خصوص آشنایی بینندگان با رویدادهای خاص این سریال می‌توان به معرفی لاوی به عنوان یکی از برادران حامی حضرت یوسف، معجزات زمان به دنیا آمدن حضرت یوسف (بارش باران در هنگام تولد و آتش گرفتن معبد)، دیدار حضرت خضر(ع) و یکی از ملائکه با حضرت یوسف  در هنگام قرار گرفتن ایشان در چاه، شیرین شدن آب چاه در هنگام رسیدن کاروانیان جهت نجات حضرت یوسف، خواب حضرت یعقوب (ع) درباره دریده شدن بچه ای توسط گرگ ها، واگذاری آموزش حضرت یوسف (ع) به زلیخا، خریده شدن حضرت یوسف (ع) توسط عزيز مصر برای زلیخا و به چاه انداختن حضرت یوسف به تحریک برادرش یهودا اشاره کرد.
از دیگر موارد عنوان شده در این نظرسنجی می توان به میزان اطلاع بینندگان از دوران کودکی و نوجوانی زندگی حضرت یوسف (ع) قبل از تماشای این سریال اشاره کرد که 2/39 درصد آنها در حد «زیاد و خیلی زیاد» و 8/60 درصد در حد «کم و خیلی کم» از آن مطلع بوده و یا «اصلا» مطلع نبوده اند.
ازمیان بینندگانی که به نحوی از زندگی حضرت یوسف(ع) در دوران کودکی و نوجوانی اطلاع داشته اند(9/94 درصد کل بینندگان)، 8/79 درصد اظهار کرده اند دانسته های آنان در مورد زندگی حضرت یوسف در دوران کودکی و نوجوانی با آنچه در سریال نشان داده شده است، در حد «زیاد و خیلی زیاد» انطباق دارد و در مقابل 2/20 درصد از آنان میزان انطباق دانسته هایشان با آنچه در سریال نمایش داده شده است را در حد «کم، خیلی کم و اصلا» دانسته اند.
بر این اساس، بینندگانی که میزان تطابق اطلاعات شان با داستان زندگی حضرت یوسف (ع) را در حد «کم، خیلی کم و اصلا» دانسته اند، مهم ترین موارد عدم انطباق را «شیرین شدن آب چاه در هنگام رسیدن کاروانیان جهت نجات حضرت یوسف (ع)»(5/8 درصد)، «واگذاری مسؤولیت آموزش حضرت یوسف به زلیخا»(4/5 درصد)،«ملاقات حضرت یوسف با حضرت خضر در چاه»(7/4 درصد)و «واگذاری سرپرستی حضرت یوسف به عمه اش فائقه» (7/4 درصد) برشمرده و  همچنین 6/25 درصد از بینندگان در این خصوص، نظری نداشته اند.
این نظر سنجی همچنین نشان می‌دهد که از نظر 2/70 درصد بینندگان، سریال «یوسف پیامبر(ع)» در معرفی و شناساندن حضرت یعقوب(ع) به عنوان یک پیامبر و از نظر 6/77 درصد در معرفی ایشان به عنوان پدر و همسری که مسوولیت سرپرستی خانواده را به عهده دارد، در حد «زیاد و خیلی زیاد» موفق بوده است.
مهم ترین پیام دوازده قسمت این سریال از نظر بینندگان «بیان داستان زندگی حضرت یوسف» با آمار (1/9 درصد) بوده است. از دیگر پیام های ارائه شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:«معرفی حسادت به عنوان یک رذیلت اخلاقی»(9/8 درصد)،«صبر و شکیبایی داشتن در هنگام مشکلات»(8/7 درصد)،«توکل داشتن به خدا»(6/6 درصد)،« آشنا کردن بینندگان با زندگانی پیامبران»(1/5 درصد)، و گزینه «نمی دانم»(3/18 درصد) اشاره کرد. 
نظرسنجی مرکز تحقیقات می افزاید که 2/93 درصد بینندگان اظهار کرده اند در سریال «یوسف پیامبر»(ع) به مفاهیم اعتقادی (مانند توکل بر خدا، صبر داشتن در هنگام مشکلات و تسلیم بودن در برابر مقدرات الهی و پیامدهای حسادت و ...)در حد «زیاد و خیلی زیاد» پرداخته شده است.
بر اساس این گزارش، میزان رضایت مردم از موسیقی سریال 6/75 درصد در حد «زیاد و خیلی زیاد»، 8/16 درصد در حد«کم و خیلی کم» بوده است و 5/2 درصد بینندگان نیز موسیقی سریال را نپسندیده اند.
آمار رضایت بینندگان در زمینه تیتراژ ابتدایی سریال نیز نشان می دهد که 2/74 درصد در «زیاد و خیلی زیاد»، 3/16 درصد در حد«کم و خیلی کم»، آن را پسندیده و 1/3 درصد نیز «اصلا» آن را نپسندیده اند.
مهم ترین نقطه قوت سریال حضرت یوسف (ع) از نظر بینندگان با آمار 8/20 درصد مربوط به «بازی خوب بازیگران» بوده است و پس از آن 4/10 درصد بینندگان «نشان دادن زندگی حضرت یوسف(ع)»، 6/8 درصد «آموزنده بودن»، 1/7 درصد «جذابیت سریال»، 2/6 درصد «دکور زیبا» و موارد دیگر بوده است که در این میان 6/22 درصد بینندگان نیز گزینه  «نمی دانم» را برگزیده اند.
همچنین «انتخاب بازیگران نقش های کودکی و نوجوانی حضرت یوسف (ع)»  با آمار 1/9 درصد به عنوان یکی از مهم ترین نقطه ضعف های سریال انتخاب شده است. از دیگر نقطه ضعف های اشاره شده می توان به «انتخاب بازیگران (به غیر از بازیگران نقش حضرت یوسف)» با آمار 3/8 درصد، «پرداختن به حواشی زندگی حضرت یوسف» 6/1 درصد، «کارگردانی و تصویر برداری سریال» 5/1 درصد، «غیرواقعی بودن داستان سریال»
3/1درصد و همچنین موارد دیگر اشاره کرد. 6/38 درصد بینندگان نیز معتقدند که این سریال هيچ نقطه ضعفی ندارد.
این نظر سنجی می افزاید که 4/94 درصد بینندگان در حد «زیاد و خیلی زیاد» علاقه مندند قسمت های بعدی سریال «یوسف پیامبر(ع)» را تماشا کنند.
همچنین از نظر 7/31 درصد بینندگان، سریال حضرت یوسف (ع) «هم سطح سایر سریال های دینی و تاریخی تلویزیون» و از نظر 7/30 درصد آنان «این سریال بهتر از سایر سریال های دینی و تاریخی» بوده است.
همچنین 7/30 درصد نیز معتقدند سایر سریال های دینی و تاریخی تلویزیون بهتر از سریال «حضرت یوسف (ع)» بوده است.
در ادامه این نظرسنجی آمده است که 4/91 درصد بینندگان در حد «خیلی زیاد و زیاد» و 3/8 درصد بینندگان در حد «کم و خیلی کم» از سریال «یوسف پیامبر(ع)» رضایت داشته اند. 3/0 درصد نیز «اصلا» از سریال راضی نبوده‌اند.
به طور کلی، آمار مرکز تحقیقات نشان می‌دهد که میانگین نمره بینندگان به «سریال یوسف» 7/17 از 20 بوده است.
 
 
 
 
 
 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: www.simafilmnews.ir