بیماری های قلبی، تهدید اصلی سلامت
یکی از مهم ترین علل مرگ و میر در دنیای امروز بیماری های قلبی محسوب می شوند که در این مطلب به علل بیماری های قلبی و روش های درمان آنها اشاره می شود

هر آنچه باید در مورد بیماری قلبی بدانید

قلب انسان در هر دقیقه بین ۶۰ تا 100 ضربان دارد که ریزمغذی ها و اکسیژن را از طریق عروق خونی به اندام ها می رساند. حتی چند ثانیه اختلال درعملکرد آن به سرعت در اندام های مختلف تاثیر می گذارد و باعث مرگ سلول و آسیب های جبران ناپذیر می شود.


بیماری های قلبی؛ رتبه اول تهدید سلامت

بیماری های قلبی، عروقی عامل حدود  30درصد آمار مرگ و میر در جوامع مختلف است که به نظر می رسد بیش از 23 میلیون فوت در سال مربوط به این بیماری ها باشد. تا پیش از جنگ جهانی اول، این بیماری ها دومین عامل فوت محسوب می شد، زیرا بیماری های عفونی تهدید جدی سلامت بود اما طی دهه های اخیر، با کنترل بیماری های عفونی و افزایش امید به زندگی این مسئله بارزتر شد.

در واقع زمینه ابتلا به اختلالات قلبی، عروقی با افزایش سن افزایش می یابد به طوری که مثلا خطر آنفارکتوس قلبی در 60 سالگی نسبت به 40 سالگی، 9 برابر است.


علل زمینه ساز بیماری های قلبی

عوامل زیادی در بروز این بیماری ها نقش دارد که اگرچه برخی مانند افزایش سن اجتناب ناپذیر است اما بیشتر عوامل مربوط به سبک زندگی است. فعالیت بدنی منظم ( 30 دقیقه ورزش روزانه)، پرهیز از چاقی، تغذیه سالم و ترک سیگار از مهم ترین اصول زندگی سالم است که تاثیر جدی درپیشگیری از بیماری های قلبی، عروقی دارد.

البته باید اشاره کرد که علل شناخته شده، حدود 50 تا  70 درصد زمینه های خطررا دربرمی گیرد و به همین دلیل همیشه گزارش هایی از بروز آنفارکتوس قلبی در افراد کاملا سالم و بدون هیچ زمینه بیماری وجود دارد.


 آیا مردان نسبت به زنان آسیب پذیرترند؟

تغییرات هورمونی خانم ها پس از یائسگی و توجه بیشتر آن ها به اصول سلامت در مقایسه با آقایان مهم ترین عللی است که آمار بیماری های قلبی، عروقی در مردان را افزایش می دهد. البته محققان براین باورند که احتمال خطر در خانم ها نباید بی اهمیت تلقی شود چراکه این بیماری ها در همه جوامع، اولین عامل مرگ و میر است.

ابتلا به دیابت یا پرفشاری خون در دوران بارداری یائسگی پیش از 45 سالگی و ابتلا به آندومتریوز می تواند زمینه بروز بیماری های قلبی، عروقی را در خانم ها تشدید کند. بنابراین ضرورت دارد خانم ها نیز به طور جدی این مسئله را مدنظر قرار و مراقبت های لازم را انجام دهند.

بیشتر بدانید : چرا سکته قلبی در زنان بیشتر است و برای پیشگیری چه باید کرد

بیشتر بدانید : علائم حمله قلبی در زنان و مردان چه تفاوت هایی دارد؟


 امید به درمان های نوین

در کنار پیشرفت های چشمگیر درحوزه درمان بیماری های قلبی، عروقی، محققان کاربرد سلول های بنیادی در ترمیم سلول های آسیب دیده به دلیل آنفارکتوس قلبی را روش درمانی امیدبخش در آینده می دانند. به عقیده آن ها این روش به خصوص درباره ترمیم عروق خونی بسیار مؤثر است که پس از بررسی های تکمیلی می تواند وضعیت بسیاری از مبتلایان را بهبود بخشد.

زمانی که تشخیص گرفتگی عروق قلب بیشتر از 60 یا 70درصد باشد، برای تسهیل خون رسانی، پزشک عمل جراحی یا قراردادن  استنت را لازم می داند . ساز و کار گذاشتن استنت که به اصطلاح فنر نیز گفته می شود، به این شکل است که ابتدا قسمت گرفته رگ از طریق بالون، باز می شود و سپس برای این که دیواره های رگ مجدد روی هم قرار نگیرد، وسیله ای شبیه  فنر را درون آن جای می دهند تا روند جریان خون به خوبی انجام شود.

استنت برای همه مبتلایان به گرفتگی عروق قابل استفاده است. شرایط استفاده از استنت به عوامل متعددی مانند؛ سن بیمار، زمینه ابتلا به بیماری دیابت، عملکرد و ضعف قلب و... بستگی دارد .


ضرورت مراقبت ها پس از استنت قلبی

تا زمانی که دیواره رگ، لایه ای را روی استنت تشکیل دهد و استنت جزئی از بافت رگ شود، احتمال گرفتگی استنت و ایجاد لخته خونی وجود دارد. برای پیشگیری از این مشکل، مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین ، به مدت یک سال ضروری است.مراقبت های عمومی بیماران قلبی مانند کنترل قند خون، چربی، فشار خون، ترک سیگار و... بسیار مهم است.


بیشتر بدانید : کدام قلب درد واقعا درد قلبی است؟!

بیشتر بدانید : حفظ سلامت قلب با رعایت این توصیه ها

بیشتر بدانید : آنزیم های قلبی چگونه آسیب های وارده به قلب را مشخص می کنند؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com