نشانه های دیابت ، آشکارترین و اولین نشانه ها
 دیابت بیماری مهمی است که پیامدهای زیادی در پی دارد و بسیاری از مبتلایان تا مدت ها از اینکه به دیابت مبتلا هستند اطلاعی ندارند. در این مقاله به مهم ترین و آشکارترین نشانه های دیابت اشاره می کنیم

 نشانه های دیابت را بشناسید

قند خون، سوخت مورد نیاز سلول‌های بدن انسان را تامین می‌کند و ما را پرانرژی نگه می‌دارد. با این وجود، قند بیش از حد می‌تواند موجب خستگی و افزایش خطر ابتلا به بیماری دیابت شود.

بیشتر مواقع کنترل سطوح قند خون به آنچه می‌خورید بستگی دارد. مصرف مواد غذایی پرکربوهیدارت و شیرین می‌تواند قند خون را بیش از اندازه افزایش دهد. خوشبختانه بدن برای تعدیل این شرایط انسولین تولید می‌کند که به کنترل قند خون کمک می‌کند.

اما گاهی اوقات بدن قادر به تولید انسولین کافی برای کاهش قند خون نیست. زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد، سطوح قند خون همواره بالا باقی می‌ماند. این شرایط خطر ابتلا به بیماری قلبی، نارسایی کلیوی، از دست دادن بینایی و مشکلات سلامت دیگر را افزایش می‌دهد. افزایش قند خون با نشانه‌ها و علائمی همراه است که توجه به آنها می‌تواند از جدی‌شدن شرایط پیشگیری کند.


1. نشانه های دیابت : تکرر ادرار

زمانی که قند خون وارد کلیه‌ها می‌شود، آب بیشتری توسط آنها جذب می‌شود که این شرایط تکرر ادرار را به همراه دارد. اگر با تکرر ادرار مواجه هستید، بدون اینکه در میزان مایعات مصرفی خود افزایشی داده باشید، بررسی سطح قند خون ایده خوبی است.


2. نشانه های دیابت : احساس خستگی مداوم

اگرچه قند خون انرژی مورد نیاز ما را تامین می‌کند اما میزان بیش از اندازه آن می‌تواند شرایطی کاملا متضاد را شکل داده و با احساس خستگی مداوم مواجه شوید. هنگامی که قند خون بالاست، گلوکز فراوانی هدر می‌رود و نتیجه این شرایط چیزی جز احساس خستگی نیست. تکرر ادرار نیز شرایط را وخیم‌تر می‌سازد زیرا موجب کم‌آبی بدن شده و همان گونه که می‌دانید کم‌آبی بدن یکی از دلایل احساس خستگی محسوب می‌شود.


3. نشانه های دیابت : افزایش تشنگی

زمانی که کلیه‌ها نمی‌توانند گلوکز را پالایش کنند، بدن با کم‌آبی مواجه می‌شود. این شرایط نه تنها احساس تشنگی را افزایش می‌دهد، بلکه موجب افت عملکرد اندام‌های مختلف نیز می‌شود. هنگامی که به طور مکرر دفع ادرار را انجام می‌دهید، بدن آب از دست می‌دهد و تشنگی بر شما غالب می‌شود. این موجب چرخه‌ای باطل می‌شود زیرا هرچه بیشتر آب بنوشید، نیاز به دفع ادرار نیز بیشتر خواهد شد.


4. نشانه های دیابت : تاری دید

میزان بیش از اندازه قند در بدن موجب تورم عدسی چشم‌ها می‌شود که این شرایط تاری دید را به همراه دارد اما زمانی که قند خون کاهش یابد بینایی شما نیز به حالت عادی بازمی‌گردد. به این نکته توجه داشته باشید که اگر قند خون بالا حالت مزمن به خود بگیرد می‌تواند آسیب دائمی به قدرت بینایی شما وارد کند.


5. نشانه های دیابت : آهنگ کند بهبود زخم‌ها

قند خون بالا می‌تواند بر اعصاب و گردش خون شما تاثیرگذار باشد و شرایط را برای رسیدن خون به زخم‌ها یا کبودی‌ها دشوارتر سازد. اگر روند بهبودی بریدگی یا کبودی بیش از مدت زمان عادی طول می‌کشد به پزشک مراجعه کنید تا شرایط به صورت دقیق بررسی شود.


6. نشانه های دیابت : کاهش وزن بی‌دلیل

نشانه های دیابت ، آشکارترین و اولین نشانه ها

این شرایط ممکن است برای افرادی که کاهش وزن را هدف قرار داده‌اند چیز خوبی به نظر برسد اما کاهش وزن ناشی از قند خون بالا روندی سالم نیست. زمانی که سلول‌های بدن به میزان کافی گلوکز دریافت نمی‌کنند، از عضله و چربی برای تامین انرژی استفاده می‌شود. از دست دادن عضله موجب کند شدن سوخت و ساز و احساس خستگی می‌شود.


7. نشانه های دیابت : مغز مه‌آلود

همان گونه که پیش‌تر نیز اشاره شد، قند خون سوخت مورد نیاز سلول‌های انسان را تامین می‌کند و انرژی در اختیار ما قرار می‌گیرد. زمانی که بدن با قند خون بیش از حد مواجه است، به جای تامین سوخت و انرژی، هدررفت آن را تجربه می‌کنیم و بدن آنچه را که نیاز دارد، دریافت نمی‌کند. این شرایط به طور معمول به شکل‌گیری مغز مه‌آلود و فقدان تمرکز منجر می‌شود.


8. نشانه های دیابت : خونریزی لثه

موارد مختلفی از جمله کمبود ویتامین C می‌توانند موجب خونریزی لثه‌ها شوند و قند خون بالا نیز یکی از این دلایل است. سطوح بالای قند خون موجب تجمع باکتری‌های بد در دهان می‌شود و این شرایط احتمال خونریزی لثه را هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان افزایش می‌دهد.

ایجاد تغییر در رژیم غذایی می‌تواند به کاهش سطوح قند خون کمک کند. در همین راستا میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل بیشتری مصرف کنید و مصرف مواد غذایی فرآوری شده را کاهش دهید. همچنین، در صورت تجربه علائمی که به آنها اشاره شد، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط را فراموش نکنید.


اگر می خواهید بیشتر بدانید : نشانه‌های ابتلا به دیابت چیست؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : دیابت نوع 3: وقتی مغز دیابت می گیرد!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : علائم بیماری دیابت که با شناخت آن می توانید از پیشرفت دیابت پیشگیری کنید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : بهترین خوراکی ها برای افراد دیابتی در وعده صبحانه

بیشتر بدانید : دیابت، 20 غذایی كه دشمن دیابت هستند

 اگر می خواهید بیشتر بدانید : میوه های ممنوعه در دیابتگردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : asriran.com