در قسمت‌هایی از فیلم كه دكتر مایك را باردار می‌بینیم، او واقعا باردار است. او در زمان ساخت این مجموعه صاحب 2 پسر 2 قلو شد. اگر چه این اتفاق...
 
مدتی است كه پخش مجدد سریال پزشك دهكده در بخش شبانگاهی شبكه یك سیما آغاز شده است. اگرچه ممكن است چنین به نظر برسد كه تكراری بودن این مجموعه تلویزیونی سبب از دست دادن طیف وسیعی از مخاطبان برنامه‌های شبانگاهی این شبكه تلویزیونی شود، اما باید پذیرفت كه داستان جذاب و دوست‌داشتنی این مجموعه می‌تواند علی‌رغم تكراری بودن این سریال، بیننده را مجبور به تنظیم برنامه خود كند تا بتواند باوجود خستگی‌های ناشی از كار روزانه پای تلویزیون بنشیند و بیننده این مجموعه تلویزیونی باشد.
 
پزشك دهكده كه در 150 قسمت 50 دقیقه‌ای ساخته شده است، برای نخستین بار در اول ژانویه سال 1993 از شبكه CBS به روی آنتن رفت. این سریال با نام اصلی دكتر كوئین، زن درمانگر و به كارگردانی تب سالیوان ساخته شده است. اگرچه پزشك دهكده یك سریال وسترن محسوب می‌شود، اما باید گفت كه كمتر از قاعده فیلم‌های وسترن تبعیت كرده است. در اغلب فیلم‌ها و سریال‌های وسترن شخصیت اصلی داستان مردی است كه به قانون احترام می‌گذارد و با افرادی كه هریك به گونه‌ای قانون را زیر پا می‌گذارند، مبارزه می‌كند. بنابراین با توجه به آنچه گفته شد می‌توان گفت این مجموعه، سریال متفاوتی است كه در برقراری ارتباط با مخاطبان و جلب رضایت آنها بسیار موفق بوده است.

یكی از مهم‌ترین جذابیت‌های این مجموعه تلویزیونی این است كه تغییرات سنی بازیگران در روند ماجرا و حوادث داستان كاملا مشهود است و به این ترتیب داستان طبیعی‌تر و واقعی‌تر به نظر می‌رسد. در مجموعه تلویزیونی «قصه‌های جزیره» این ویژگی دیده می‌شود و به همین علت این مجموعه تلویزیونی نیز توانست عنوان یكی از پربیننده‌ترین سریال‌های تلویزیونی خانوادگی را از آن خود سازد. طراح اصلی پزشك دهكده تب‌سالیوان است كه پیش از این با بخش تلویزیونی كمپانی فاكس همكاری داشته است. او كه از اعضای سابق انجمن نویسندگان آمریكاست با همكاری 5 گروه نویسنده، نوشتن فیلمنامه این مجموعه تلویزیونی را به عهده داشته است. جالب است بدانید برای این‌كه ماجرای اصلی داستان دستخوش تحریف نشود همه نویسندگان ملزم به تماشای قسمت‌های مختلف سریال بوده‌اند. شخصیت اصلی داستان مایكلا كوئین یا همان دكتر مایك است كه پس از مرگ پدر به دهكده‌ای دورافتاده می‌رود. همه حوادث در دهه 1860 میلادی در این دهكده اتفاق می‌افتد. اگرچه اهالی این دهكده دكتر مایك را به عنوان یك پزشك نمی‌پذیرند، اما او سعی می‌كند با ایفای نقش خود به عنوان یك پزشك، همسر و مادر فداكار بر مردم تاثیر بگذارد و آنها را با خود همراه سازد. اگرچه در قسمت‌های پایانی خانواده دكتر مایك برای دیدن كالین و حضور در مراسم فارغ‌التحصیلی او به بوستون می‌روند اما علی‌رغم جذابیت‌های بوستون تصمیم‌ می‌گیرند به كلرادو اسپرینگز بازگردند و به زندگی در این دهكده ادامه دهند. رابطه عاطفی بین سالی همسر دكتر مایك كه مظهر توانایی، غرور و مردانگی است و همچنین كشمكش‌های میان آنها یكی از جذاب‌ترین جلوه‌های این مجموعه تلویزیونی است كه سبب افزایش محبوبیت این سریال در نزد مخاطبان شده و عوامل و سازندگان آن را به ساخت 6 سری از این مجموعه تلویزیونی تشویق كرد. ماجراها و حوادث داستان در پزشك دهكده چنان حقیقی به نظر می‌رسد كه حتی با گذشت چند سال از پخش اول این مجموعه تلویزیونی، همچنان این سریال یكی از پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیونی است و پخش مجدد آن در بسیاری از كشورها مورد توجه قرار گرفته است.

آخرین حضور جین سیمور در پزشك دهكده
پس از پایان مجموعه تلویزیونی پزشك دهكده، در سال‌های 1999 و 2001 میلادی 2 فیلم سینمایی 90 دقیقه‌ای از این مجموعه ساخته شد كه بسیار مورد توجه قرار گرفت. در فیلم سینمایی «احساس درون»، آخرین حضور دكتر كوئین كه در سال 2001 به نمایش درآمد، 9 سال پس از ورود او به كلرادو اسپرینگز به تصویر كشیده شده بود. در این فیلم كه در كانادا فیلمبرداری شده است جین سیمور علاوه بر این‌كه همچون مجموعه تلویزیونی پزشك دهكده ایفای نقش دكتر مایك را به عهده داشته است، مجری طرح فیلم نیز بوده است. با وجود این‌كه در سال 2001 میلادی بسیاری از بازیگران و عوامل ساخت این مجموعه آمادگی خود را برای مشاركت در ساخت ادامه داستان و یا یك مجموعه تلویزیونی جدید اعلام كردند، شبكه تلویزیونی CBS درخواست آنها را نپذیرفت. پزشك دهكده علاوه بر این‌كه در جذب مخاطبان موفق بوده است، توانسته است با مورد توجه قرار دادن مفاهیم اخلاقی و ارزش‌هایی فراتر از مسائل روزمره بسیاری از منتقدان مجموعه‌های تلویزیونی را نیز با خود همراه سازد. اگرچه اغلب داستان‌ها و حوادث این مجموعه ساختگی هستند، اما برخی شخصیت‌ها و اتفاقات آن حقیقی هستند.

یكی از مشكلاتی كه عوامل ساخت این مجموعه با آن مواجه شدند این بود كه جولاندو ایفاگر نقش سالی در اواخر سری پنجم سریال با اعلام نارضایتی از شخصیت‌پردازی سالی تصمیم گرفت همكاری خود را با این مجموعه قطع كند. تب سالیوان طراح اصلی داستان نیز فیلمنامه را طوری تنظیم كرد كه سالی در قسمت آخر سری پنجم از صخره‌ای سقوط كند. ماندن و یا نماندن او پس از این حادثه به بازگشت یا عدم بازگشت او در سری ششم موكول شد. اگرچه تصمیم گرفته شد جان اشنایدر در نقش دوست صمیمی سالی جای خالی او را در داستان پر كند، اما در نهایت باتوجه به درخواست طرفداران این مجموعه، سالی تصمیم گرفت همكاری خود را همچنان ادامه دهد. علی‌رغم این‌كه بسیاری از شبكه‌های تلویزیونی مانند هالمارك و لایف‌تایم خواستار در اختیار داشتن حق تولید این سریال و ادامه ساخت آن بودند، شبكه CBS از فروش آن خودداری كرد. اما در سال 2003 شبكه تلویزیونی AE موفق شد حق پخش DVD این مجموعه را به دست آورد و 6 سری این مجموعه تلویزیونی و همچنین 2 فیلم نهایی ساخته شده براساس این داستان را روی دی‌وی‌دی تكثیر و به بازار عرضه كند.

یكی از دیگر مشكلاتی كه عوامل ساخت فیلم را به دردسر انداخت، این بود كه اریكا فرورس بازیگر نقش كالین بنا به درخواست پسرش اعلام كرد كه اگر دستمزدش افزایش نیابد، همكاری خود را پایان خواهد داد. بنابراین جسیكا موبن ایفای نقش كالین را به جای او به عهده گرفت و با این كه این موضوع مورد اعتراض شمار زیادی از مخاطبان قرار گرفت، اما پس از مدتی، جسیكا توانست بخوبی از عهده این كار برآید و به این ترتیب، رضایت مخاطبان را به دست آورد.

داستان از چه قرار است
پزشك دهكده در حقیقت داستانی از سال 1867 میلادی را به تصویر می‌كشد. داستان درباره پزشكی از اهالی بوستون است كه پس از مرگ پدر، از زادگاهش به روستای كوچك و دورافتاده‌ای می‌رود. در دهكده كلرادو اسپرینگز دكتر مایك با شارلوت كوپر آشنا می‌شود. او در آنجا زندگی جدیدی را آغاز می‌كند و می‌كوشد هر طور كه شده خود را با زندگی در آن دهكده تطبیق دهد، این در حالی است كه او همچنان در تلاش است تا مردم را متقاعد كند او را به عنوان یك پزشك بپذیرند و به او اعتماد كنند. اگر چه در این مدت، اتفاقات زیادی رخ می‌دهد كه شرایط دشواری را در زندگی او به وجود می‌آورد اما دكتر مایك سرانجام موفق می‌شود و بتدریج ساكنان این دهكده درمی‌یابند كه او پزشكی است كه در كار خود مهارت دارد. پس از مرگ شارلوت به دلیل مارگزیدگی، بنا به درخواست خود او، دكتر مایك سرپرستی و مراقبت از فرزندانش كالین، برایان و متیو را به عهده می‌گیرد. پس از مدتی، مایكلا به بایرون سالی كه از اهالی دهكده است، علاقه‌مند می‌شود و... در مدت زمان 8‌‌ سال ساخت این مجموعه، اتفاقات زیادی برای عوامل ساخت و بازیگران رخ می‌دهد كه باید پذیرفت نقش بسیار مهمی در هر چه حقیقی‌تر جلوه دادن حوادث داستان داشته است. بزرگ شدن تدریجی هنرپیشه‌های خردسال فیلم مانند برایان، پسر كوچك شارلوت كه از 6‌‌سالگی به 14 سالگی می‌رسد، یكی از جذابیت‌های این مجموعه تلویزیونی است كه بیش از هر چیز، مخاطب را به همراهی با داستان ترغیب می‌كند. باردار شدن جین سیمور هنرپیشه نقش اول این مجموعه نیز یكی از دیگر ماجراهای جالب در مدت زمان ساخت این سریال است. در قسمت‌هایی از فیلم كه دكتر مایك را باردار می‌بینیم، او واقعا باردار است. او در زمان ساخت این مجموعه صاحب 2 پسر 2 قلو شد. اگر چه این اتفاق ادامه همكاری را برای او بسیار مشكل ساخته بود، اما او همچنان خستگی‌ناپذیر به تلاش برای حضور در این مجموعه ادامه داد. تب سالیوان، كارگردان سریال پزشك دهكده كه ایجاد یك تغییر اساسی در داستان را برای ساخت سری این مجموعه ضروری می‌دانست، پس از تصمیم جولاندو ایفاگر نقش سالی برای خروج از داستان با درخواست او موافقت كرد. بنابراین در قسمت آخر سری پنجم سریال، سالی به دلیل درگیری با سرگروهبان ارتش همراه او از صخره بلندی سقوط كرد. در قسمت‌های اول سری ششم نه‌تنها بینندگان اصلی مخاطبان این مجموعه از زنده بودن یا نبودن سالی اطلاعی نداشتند بلكه هیچ‌یك از هنرپیشه‌ها و دیگر عوامل ساخت سریال نیز از این موضوع خبر نداشتند. كارگردان نیز تصمیم گرفته بود در صورت عدم بازگشت جولاندو فیلمنامه را به گونه‌ای تنظیم كند كه در یك قسمت از داستان جسد سالی پیدا شود اما اگر جولاندو تصمیم می‌گرفت به همكاری خود ادامه دهد او به صورت مصدوم به فیلم بازمی‌گشت. قرار بر این بود كه در صورت كشته شدن سالی، دانیل دوست صمیمی سالی دوباره به داستان بازگشته و به عنوان همسر آینده دكتر مایك، جایگزین شخصیت اصلی مرد داستان شود. اما به علت درخواست‌های مكرر بینندگان، سرانجام سالی زنده ماند. این مجموعه تلویزیونی یكی از پربیننده‌ترین مجموعه‌های تلویزیونی در كشور آمریكا بوده است كه تاكنون در بیش از 100 كشور دنیا روی آنتن رفته است و به این ترتیب، بازیگران آن به شهرت جهانی دست یافتند.

حوادثی واقعی در داستانی غیرواقعی
محل اصلی تصویربرداری سریال پزشك دهكده مزارع پارامونت در كالیفرنیاست كه قدمتی 70 ساله دارد. سال 1927 شركت فیلمسازی پارامونت بخشی از زمین‌های لاس ویرجین را خریداری كرد و به این ترتیب این منطقه در یك دوره زمانی 25 ساله برای فیلمبرداری بسیاری از فیلم‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی وسترن‌ هالیوودی مورد استفاده قرار گرفت. این در حالی است كه پس از این تغییراتی در سیستم‌‌های فیلمبرداری و استودیوهای این شركت ایجاد شد كه سبب شد از این پس در ساخت فیلم‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی از این منطقه برای فیلمبرداری استفاده نشود. در این منطقه بناهای مختلفی مثل زندان، فروشگاه، تلگرافخانه، سالن و خانه‌ای قدیمی ساخته شده بود. وقتی این منطقه به عنوان محل اصلی تصویربرداری پزشك دهكده انتخاب شد، این خانه قدیمی به كلینیك دكتر مایك تبدیل شد. پس از این ساختمان‌های دیگری مانند كلیسا، آرایشگاه، آهنگری، ریل قطار، ساختمان مدرسه، بانك و پستخانه روستایی نیز به مجموعه بناهای این منطقه اضافه شدند. جالب است كه برای به تصویر كشیدن چگونگی ورود ابزارها و امكانات جدید به زندگی مردم، در این سریال از كتاب اختراعات آمریكا استفاده شده و به آن استناد كرده‌اند.

یكی از مهم‌ترین جذابیت‌های این مجموعه تلویزیونی این است كه تغییرات سنی بازیگران در روند ماجرا و حوادث داستان كاملا مشهود است و به این ترتیب داستان طبیعی‌تر و واقعی‌تر به نظر می‌رسد
بسیاری از حوادث و اتفاقات مانند سرقت از بانك پریستون و دزدیده شدن دارایی‌های مردم یك داستان تاریخی واقعی هستند كه در متن فیلمنامه به آنها پرداخته شده است تا داستان برای مردم حقیقی‌تر و ملموس‌تر باشد. لوكیشن ساخت این سریال پس از پایان ساخت سری ششم این مجموعه همچنان به همان صورت باقی‌مانده و برای تصویربرداری فیلم‌های دیگر از آن استفاده شده است. اما ساختمان مدرسه، پناهگاه سالی و هتل شاتو اسپرینگز از جمله بناهایی هستند كه پس از ساخت سریال تخریب شدند. بدون تردید طراحی لباس و نورپردازی این مجموعه تلویزیونی نیز از جمله عواملی است كه توانسته است نقش بسیار مهمی در جلب توجه مخاطبان داشته باشد. در طراحی لباس برای هر یك از شخصیت‌ها علاوه بر نقش او در این مجموعه، بعد زمانی نیز رعایت شده است. سالی همسر مایك كه سرخپوستی از قبیله شاین است معمولا لباس‌های چرمی به تن می‌‌‌كند.

این در حالی است كه پس از ازدواج او با دكتر مایك بتدریج تغییراتی در طراحی لباس‌‌های این شخصیت ایجاد می‌شود. دكتر مایك نیز معمولا لباس‌هایی می‌پوشد كه از لباس دیگر زنان دهكده شیك‌تر است.
سریال پزشك دهكده علاوه بر این كه در جلب توجه و رضایت مخاطبان مجموعه‌های تلویزیونی خانوادگی موفق بوده، توانسته است نه تنها نامزد دریافت جوایز متعددی باشد بلكه جوایز بسیاری را نیز از آن خود كند كه از این میان می‌توان به دریافت جایزه‌ای برای فیلمبرداری، طراحی، گریم و صدابرداری، ده‌‌ها جایزه به عنوان بهترین فیلم خانوادگی، جایزه فیلم‌های خانوادگی به سبب ترویج ارزش‌های خانوادگی و همچنین دریافت جایزه جنیس به خاطر پرداختن به حقوق حیوانات و جایزه رسانه‌های زیست محیطی اشاره كرد.

بهترین‌ مادر تلویزیون
یكی از مهم‌ترین علل موفقیت مجموعه تلویزیونی پزشك دهكده بازی بسیار خوب جین سیمور در نقش دكتر مایك است. او فردی محكم و بااراده است كه ارزش بسیار زیادی برای خانواده و استحكام زندگی خانوادگی‌اش قائل است و به همین دلیل توانسته بخوبی از عهده ایفای نقش مادری دلسوز و فداكار در این مجموعه تلویزیونی برآمده و لقب مادر مهربان تلویزیون را از آن خود كند. بسیاری از مخاطبان بر این باورند كه دكتر مایك در پزشك دهكده نزدیك‌ترین نقش به عنوان یك مادر واقعی است. او علاوه بر این كه به زندگی حرفه‌ای‌اش عشق می‌ورزد، به زندگی شخصی و همچنین نقشی كه به عنوان همسر و مادر در زندگی به عهده دارد، اهمیت می‌دهد و همواره در تلاش است تا هر طور شده رضایت همسر و فرزندانش را به دست آورد.

جین سیمور در سال 1993 با حضور در سریال پزشك دهكده به تلویزیون آمد و با بازی در این مجموعه به چهره‌ای شناخته شده در عرصه‌های جهانی مبدل شد. او از معدود هنرپیشه‌هایی است كه به‌رغم بالا بودن سنش همچنان می‌تواند نقش خود را بخوبی ایفا كند. جین سیمور زنی خونگرم، مهربان و پركار است. پدرش، جان فرانك برگ، یك پزشك انگلیسی بود و مادرش متیه فرانكن برگ كه در جنگ جهانی دوم بدون دارو و به كمك تجربیاتی كه در زندگی به دست آورده بود، زندانیان بیمار را مداوا می‌كرد. پدر جین در سال 1990 و مادرش در اكتبر سال 2007 میلادی از دنیا رفت. نام اصلی او جویس پنه‌لوپه ویلهمینا فرانكن برگ است. اما او از 17 سالگی و با ورود به عالم هنر نامش را به جین سیمور تغییر داد.

این هنرپیشه محبوب، فعالیت حرفه‌ای خود را از سال 1969 با فیلم «اوه چه جنگ عاشقانه‌ای» آغاز كرد و پس از مدت كوتاهی با كارگردان همان فیلم مایكل اتنبورو ازدواج كرد. نخستین فیلم جین سیمور كه مورد توجه عرصه‌های هنری بین‌المللی قرار گرفت، فیلم زندگی كن و بمیر از مجموعه فیلم‌های جیمز باند بود. او اوایل ساخت مجموعه تلویزیونی پزشك دهكده با جیمز كیچ همسر فعلی خود آشنا شد و با او ازدواج كرد. او 4 فرزند و 2‌فرزندخوانده دارد و همیشه تلاش كرده است علاوه بر حضور در عرصه هنر به زندگی خانوادگی‌اش نیز رسیدگی كند. او از زنان فعالی است كه در امور خیریه نیز مشاركت دارد. جین سیمور سال 1999 موفق به دریافت لقب OBE از ملكه انگلستان شد. او در سال‌های فعالیت جوایز بی‌شماری را از آن خود ساخته است كه از آن جمله می‌توان به دریافت جایزه بهترین هنرپیشه زن گلدن‌گلوب سال 1981 به خاطر فیلم شرق ارن، جایزه بهترین هنرپیشه زن نقش مكمل در سال 1988 به خاطر حضور در فیلم اوناسیس، ثروتمندترین مرد دنیا و همچنین دریافت جایزه بهترین هنرپیشه زن تلویزیون در سال 1996 به خاطر نقش دكتر مایك در مجموعه تلویزیونی پزشك دهكده اشاره كرد. جالب است بدانید، رنگ چشمان جین سیمور باهم متفاوت است. یكی از چشمان او قهوه‌ای و چشم دیگرش سبز است.

آخرین فیلم جین سیمور، راننده كور نام دارد كه ساخت آن، سال 2007 به پایان رسید. جین سیمور عاشق خانواده‌ای پرجمعیت است و به همین دلیل، همیشه همراه 4 فرزند و 2 فرزند‌خوانده‌اش است. ایفای نقش دكتر مایك، زندگی خانوادگی او را بشدت تحت تاثیر قرار داده است. به عبارت دیگر او خودش هم باور كرده است كه باید فداكار و مهربان باشد و به همین علت همواره در تلاش است كه حتی در زندگی شخصی‌اش از این شخصیت محبوب و دوست‌داشتنی الگو بگیرد. او مادر بودن را با اهمیت‌تر از هر شغل دیگر می‌داند و معتقد است، همان اندازه كه مسوولیت مادری ترس و نگرانی به همراه دارد، به همان اندازه نیز لطف خداوندی تلقی می‌شود.

از هالیوود تا كلرادو اسپرینگز
جولاندو از دیگر هنرپیشه‌های اصلی مجموعه تلویزیونی پزشك دهكده است كه نقش سالی، همسر دكتر مایك را بازی می‌كند. او كه 9 دسامبر سال 1961 در آمریكا متولد شد، فارغ‌التحصیل رشته بازیگری است. او با حضور در مجموعه تلویزیونی پزشك دهكده به شهرت جهانی رسید و به این ترتیب، به عنوان یكی از بهترین و زیباترین بازیگران مرد انتخاب شد. بر این اساس، می‌توان گفت كه پزشك دهكده سكوی پرشی برای این هنرپیشه بوده است. او فعالیت خود را در هالیوود و از یك رستوران آغاز كرد. زمان شركت در كلاس‌های بازیگری هالیوود جولاندو در رستورانی در هالیوود آشپزی می‌كرد. برای نخستین بار با ایفای نقشی در فیلم خانه دریایی فعالیت هنری خود را آغاز كرد و پس از بازی در فیلم یك زندگی برای زندگی مورد توجه علاقه‌مندان سینما قرار گرفت.

او علاوه بر این، در فیلم‌های مطرح دیگری مانند به حد مرگ دوستت دارم و همچنین فیلم بدون رمز كنترل به ایفای نقش پرداخت و همكاری در مجموعه‌های تلویزیونی سرزمین بالاتر و سرزمین تابستانی را نیز در كارنامه هنری خود به ثبت رسانده است. جولاندو سال 1997 با كریستن بارسو ازدواج كرد. این زوج دارای 2 فرزند پسر و یك فرزند دختر هستند. او بشدت از بازی‌های كامپیوتری و بیكاری متنفر است و اوقات بیكاری خود را به باغبانی و گلكاری اختصاص می‌دهد. جالب است بدانید، چهره واقعی جولاندو با چهره‌ای كه از او در مجموعه تلویزیونی پزشك دهكده می‌بینید بسیار متفاوت است.

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: jamejamonline.ir
 
مطالب پیشنهادی:
زندگی ‌عاشقانه ‌امپراتور‌ مبارز
درمورد LOST، پربیننده ترین سریال جهانی!!
جومونگ؛ پرطرفدارترین سریال کره‌ای در جهان!
جنجال‌برانگیزترین برنامه‌های تلویزیون در سال 87!!
سریال‌هایی كه دوستشان داریم!