علت ورم پا در سنین مختلف + درمان ورم پا
 ورم پا عارضه ای است که گاهی ممکن است خطرناک باشد، بنابراین شناخت مهم ترین علل ورم پا می تواند از بروز بسیاری مشکلات پیشگیری کند

 مهم ترین علل ورم پا

اگر یک یا هر دو پایتان ورم کرده باشد، راه رفتن برایتان سخت خواهد بود، به علاوه التهاب پاها ممکن است دردناک باشد. علت ورم پا همیشه مشخص نیست، اما برخی شرایط جسمی احتمال بروز التهاب را در پاها افزایش می دهند که در ادامه به مهم ترین انها اشاره می کنیم. 

ورم پا بر اثر ادم یا آماس Edema

این مشکل زمانی بروز می کند که بدن شما آب زیادی را در خود نگه می دارد. معمولا زمانی این حالت را مشاهده می کنید که با هواپیما پرواز کنید یا مدت طولانی روی پاهای خود ایستاده اید؛ برخی خانم ها نیز هنگام پریود ماهانه دچار ورم پا می شوند. این عارضه معمولا به خودی خود برطرف می شود، اما گاهی ممکن است نشانه یک بیماری باشد، مانند کاهش سطح پروتئین، بیماری قلبی و یا بیماری کبد و نارسایی کلیه. 


آسیب دیدن پاها 

اگر دچار پیچ خوردگی پا شوید، ورم پا می تواند نشانه شکستگی استخوان یا در رفتگی و یا آسیب دیدن تاندون ها باشد. در این شرایط پا یا مچ پا ملتهب شده و گردش خون نیز به این منطقه افزایش پیدا می کند تا به بهبود مشکل کمک کند. اگر دچار درد شده اید، به پزشک مراجعه کنید و وزن زیادی روی پای آسیب دیده قرار ندهید. 


ورم پا در دوران بارداری
 ورم پا,ورم پا در بارداری

به عنوان یک فرایند طبیعی در بارداری پاها ورم می کنند، زیرا بدن خانم ها در دوران بارداری آب بیشتری در خود نگه می دارد. ورم پا در دوران بارداری در انتهای روز و یا پس از ایستادن طولانی مدت بدتر خواهد شد. ورم پا در این دوران نگران کننده نیست، اما کمی باعث اذیت مادر می شود. 

بیشتر بدانید : ورم پا بعد از سزارین و بررسی دیگر مشکلات بعد از سزارین

پره اکلامپسی Preeclampsia

همانطور که در بالا هم اشاره شد، همه خانم ها در دوران بارداری دچار ورم پا می شوند، اما اگر ورم با سردرد، تهوع، مشکل تنفسی یا درد شکم همراه باشد، نشانه شرایطی با نام پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری خواهد بود. این شرایط حدودا هفته بیستم بارداری شروع می شود و مربوط به فشار خون بالاست. پره اکلامپسی باعث آسیب دیدن کبد و کلیه ها شده و اگر درمان نشود، می تواند خطرناک باشد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم در دوران بارداری بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. 

بیشتر بدانید : از مسمومیت بارداری پیشگیری کنید


لنفدوم  Lymphedema

این شرایط زمانی بروز می کند که یک یا چند گره لنفاوی – غدد کوچکی که بخشی از سیستم ایمنی هستند – آسیب دیده یا از بین می روند، این مشکل معمولا در زمان ابتلا به سرطان بروز می کند. در نتیجه بدن مایعات کمتری را خارج می کند و این امر منجر به التهاب دست ها یا پاها می شود. یک روش درمانی برای این شرایط فشرده سازی پنوماتیک pneumatic-compression نامیده می شود. در این روش اطراف محل آسیب دیده پوشانده می شود و هوا به طور مرتب وارد می شود تا به بخش مورد نظر فشار وارد کرده و مایع را خارج کند. ورزش و ماساژ نیز موثر خواهند بود. 


نارسایی مزمن وریدی Chronic Venous Insufficiency
پا,ورم پا

خون برای بازگشت از پاها به قلب مسیر رگ ها را با دریچه های یک طرفه طی می کند تا از بازگشت آن جلوگیری کند. این دریچه ها با افزایش سن و یا بر اثر ایستادن یا نشستن طولانی مدت آسیب می بینند. اگر خون از مسیری که باید به قلب بازنگردد، ممکن است در پاها جمع شده و منجر به ورم پا شود. 


نارسایی قلبی 

این مشکل زمانی رخ می دهد که قلب خون را آنطور که باید پمپاژ نمی کند. اگر خون به خوبی و در مسیر درست جریان پیدا نکند، ممکن است به پاها بازگشته و منجر به ورم شود. در زمان ابتلا به نارسایی قلبی، دراز کشیدن سخت خواهد بود، قلب سریعتر یا با ریتمی غیر معمول می تپد و نفس کشیدن برایتان سخت می شود. در صورت مشاهده هر یک از این علائم بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. 


بیماری کلیوی 

کلیه های خون را تصفیه می کنند. اگر بنا به دلایلی، مانند دیابت یا فشار خون بالا، به درستی کار نکنند، نمک زیاد در خون تجمع پیدا می کند. این امر باعث می شود بدن بیشتر از آنچه باید آب در خود نگه دارد. جاذبه زمین آب را به سمت پایین می شود و در نتیجه پاها ورم می کنند. 


بیماری کبد 

اگر مبتلا به هپاتیت هستید یا الکل زیاد می نوشید، کار کبد افزایش پیدا می کند و در نتیجه بافت های ناسالم جایگزین بافت سالم شوند و کار کبد متوقف می شود. اگر این اتفاق رخ دهد، مایعات زیادی در شکم و پاها جمع می شود و باعث ورم پا می شود. 


برای درمان ورم پا چه باید کرد؟

از یخ و فشرده سازی پا استفاده کرده و پاها را بالاتر از سطح زمین قرار دهید!
پا,معاینه پا

بهتر است استراحت کنید، از یخ استفاده کنید، پاها را فشرده کرده و آنها را در سطحی بالاتر از سطح زمین قرار دهید. این روش برای مفصل های آسیب دیده یا شکستگی بسیار موثر است، اما به طور کل به بهبود التهاب پاها کمک می کند. اگر دراز کشیده و پاها را بالاتر از سطح زمین قرار دهید، مایعات تجمع پیدا کرده در پا، از آن خارج می شوند. یخ باعث تنگ شدن رگ ها شده و رسیدن خون به این بخش را محدود می کند و به بهبود درد نیز کمک می کند. به علاوه از باند یا جوراب های مخصوص برای فشرده سازی پاها استفاده کنید. 


تحرک داشته باشید!

اگر هر یک ساعت بلند شده و در اطراف راه بروید، تجمع مایعات در پاها رخ نمی دهد و خون نیز در بدن به گردش در می آید. هر عاملی که باعث حرکت دادن زانوها یا مچ پا شود، به درمان ورم پا کمک می کند. 


دارو 

برخی داروها که برای درمان فشار خون بالا، دیابت و التهاب مصرف می شوند، باعث می شوند بدن مایعات زیادی در خود نگه دارد و باعث ورم پا ها می شوند. داروهای دیگری به نام دیورتیک ها یا ادرار آورها باعث بهبود التهاب می شوند و مایعات بدن را کم می کنند. قبل از تغییر یا متوقف کردن دارو با پزشک خود مشورت کنید. 


منیزیم مصرف کنید

اگر روزانه 200 تا 400 میلی گرم منیزیم به رژیم غذایی خود اضافه کنید، راحت تر از شر مایعات انباشه شده در بدن خود خلاص خواهید شد. غذاهایی که حاوی منیزیم بالایی هستند عبارتند از جو، موز، بادام، کلم بروکلی و چغندر. قبل از مصرف هر گونه مکمل با پزشک مشورت کنید. اگر عامل ورم پا مشکل قلبی یا کلیوی باشد، مصرف مکمل ها مشکل ساز خواهند بود. 


چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟ 
پا,پای آسیب دیده

اگر دچار ورم پا شده اید که با تنگی نفس یا درد قفسه سینه همراه است، حتما بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. این ها ممکن است علائم تجمع مایع یا لخته خون در ریه ها باشند. در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر نیز به پزشک مراجعه کنید: 

  • بعد از فشار دادن پای ملتهب، کمرنگ می شود

  • پوست شما در قسمت التهاب کشیده یا ترک خورده به نظر می رسد

  • دچار درد و التهابی هستید که برطرف نمی شود


بیشتر بدانید : علت ورم پا زنگ خطر برخی بیماری هاست!

بیشتر بدانید : علت ورم پا چیست، چگونه درمانش کنیم؟

بیشتر بدانید : علت ورم پا چیست؟+ درمان ورم پا با چای جعفری

بیشتر بدانید : علت ورم کردن پاها چیست؟


تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ