آیا می دانستید آلزایمر یک بیماری خود ایمنی است
 طبق جدیدترین تحقیقات دریافتند که آلزایمر می تواند نوعی بیماری خود ایمنی باشد

 آیا واقعا آلزایمر نوعی اختلال خود ایمنی است؟

نتایج تحقیق جدید نشان می‌دهد، ممکن است بیماری آلزایمر در جایگاهی اشتباه طبقه‌بندی شده باشد.

محققان بیمارستان مونت سینای (Mount Sinai) تورنتو در گزارش جدیدی اظهار کردند: آلزایمر که نوعی زوال عقل محسوب می‌شود ممکن است یک بیماری خودایمنی باشد که در صورت صحت این ادعا می‌توان در آینده نحوه درمان این بیماری را تغییر داد.

 محقق این تحقیق گفت: تاکنون، بیشتر تحقیقات در مورد علل ایجاد بیماری آلزایمر بر روی پلاک‌های موجود در مغز بیماران متمرکز شده و درمان آن نیز شامل حذف این پلاک‌هاست تا علائم بیماران تسکین یابد اما این فرضیه تاکنون جواب نداده است.

بنابراین گروه وی آلزایمر را به‌عنوان بیماری خودایمنی مورد بررسی قرار دادند. بیماری‌های خودایمنی شامل لوپوس و آرتریت روماتوئید هستند و هنگامی رخ می‌دهند که سیستم دفاعی بدن به آنها حمله کرده و سلول‌های سالم را نیز مورد حمله قرار می‌دهند.

این تحقیق جدید، آنتی‌بادی‌های خاصی را شناسایی کرد، آنتی‌بادی‌هایی که به‌اشتباه بافت‌های بدن را هدف قرار می‌دهند. این آنتی‌بادی‌ها در مایع مغزی نخاعی بیماران مبتلا به آلزایمر وجود داشت که بیانگر یک اختلال خودایمنی است.

نتایج تحقیقات حاکی از این است که خودایمنی می‌تواند به طور محوری در آسیب‌شناسی آلزایمر نقش داشته باشد.

 آسیب به سد خونی مغزی باعث می‌شود برخی مولکول‌ها بین مغز و سیستم گردش خون ردوبدل نشوند و منجر به آلزایمر شود.

به‌عنوان‌مثال، ما در ورزشکاران در معرض آسیب‌های مغزی، میزان شیوع بیماری آلزایمر را مشاهده کردیم. اما در هر صورت، هرگونه صدمه به سد خونی-مغزی می‌تواند دروازه ورود این سلول‌های ایمنی به بافت مغز را بازکرده و سرعت تخریب برخی سلول‌های عصبی را که در آسیب‌شناسی بیماری آلزایمر مهم هستند را تسریع کند.

ممکن است در آینده داروهایی به بیماران تجویز شود که سیستم ایمنی بدن آنان را اصلاح یا سرکوب کرده تا از پیشرفت زوال عقل جلوگیری کنند، اگرچه قبل از تجویز چنین روش‌های درمانی نیز تحقیقات زیادی باید انجام شود.

 بیشتر بدانید : آیا آلزایمر ارثی است؟

بیشتر بدانید : مراحل پیشرفت بیماری آلزایمر را بشناسید

 بیشتر بدانید : بیماری آلزایمر به این دلایل عجیب به سراغ تان خواهد آمد

بیشتر بدانید : علایم اولیه هشدار دهنده آلزایمر

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :isna.ir