وقتی گردش خون دچار مشکل شود، چه علائمی بروز می کند؟
 خون در بدن مواد مغذی و اکسیژن را به تمام اندام ها میرساند پس اگر گردش خون بدن مشکل پیدا کند اختلالاتی در سلامتی ما پدید می آید

 علائم مختل شدن گردش خون

  بدون شک گردش خون مناسب، نقش مهمی در سلامت ما دارد. خون اکسیژن و مواد مغذی را به تمام قسمت‌های بدن منتقل می‌کند، بنابراین هرگونه نقص در سیستم گردش خون می‌تواند تأثیر زیادی بر سلامت عمومی ما داشته باشد. در این مطلب به علایم هشدار دهنده‌ای که از گردش خون ضعیف حکایت دارند اشاره شده است.

بی‌حسی

همه ما احساس «خواب رفتن» یک قسمت از بدن‌مان را تجربه کرده‌ایم، اما تجربه مکرر این احساس خواب رفتگی، می‌تواند به معنای وجود مشکل جدی‌تر در  سیستم گردش خون باشد.

مه مغزی

مغز شما برای این‌که درست کار کند، به یک منبع خوب و پایدار اکسیژن نیاز دارد. اگر گردش خون در بدن  به درستی صورت نگیرد ممکن است توانایی‌های ذهنی شما هم کند شود. اگر نمی‌توانید درست فکر کنید یا متوجه کاهش حافظه‌تان شده‌اید ممکن است علت آن ضعیف بودن گردش خون در بدن‌تان باشد.

 از دست دادن اشتها

اگر شاهد کاهش قابل توجه اشتهای تان هستید، احتمالا گردش خون خوبی ندارید. دستگاه گوارش شما برای هضم غذا و انتقال مواد مغذی به بقیه بدن نیاز به تأمین خون کافی دارد. کند شدن جریان خون در هضم غذا  اختلال ایجاد می‌کند. این بدان معناست که شما  کمتر احساس گرسنگی می کنید و در نتیجه به اندازه کافی غذا نمی خورید.

 چه کنیم گردش خون بهتری داشته باشیم؟

مهم‌ترین نکته این که اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید. نیکوتین با صدمه زدن به دیواره رگ‌ها و افزایش غلظت خون، در گردش خون اختلال ایجاد می‌کند. فشار خون خود را کنترل کنید. فشار خون بالا باعث سفت شدن رگ‌ها و مختل شدن گردش خون می‌شود.

بی‌تحرکی و نشستن برای مدت طولانی به گردش خون آسیب می‌رساند. سعی کنید در طول روز تحرک کافی داشته باشید.  ورزش‌های هوازی شامل ورزش‌هایی مانند دویدن، دوچرخه سواری، پیاده‌روی و شنا ورزش های اکسیژن رسان هستند. با انجام این ورزش ها اکسیژن بیشتری دریافت کنید.

 فرمول ویتامینی برای بهبود گردش خون

گردش خون یکی از مهم ترین جریان ها در بدن است زیرا تمام مواد مورد نیاز از طریق این جریان در بدن گردش می کند و مواد زاید هم دفع می شود اگرهرچه ما به عنوان مواد مغذی مصرف می کنیم  به بهبود جریان خون کمک کند به عنوان مواد کمکی  می شناسیم که در ادامه بعضی از آن ها را معرفی می کنیم :

ویتامین B3

ویتامین B3 یا نیاسین یکی از اعضای خانواده ویتامین B است که از گردش خون سالم حمایت می کند. نیاسین به کاهش سطوح کلسترول بد نیز کمک می کند.

مواد غذایی حاوی B3

چغندر، ماهی، بادام زمینی و دانه آفتاب گردان

ویتامین E
 ویتامین E

ویتامین E گردش خون را به واسطه باز کردن رگ های خونی که امکان جریان بدون مانع خون را فراهم می کند، بهبود می بخشد. ویتامین E در تولید گلبول های قرمز و پیشگیری از لخته شدن خون نیز نقش دارد.

مواد غذایی حاوی ویتامینE

 سبزیجات برگدار سبز، مغزهای خوراکی، دانه های خوراکی و روغن های گیاهی

 ویتامین C

ویتامین C به پیشگیری از ایجاد پلاک و آترواسکلروز کمک می کند. این ویتامین در حفظ انعطاف پذیری رگ ها نیز نقش دارد.

موادغذایی حاوی ویتامین c

توت فرنگی، پرتقال، هندوانه، کیوی، گریپ فروت، طالبی، انبه ، گوجه فرنگی، سبزیجات برگدار

ویتامین K

کمبود این ویتامین می تواند به خون ریزی بیش از حد منجر شود، که ممکن است از بینی یا لثه آغاز شود.

مواد غذایی حاوی ویتامینk

 اسفناج، چای سبز، کاهوی برگ تیره، کلم، برگ شلغم و مارچوبه

ویتامین B6

ویتامین B6 گردش خون را به واسطه توانایی مبارزه با رادیکال هایی که موجب سخت شدن رگ های خونی می شوند، بهبود می بخشد.

مواد غذایی حاوی ویتامین B6

ماهی تن، گوشت سینه بوقلمون، گوشت سینه مرغ، سیر و برگ خردل.

بیشتر بدانید : کدام غذاها باعث تنگ شدن رگ ها می شوند؟

بیشتر بدانید : بهبود گردش خون با بعضی غذاها و خوراکی ها

بیشتر بدانید : چطور خون بیشتری به مغز برسانیم + علائم نرسیدن خون کافی به مغز

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com