سریال شمال 60 كه اوایل دهه 1990 در كانادا روی آنتن تلویزیون این كشور رفت، یكی از معروف‌ترین سریال‌های تلویزیونی در این كشور است. این سریال نخستین بار در سال...

 بی‌شك خاطره‌انگیزترین سریال‌های خارجی كه از تلویزیون ما پخش شده‌اند، سریال‌های كانادایی هستند. مخاطبان و طرفداران پروپاقرص تلویزیون قطعا سریال‌هایی چون به سوی جنوب، قصه‌های جزیره، شهر مرزی، رویای سبز و پزشك دهكده را به خاطر دارند.
 
كانادایی‌ها اگرچه در صنعت سینما حرف چندانی برای گفتن ندارند، اما در ساخت سریال بسیارموفق عمل كرده‌اند و اكنون سریال‌های آنها بعد بین‌المللی داشته و در دنیا طرفداران بسیاری پیدا كرده‌اند. تلویزیون كانادا با بهره‌گیری از ادبیات پر مخاطب خود و همچنین استفاده تصویری از مناظر زیبای این كشور، سریال‌های پر مخاطبی تولید می‌كند اما سریال شمال 60 كه اكنون تكرار آن از تلویزیون در حال پخش است، كمی‌ با سریال‌های دیگر متفاوت است.
 
آنچه محور اصلی این سریال قرار گرفته زندگی اقوام مختلف در كانادا و چالش‌هایی است كه آنها با آن روبه‌رو هستند. سازندگان سریال به نوعی قوانین حاكم بر كشور را به چالش كشیده و سعی دارند آنها را به رعایت حقوق تمام اقوام در این كشور ترغیب كنند البته داستان در این سریال 90 قسمتی فراز و نشیب‌ها بسیاری داشت و شخصیت‌های زیادی وارد آن شدند و برخی نیز از داستان خارج شدند اما این اتفاقات چیزی از محبوبیت این سریال كم نكرد و كانادایی‌ها همچنان منتظرند تا این سریال را دوباره ببینند.
 
به همین سبب هم‌اكنون علاوه بر تكرار سریال شمال 60 از شبكه‌های تلویزیون كانادا بعد از توقیف سریال، چند فیلم تلویزیونی از آن تولید و به نمایش در آمده است.
سریال شمال 60 كه اوایل دهه 1990 در كانادا روی آنتن تلویزیون این كشور رفت، یكی از معروف‌ترین سریال‌های تلویزیونی در این كشور است. این سریال نخستین بار در سال 1992 از تلویزیون CBC كانادا روی آنتن رفت و پخش آن در سال 1998 به پایان رسید.
شخصیت‌های اصلی سریال را بومیان كانادا و سفید پوستان و افسران پلیس كوهستان كانادا تشكیل می‌دهند كه در نوار 60 درجه جغرافیایی در كانادا در كنار رودخانه لینكس زندگی می‌كنند.
تینا كیپر، پلیس كوهستان كانادا شخصیت اصلی داستان در تمام قسمت‌های آن تقریبا بازی كرده است.
سریال شمال 60 در مجموع در 6 سری و در 90 قسمت ساخته و به نمایش در آمد. در دو فصل اول سریال، گروهبان اریك اولسون كه سفید پوست است از ونكوور به این منطقه می‌آید تا دراینجا انجام وظیفه كند. بیشتر داستان در این دو سری، اختلاف نظر اولسن با ساكنان این منطقه است. سرخپوستان منطقه شمال 60 درجه سعی می‌كنند تفاوت‌های فرهنگی را به او نشان دهند.
در سری سوم، تغییرات گسترده شد و با خروج اولسون، سارا كه یك پرستار سفید پوست بود، جای او را گرفت. همچنین چالش‌های میشل با مردم خودش و مشكلاتی كه با دختر نوجوان خود‌، هانا دارد، محور اصلی حوادث و داستان‌ها می‌شود. متاسفانه بازیگر نقش‌ هانا، سلینا‌هاوس در سال 2000در یك حادثه رانندگی در گذشت.
سریال شمال 60 در اصل مشكلات جامعه كانادا را به چالش كشید. این سریال، تنوع فرهنگ‌ها و اقوام ساكن در كانادا را محور اصلی قرار داده و به همین دلیل هم مورد توجه كانادایی‌ها در این كشور قرار گرفت.
 
نكته جالب درباره این سریال این است كه تاكنون دی وی دی‌های آن به بازار ارائه نشده است. در فوریه سال 2003 آلینس آتلانتیس اعلام كرد دی وی دی سری اول سریال را تا نوامبر به بازار خواهد داد، اما پس مدتی اعلام كرد از تصمیم خود منصرف شده است. از آن زمان طرفداران سریال تقاضاهای زیادی را برای تولید و عرضه نوار‌های دی وی دی مطرح كردند كه تاكنون جوابی نگرفته‌اند.
این سریال در آلبرتا، منطقه‌ای در 45 كیلومتری كالاگاری فیلمبرداری شد. استودیو‌ها و لوكیشن‌های فیلمبرداری در این منطقه برای بسیاری ازسریال‌های تلویزیونی به كار گرفته شد، اما سریال در اوج محبوبیت پایان یافت. به گفته تهیه‌كننده سریال، داگ مك لود چیزی كه موجب شد تا تولید سریال متوقف شود، لغو قانون اعتبارات مالیاتی درخصوص فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی بود. در بیشتر ایالت‌های كانادا این اعتبارات برای تشویق فیلمسازان گشایش پیدا می‌كرد. بعد‌ها این مشكل تا حدودی مرتفع شد و موجب شد تا 5 فیلم سینمایی از مجموعه ساخته شود.
آكادمی‌ سینما و تلویزیون كانادا با اهدای 5جایزه جمینی و نامزد كردن سریال برای دریافت 50 جایزه دیگر از آن تقدیر شایسته‌ای كرد. 5 فیلم سینمایی نیز چندین جایزه جمینی را به دست آوردند.
 
در میان بازیگران این سریال، تینا كیپر چهره‌ای شناخته‌تر است. او خود از بومیان كانادایی است و در عین حال از فعالان اجتماعی در این كشور است كه طی سال‌های 2006 تا 2008 عضو پارلمان این كشور شد. جو كیپر پدربزرگ او از قهرمانان المپیك كاناداست. در سال 2006 او در انتخابات كانادا شركت كرد و به مدت 2 سال وارد پارلمان كانادا شد.
تام جكسون بازیگر نقش پیتر كندی متولد 1948 است. سریال شمال 60 معروف‌ترین سریال تلویزیونی است كه او در آن بازی كرده است. او در فیلم جنگ ستارگان نیز به عنوان بازیگر میهمان حضور داشت. آبشار‌های گریزلی فیلم معروف دیگری از جكسون است كه از تلویزیون ما نیز به نمایش در آمد.
گوردون توتوتیس نیز بازیگر كانادایی است كه در این سریال در نقش رئیس قبیله سرخپوستان ایفای نقش می‌كند. او نخستین بار در سال 1973 با فیلم Alien Thunder بازیگری را تجربه كرد و از آن زمان به بازیگری پركار در تلویزیون كانادا تبدیل شد. وی حتی در چند سریال انگلیسی نیز در نقش سرخپوست بازی كرده است. وی همچنین از اعضای فدراسیون سرخپوستان ساسكاچوان است.
جدیدترین فیلم تلویزیونی شمال 60 با عنوان Distant Drumming در سال 2005 به نمایش در آمد. در این فیلم تلویزیونی قتل یك توریست، ساكنان رودخانه لینكس را درگیر خود می‌كند
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: jamejamonline.ir
 
مطالب پیشنهادی:
درباره مجموعه تلویزیونی جنایت و مكافات
درمورد LOST، پربیننده ترین سریال جهانی!!
جايگاه شعور مخاطب در تصميم‌ مديران دوبلاژ سيما*
لحن شرقي احساس
روایت شاد ایدز!