در زمان كودكی با یك رادیوی آندریاوار با دنیای رادیو آشنا شدم. توی سوراخ فیبر پشت رادیو صدای بازیگران را می‌شنیدم و فكر می‌كردم لامپ‌های روشن...

 رادیو در ایران در آستانه 70 سالگی است و دیروز دهمین دوره جشنواره رادیو آغاز به كار كرد. به همین مناسبت سراغ شخصیت‌های قدیمی و جوان رفتیم تا از آنها بپرسیم كه چگونه برای اولین بار با «رادیو» آشنا شدند؟ بهترین گویندگان آنها چه كسانی هستند و رادیو را چگونه رسانه‌ای تعریف می‌كنند؟
جالب اینجاست كه از این پرسش و پاسخ‌ها دریافتیم كه برنامه‌هایی مانند صبح جمعه، داستان شب و جانی دالر بین مردم ایران و آنهایی كه از قدیم با رادیو همراه بوده‌اند، بیشترین طرفدار را دارد. خواندن گفت و شنود ما با علاقه‌مندان رادیو و چهره‌های آشنا برای شما هم شاید خالی از لطف نباشد.

حجت‌‌الاسلام والمسلمین راشد یزدی: مناجات، مرا با رادیو آشنا كرد

حدود 60 سال پیش با رادیو آشنا شدم؛ آن زمان یكی از همسایگان ما رادیویی داشت و آن را روی پشت‌بام خانه می‌گذاشت و ما صدای آن را می‌شنیدیم و من با مناجات ماه رمضان با رادیو ارتباط برقرار كردم. بهترین برنامه‌ای كه تاكنون از رادیو شنیده‌ام، برنامه‌های صبح جمعه است. هنوز هم صدای گویندگانی مانند مرحوم صبحی و زنده‌یاد راشد را به یاد دارم. به نظرم رادیو یك عامل بسیار موثر در ساخت‌وساز مردم است و نفوذ رادیو نسبت به تلویزیون بیشتر است.

عماد افروغ: رادیو موفق‌تر از سیما

به یاد دارم یك رادیو در خانه داشتیم كه دور آن چوبی بود و پرده كرم‌رنگی داشت و بسیار قدیمی بود.
به وسیله همین رادیو بود كه با برنامه‌های به‌یاد‌ماندنی مانند قصه‌های شب آشنا شدم و اكنون هم پس از سال‌ها هنوز به رادیو علاقه‌مندم و برنامه‌های رادیو‌جوان را گوش می‌كنم، اما هیچ وقت نتوانسته‌ام صدای زنده‌یاد مهین دیهیم را فراموش كنم. رادیو پس از انقلاب، جهت‌دارتر و حتی موفق‌تر از سیما عمل كرده است. بسیاری از كسانی كه در سیما درخشیده‌اند، كارشان را از رادیو آغاز كرده‌اند. به هر حال، رادیو با توجه به محدودیت‌های تصویری‌ای كه دارد، خیلی خوب عمل كرده است.

علی‌اكبر قاضی‌زاده، روزنامه‌نگار : باید قابلیت‌های رادیو را بیشتر بشناسیم

حدود 6  5 ساله بودم كه با رادیویی كه در آشپزخانه خانه‌مان بود، آشنا شدم و همان جا نشستم و رادیو گوش كردم. پس از آن وقتی كلاس دوم یا سوم مدرسه بودم، یكی از همسایه‌های ما یك رادیوی ترانزیستوری ساخت و برای ما آورد و اسم رادیوی ما لورنز بود.
هنوز هم پس از سال‌ها برنامه‌های داستان شب و برنامه صبح جمعه را به یاد دارم كه از شنیدن آنها لذت می‌بردم.صدای مرحوم صبحی كه بسیار مهربان بود و صدای مرحوم محتشم را هرگز فراموش نخواهم كرد.

ژاله علو، بازیگر و گوینده: رادیو مونس همیشگی است

یك سال پس از افتتاح رادیو، ما در خانه رادیو داشتیم. تا آنجا كه ذهنم یاری می‌كند، نمایش‌های رادیو خوب بودند. برنامه «صبح جمعه» هم همیشه توجه مرا به خود جلب می‌كرد. از گویندگان قدیمی خانم پرنیان و خانم كوكب رجا صداهای بسیار زیبایی داشتند ولی بعدها خانم عاطفی و خانم آذر پژوهش از نظر من موفق بودند و از كسانی كه با موسیقی ارتباط داشتند، به خانم روشنك هم علاقه داشتم. رادیو مونس همیشگی است. من رادیو را به پیانو تشبیه می‌كنم، با این‌كه پیانو بسیار مجلل است و در همه‌جا خیلی ارزش دارد، اما بعضی وقت‌ها آدم دوست دارد نی چوپان را هم گوش كند.

داریوش كاردان: همراه همیشگی مردم

در زمان كودكی یكی از سرگرمی‌های ما، رادیو گوش كردن بود و من به رادیو علاقه داشتم و مشتری پروپاقرص اخبار ساعت 2 و داستان شب بودم. هنوز هم پس از گذشت سال‌ها فكر می‌كنم صدای «مانی» بهترین صدای رادیوست و رادیو همراه همیشگی مردم است.

حسین عرفانی، گوینده: رادیو، دنیای خاطره‌هاست

از دوران دبستان با رادیو آشنا شدم و با داستان‌های شب با رادیو ارتباط برقرار كردم. گویندگان رادیو را دوست دارم و مهران دوستی صدای گرمی دارد. رادیو دنیایی از خاطره‌هاست كه هرگز فراموش نمی‌شوند.

علیرضا افتخاری: مردم به رادیو نیاز دارند

در 10 سالگی با رادیو آشنا شدم، اما معتقدم برنامه‌های رادیو پس از انقلاب خیلی بهتر شده و فعالیت‌های رضایت‌بخش زیادی انجام شده است. رادیو، رسانه‌ای است كه از هر لحاظ مردم نیازمند آن هستند و می‌تواند نبض و قلب ملت را به دست بگیرد.

خسرو سینایی، كارگردان: رادیو قبل از تلویزیون رسانه‌ای مهم بود

آشنایی من با رادیو برمی‌‌گردد به كودكی من. پدر و مادرم از طریق رادیو، برنامه‌های جنگ جهانی را پیگیری می‌‌كردند و من مشتاق شنیدن برنامه داستان شب بودم كه هوشنگ مستوفی آن را اجرا می‌كرد. فراموش كردن صدای زنده‌یاد صبحی، كار سختی است. به نظر من، رادیو به عنوان یك رسانه مهم طی سال‌هایی كه تلویزیون هنوز وجود نداشت، نقش بسیار مهمی را ایفا كرد ولی با آمدن تلویزیون، رادیو كم‌رنگ شد، اما به هر حال، رادیو نخستین رسانه‌ای است كه توانست از طریق صدا با مخاطبان ارتباط برقرار كند.

فرهاد توحیدی، فیلمنامه‌نویس: رادیو فاصله‌ای با مردم ندارد

از زمانی كه خودم را شناختم، با رادیو آشنا شدم و خاطرات خیلی زیادی هم با رادیو دارم. داستان شب و قصه‌های شب را دنبال می‌كردم. همچنین برنامه‌های صبح جمعه. در دوران نوجوانی هم برنامه‌ای بود به نام «پنج بعدازظهر» كه فروزنده اربابی و مانی اجرا می‌كردند. همچنین برنامه مشاعره مهدی سهیلی و برنامه جانی دالر. صدای گویندگان زیادی را به خاطر دارم. گویندگانی مانند مرحوم مانی، مستجاب‌الدعوه، فروزنده اربابی، حیدر صارمی و حسین توصیفیان كه گوینده خبر بودند. سارنگ، اكبر مشكین و رامین فرزاد هم از هنرپیشه‌های رادیو بودند. همچنین صدای خانم عاطفی هم ماندگار بوده است. رادیو مردمی‌ترین رسانه است، رسانه‌ای كه هیچ وقت از شما جدا نمی‌شود حتی موقع خواب. رسانه‌ای كه فاصله‌ای با مردم ندارد.

محمدعلی‌كشاورز: رادیو خدمت بزرگی به فرهنگ و موسیقی كرد

زمان آشنایی من با رادیو به سال‌های خیلی دور برمی‌گردد و من در اصفهان با رادیو آشنا شدم با یك برنامه موسیقی. آن موقع رادیوها، شارژی بودند و با باتری كار می‌كردند.
برنامه گل‌های جاویدان و گل‌های رنگارنگ را از رادیو شنیدم و هرگز آنها را فراموش نخواهم كرد. همان‌گونه كه صدای گویندگانی مانند رضا سجادی، حسین توصیفیان، هوشنگ مستوفی، آقای پیمان و... را از یاد نخواهم برد.
رادیو در تمام مدت این 69 سال خدمت بزرگی به فرهنگ و موسیقی ما كرد و همچنین در پرداختن به ادبیات و مسائل مذهبی موفق بوده است.

بهزاد فراهانی، بازیگر و كارگردان: رادیو زیباترین رسانه است

در زمان كودكی با یك رادیوی آندریاوار با دنیای رادیو آشنا شدم. توی سوراخ فیبر پشت رادیو صدای بازیگران را می‌شنیدم و فكر می‌كردم لامپ‌های روشن شخصیت‌های زنده‌ای هستند كه در حال حرف زدن هستند.
داستان‌های شب را كه از این رادیو می‌شنیدم، هرگز فراموش نخواهم كرد. به نظرم مرحوم مانی از نظر گویندگی و از نظر صدا نصرت‌الله محتشم، مسعود تاج‌بخش و بهادر خیلی خوب بودند.
رادیو زیباترین و منزه‌ترین رسانه ماست و بزرگ‌ترین وسیله‌ ارتباطی با توده‌های وسیع مردم است.

ایرج راد، بازیگر و كارگردان: رادیو، تاثیر‌گذارترین رسانه‌ جمعی

اولین رادیویی كه من با آن آشنا شدم، رادیوی تقریبا‌ بزرگی بود كه با یك نوع باتری خاص كه در كنار رادیو قرار داشت كار می‌كرد و برای این كه رادیو كار كند، روی پشت‌بام آنتن نصب می‌كردند. داستان‌های شب رادیو را هرگز فراموش نخواهم كرد.
برای من چند صدا ارزشمند بوده و انتخاب یكی از آنها سخت است. از گویندگان مرحوم مانی و مرحوم نوذری و از بازیگران رامین فرزاد، مرحوم اكبر مشكین و ثریا قاسمی. رادیو ماندگارترین و تأثیرگذارترین رسانه‌ ارتباط جمعی است چون در تمام حالات می‌توان با آن ارتباط برقرار كرد.

پروانه معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون: همه جا و با همه كس

حدود 6 ساله بودم كه در خانه با رادیو آشنا شدم و با آن ارتباط برقرار كردم. از همان سال‌های اولیه قصه‌های شب برای من خیلی ماندگار بوده است. رادیو می‌تواند همه جا و با همه كس باشد و باید رسالت واقعی‌اش را انجام دهد.

مرضیه برومند، كارگردان و نویسنده: رادیو خودنمایی نمی‌كند

از بچگی علاقه زیادی به رادیو داشتم و خاطرات خیلی زیادی هم از رادیو دارم و به نوعی با رادیو زندگی می‌كردم. به برنامه صبح جمعه علاقه خاصی داشتم.
رامین فرزاد، مانی، سیروس ابراهیم‌زاده و ژاله علو گوینده‌های بسیار خوبی بودند ولی صدای تاجی‌احمدی از نظر من ماندگارترین صداست.
رادیو بی‌ادعا، كم‌خرج، پربار و همراه است و خودنمایی نمی‌كند چون دیده نمی‌شود.

رضا كیانیان: رادیو در حال رشد

بهترین برنامه رادیو از نظر من جانی دالر، برنامه‌ گل‌ها و داستان‌های شب و نشانی است و بهترین گوینده آذر پژوهش می‌باشد. زیاد شنونده برنامه‌های رادیو نیستم. ولی به نظرم شبكه‌های ورزش و جوان موفق بوده‌اند.

امیرحسین مدرس: رادیو بخوبی ارتباط برقرار می‌كند

زمان پیش از انقلاب رادیو سخنرانی‌های آقای راشد را پخش می‌كرد كه هنوز هم صدای مرحوم راشد در ذهن من هست و من از این طریق با رادیو ارتباط برقرار كردم و بتدریج مشتری برنامه‌های صبح جمعه با شما، گل‌های رنگارنگ، قصه‌های شب و ماجراهای جانی‌ دالر شدم.مرحوم رامین فرزاد، امیر نوری، مرحوم كیان، داریوش كاردان، مرحوم نوذری و رشید كاكاوند از بهترین گویندگانی هستند كه در رادیو بوده و هستند.

رضا بابك، بازیگر و كارگردان: رادیو یعنی ارتباط

در زمان كودكی‌، دایی من یك رادیو خریده بودند و من اولین بار رادیو را در آن زمان دیدم. برای من كه علاقه‌مند به هنر بودم، قصه‌های عاشقانه، داستان‌های شب و نمایشنامه‌هایی كه روز جمعه اجرا می‌شد تأثیرگذار بوده‌اند. هوشنگ سارنگ و اكبر مشكین صداهای خوبی داشتند. مانی و فروزنده‌ اربابی صداهای ماندگاری داشتند كه برای مردم خیلی جذاب و دلنشین بود. بخش خوب برنامه‌های رادیو همیشه زیاد بوده و موفقیت بیشتری نسبت به بقیه رسانه‌ها داشته است. رادیو یعنی ارتباط.

منوچهر آذری، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون: تنها صداست كه می‌ماند

از زمان كودكی علاقه فراوانی به رادیو داشتم، پدرم در آن زمان یك رادیو خرید و من با رادیو آشنا شدم و ارتباط برقرار كردم. آن یك رادیوی شارژی بود. اخبار رادیو، داستان شب رادیو، داستان جانی دالر و شما و رادیو از برنامه‌های مورد علاقه‌ام بود و بهترین گویندگان از نظر من نصرت‌الله محتشم، هوشنگ سارنگ، اكبر مشكین، آقای مستجاب‌الدعوه، خانم فروزنده اربابی، خانم علو و رامین فرزاد بودند و پس از انقلاب هم صداهای خیلی خوبی ظهور كرده‌اند.
رادیو، صدایی است كه می‌ماند.

رسول نجفیان، بازیگر و كارگردان: رسانه‌ای كه ماندگار می‌ماند

در سال‌های بچگی ما چون برق نبود، در خانه‌ها عملا رادیو هم نبود و ما یك همسایه مسیحی داشتیم كه به خانه‌شان می‌رفتیم و به رادیو گوش می‌دادیم و در آنجا بود كه با برنامه‌هایی مانند گل‌ها و داستان‌های شب آشنا شدم و صداهای ماندگاری مانند مرحوم مانی و ژاله علو را شنیدم.خوش به حال رسانه‌ای كه ماندگار می‌ماند و رادیو این رسانه است.

اسماعیل میرفخرایی، مجری و كارشناس: آغاز آرام و كوچك

برای اولین بار در یك گردش فامیلی دستگاه رادیویی را دیدم كه با باتری كار می‌كرد و البته جعبه بزرگی هم داشت. این آشنایی رفاقت مرا با رادیو شكل داد. در قدیم، برنامه‌ای بود به نام «شهری در دل شهر ما» كه ضیاءالدین شادمان آن را اجرا می‌كرد كه من هرگز آن را از یاد نخواهم برد. به نظرم مرحوم اسدالله پیمان  گوینده برنامه‌های خبری  بهترین گوینده رادیو بود.
رادیو، آغاز آرام و كوچك داشت، سپس به اوج رفت و دوباره به یك سطح متوسط برگشته است.

ارژنگ امیرفضلی، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون: رادیو، همانند آسمانی صاف است

زمان كودكی‌ام بود كه رادیو را دیدم و به واسطه برنامه قصه‌های شب كه پدرم اجرا می‌كرد، توانستم با رادیو ارتباط برقرار كنم؛ حدود 30 سال پیش. البته من در آن دوران مشتری همیشگی قصه‌های شب و صبح جمعه بودم. مرحوم مقبلی چهره و صدای ماندگار رادیوست. رادیو آسمانی صاف با چند لكه ابر خوشگل است.

جهانگیر الماسی: رادیو موفق‌تر از سایر رسانه‌هاست

از دوران كودكی رادیو در خانه ما بود و من از همان زمان با رادیو آشنا شدم.
داستان‌های شب و خبر رادیو از بقیه ماندگارتر بوده‌اند. برنامه صبح هم كه مرحوم مانی اجرا می‌كردند، خوب بود؛ همچنین برنامه‌های صبح جمعه. رامین فرزاد، مانی، اكبر مشكین، خانم ژاله علو، مرحوم سارنگ، مرحوم مقبلی و مرحوم نوذری از بهترین گویندگان رادیو هستند. رادیو رسانه‌ای است كه عملكردش از بقیه رسانه‌ها خیلی قوی‌تر بوده است.

مرتضی حیدری، مجری: هیچ چیز جای رادیو را نمی‌گیرد

رادیوی ما یك رادیوضبط كوچك سونی بود كه در خانه‌مان بود و سال‌های قبل از مدرسه، سر صبحانه برنامه‌های آن را گوش می‌كردم و چون صبح‌ها تلویزیون برنامه نداشت، رادیوی ما همیشه روشن بود و ما همیشه به برنامه‌های راه شب و صبح جمعه با شما گوش می‌دادیم.
صدای مرحوم حسین نادری را هرگز فراموش نخواهم كرد.قضاوت كردن در خصوص رادیو كار ساده‌ای نیست. به نظرم رادیو یك رسانه فوق‌العاده است. تصور بیشتر مردم این است كه با آمدن رسانه‌های جدیدتری مانند تلویزیون، اینترنت و... نقش رادیو كم‌رنگ شده است.
اما در حقیقت هیچ چیز جای رادیو را نمی‌گیرد. رادیو یك ابزار همیشه در دسترس است.

امین تارخ: به امید 690 سالگی رادیو

زمانی كه رادیو آمد، من خیلی بچه بودم و زیاد به خاطر ندارم ولی در سال‌های بعد با برنامه‌های راه شب و صبح جمعه با رادیو ارتباط برقرار كردم. داستان‌های شب، صبح جمعه و گل‌ها بهترین برنامه‌های رادیو بودند. صدای ماندگار در رادیو زیاد است، ولی من صدای رامین فرزاد و اكبر مشكین را خیلی دوست داشتم. امیدوارم ششصد و نودمین سالگرد رادیو را جشن بگیرید.
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
 منبع: jamejamonline.ir
 
مطالب پیشنهادی:
آوازهایی كه جومونگ به من آموخت!!
همراه با گویندگانی كه جومونگ را ایرانی كردند
راديو تهران و آرزوی بازگشت حكومت "هخا "منشی!
ديالوگ، گوهر گمشده تلویزیون
این هم یك جورش است!!