ثابت شده است 70% از عواملی كه بر عمر متوسط انسان تأثیر می گذارند به انتخاب های خوب و شانس خوب بستگی دارد نه به ژن های خوب....
ما هیشه فكر می كردیم سرنوشتمان در ستاره ها نهفته است اما حالا به لطف تحقیقاتی كه راز زندگی بهتر و طولانی تر را فاش كرده اند ،طور دیگری فكر می كنیم .ثابت شده است 70% از عواملی كه بر عمر متوسط انسان تأثیر می گذارند به انتخاب های خوب و شانس خوب بستگی دارد نه به ژن های خوب.

چه اقداماتی هستند كه می توانند چند لایه از سن را برداشته و به شما كمك كنند كه جوان تر به نظر برسید ؟یکی از سایتهای معتبر سلامت ،درامریکا از چندین دانشمند كه بر روی پیری ، ورزش ، مواد غذایی و موضوعات مرتبط مطالعه می كنند، پرسیده است كه چه تغییراتی بیشترین و بهترین نتیجه را خواهد داشت ؟!

 این مقاله که در پنج قسمت متوالی ارائه می گردد را بخوانید تا از راهنمایی های آن برای اینكه چگونه جوانتر به نظر برسید ، استفاده كنید این راهكارها آنقدر مؤثر هستند كه محققان آنها را در زندگی خودشان هم به كار می برند .

1.در همان وزنی كه در 18 سالگی بودید ، بمانید

والتر ویلت رئیس انجمن مواد غذایی در دانشكده سلامت همگانی دانشگاه هارواد می گوید : در كنار سیگار نكشیدن ،‌این به احتمال زیاد مهم ترین كاری است كه می توان برای سالم ماندن و داشتن عمر طولانی تر انجام داد.

لاغری از این نظر كه چطور جوان تر به نظر برسیم اهمیت دارد ،چون سلول های چربی هورمون هایی تولید می كنند كه امكان ایجاد دیابت نوع دوم را افزایش می دهد .آنها موادی به نام سایتوكین نیز تولید می كنند كه باعث ایجاد التهاب ، خشكی و كاهش انعطاف پذیری سرخرگ ها ، قلب و سایر ارگان ها می شود.حمل چربی اضافه باعث افزایش ریسك بعضی از سرطان ها نیز می شود . به اضافه اینكه تحقیقات نشان می دهند در میان افراد لاغرِ جوانتر از 75 سال شانس مرگ زودرس نصف افراد چاق است .

دولت محدودة‌ وسیعی از وزن ها را سالم در نظر گرفته است (بین 50 تا 5/ 63 كیلو برای خانمی با قد cm60/1) و البته به طور نسبی – چون ساختمان بدن افراد متفاوت است ، ویلت پیشنهاد می كند مرتب سعی كنید لباس های دوران دبیرستانتان را بپوشید – البته با فرض اینكه در آن زمان اندام متناسبی داشته اید در غیر این صورت در فرمول وزن مناسب (BMI) عدد 5/23 را برای خود هدف قرار دهید .

ویلت خودش نمی تواند از آزمایش لباس های دوران دبیرستان استفاده كند، با وجود این با قد 185 و وزن 5/83 بسیار مسئولانه به  BMIدوران جوانی خود پایبند مانده است .

2.از مكمل های غذایی های بهره ببرید

آنها چیزهایی هستند كه بروس ان.آمز استاد رشته زیست شیمی و زیست مولكولی در دانشگاه كالیفرنیا ،بروكلی، جداً توصیه می كند : از ویتامینها ومکملهای غذایی روزانه استفاده کنید این مقادیر ،‌مواد شیمیایی ، بازده انرژی میتوکندری (موتورخانه سلول)را كه سلول های ما را قدرت می بخشد ،‌ افزایش می دهد .آمز می گوید " از بین رفتن میتوکندری ها یكی از عوامل اصلی پیری است ". این عامل به بیماری هایی چون دیابت و آلزایمر نیز ارتباط پیدا می كند .

در مطالعات او موش های مسنی كه با مكمل ها تغذیه می شدند ، انرژی بیشتری داشتند و مارپیچ ها را بهتر می دویدند. مكمل ها خیلی مطمئن به نظر می رسند- بدترین اثر جانبی آنها كه در انسان گزارش شده است ، جوش و دانه های قرمز بر روی پوست است.میشل هارمن رئیس انجمن تحقیقات كرونوسدر فونیكس می گوید : اطلاعات مربوط به حیوانات بسیار قانع كننده به نظر می رسد".

3.یك وعده غذایی را از قلم بیاندازید

این یكی واقعاً می تواند نتایج جالبی برای جوان ماندن داشته باشد . موش هایی كه 30% كمتر از حالت عادی تغذیه می شوند ، 30% طولانی تر از معمول عمر می كنند – و در مطالعة اخیری كه در دانشكده داروشناسی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس انجام شده ، ثابت شده است كه قلب افراد لاغرتر كه سعی می كنند كالری كمتری مصرف كنند ، 10 تا 15 سال جوانتر از آنهایی است كه به حالت عادی غذا می خورند .

در تحقیقی دیگر نشان داده شده است كسانی كه به طور محدود كالری مصرف می كنند سطح انسولین خون خود را نیز بهبود می بخشند و نشانه های كمتری از آسیب به DNAشان دیده می شود.-دانشمندان معتقدند خوردن غذای كمتر موجب می شود گوشت های اضافة بدن ،‌ قند خون بالا ، التهابات ومولكول های مزاحم كه به عنوان رادیكال های آزاد شناخته می شوند ، كاهش یابند .

دكتر ادوارد كالابرس و دكتر ماك متسن " غذاهای كم كالری " را به عنوان جایگزین انتخاب كرده اند.كالابرس استاد رشتة داروهای سمی و علم بهداشت محیط در دانشگاه ماساچوست ، آمهرست،وعدة غذایی ظهر را حذف كرده است متسون ،‌رئیس آزمایشگاه علوم اعصاب در انجمن ملی پیری ،‌بیست سال است كه شام را از وعدهای غذایی خود حذف كرده است .

امتحان كنید . یك وعده را در روز حذف كنید .لازم نیست كالری هارا كم كنید ؛‌تحقیق متسون نشان می دهد كه شما در آن روز به طور طبیعی مقدار كمتری مصرف می كنید ، یا سعی كنید یك روز از هفته را روزه بگیرید ،‌فقط مقدار زیادی آّب بنوشید .

4. یك حیوان خانگی بگیرید

دكتر جیمز اسپل رئیس مركز مطالعة تقابل بین حیوان و انسان در دانشگاه پنسیلوانیا می گوید :"داشتن یك حیوان خانگی تعداد دفعات مراجعه به پزشك را كاهش می دهد،‌باعث افزایش طول عمر بعد حملات قلبی می شود و افسردگی را نیز از بین می برد". (دكتر اسپل در خانه اش یك گربه ،‌یك سگ ،‌یك سوسمار سبز درختی بزرگ ،‌یك آفتاب پرست و دوازده عدد ماهی دارد.)

داشتن حیوانات خانگی شما را از مشكل اصلی پیری یعنی فشار خون بالا مصون می دارد .

در مطالعه ای معروف در دانشگاه ایالتی نیویورك ، به دلالان سهام كه فشار خون بالایی داشتند یك حیوان خانگی داده شد .بعد از آن وقتی آنها با فشارهای روحی مواجه می شدند ،‌فشار خونشان به میزان نصف همكارانشان كه هیچ حیوانی نداشتند ،‌بالا می رفت .اما حیوانتان را با دقت انتخاب كنید سگی كه چوب قرنیظ های خانه تان می جَوَد و خرد می كند هیچ كاهش استرسی برای شما به همراه ندارد .

5.در مورد چیزهایی كه آزارتان می دهند ، كمك بگیرید

مطالعات نشان می دهند درد مداوم می تواند باعث ضعف سیتم ایمنی بدن شود و واضح است كه می تواند منجر به افسردگی شدید شده و سطح هورمون مضرِ كورتیزول را بالا ببرد .پس بردباری كافیست! ویا به توصیه ناتالین كَتزمتخصص اعصاب ومدیریت درد در دانشكدة داروی دانشگاه تافتز که می گوید: درد قدیمی خود را پیش پزشك برده و از درد خود شكایت بكنید تا برنامة درمانی مفیدی دریافت كنید . حالتان خوب می شودوسیستم بدنتان هم قوی تر می شود .
ادامه دارد.........
 
تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ  
اختصاصی سیمرغ   www.seemorgh.com/health
 
مطالب مرتبط :
 
با این ورزش جوان می‌مانید
 
چرا در بزرگسالی کم تحرک می‌شویم؟(1)
 
ورزش مناسب برای دوران مختلف زندگی
 
روشی فوق العاده برای کاهش وزن بدون محاسبه کالری
 
منوی غذای ما سرحالیست!!
 
4 علت شگفت انگیز افزایش وزن
 
رابطه مصرف میوه و سبزیجات و تقویت حافظه
 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X