پا یکی از مهمترین اعضای بدن است. ولی متـأسفانه بسیاری از افراد به پاهایشان توجه و رسیدگی نمی کنند، بسیاری از انسان ها با رعایت نکردن بهداشت پا و همچنین پوشیدن کفش نامناسب و تنگ باعث به خطر انداختن پایشان می شوند.

درمان و پیشگیری از مشکلات کف پا

5 توصیه مهم دکتر راک پوزیتانو برای مراقبت از پا 

غالبا اهمیت به کف پاها در اولویت کسی قرار ندارد، اما باید به آن اهمیت ویژه ای داده شود. من در چند سال اخیر از مشکلات شدید پاشنه و درد وصف ناپذیر کف پا رنج میبردم. هر کاری از حرکات کششی یوگا تا فزیوتراپی را امتحان کردم، اما هیچ کدام تاثیری نداشت. به دو پودیاتریست (متخصص پا) مراجعه کردم که هر دو گفتند به عمل جراحی نیاز دارم. خوشبختانه، همسرم به مقاله ای از دکتر راک پوزیتانو رئیس خدمات غیر جراحی کف پا و مچ پا برخورد. 

دکتر راک متخصص مراقبتها و درمانهای غیر جراحی است، ارزیابی او از وضعیت پاهای من کاملا با پزشکان پیشین که به آنها مراجعه کرده بودم، تفاوت داشت. او به من گفت: "نمره وضعیت شما از 1 تا 10، 2 یا 3 است، وضعیتت خیلی بد نیست. اگر به گفته های من توجه کنی، دوباره میتوانی کفش پاشنه بلند بپوشی." ظرف چند هفته درد پایم تا حد چشمگیری کاهش یافت. اگر چه هنوز کفش هایی با پاشنه بلند و باریک نمی پوشیدم، اما میتوانم به مدت یک ساعت بدون درد و ناراحتی کفش پاشنه بلند را استفاده کنم، چیزی که در گذشته حتی نمی توانستم به آن فکر کنم.

دکتر راک درباره این که چگونه پای خود را به خصوص در زمستان زیبا و قوی نگه داریم ، نگرش و توصیه های بسیار جالبی دارد. در اینجا 5 توصیه او برای مراقبت از پا آمده است: 

 

1- اندازه کفش را درست انتخاب کنید 

1- اندازه کفش را درست انتخاب کنید

یک مطالعه که ده سال پیش انجام شد، نشان داد که 90% از زنان کفشهایشان سایز مناسبی ندارد و یک یا دو سایز کوچکتر از اندازه پایشان است. به نظر می رسد، بسیاری افراد تصور میکنند در سن 25 تا 30 سالگی سایز پایشان همان اندازه ای است که در 15 سالگی. پوشیدن بوتهای کوچکتر یا بزرگتر از اندازه پا باعث میشود تاندونها بیش از حدتحت فشار قرار بگیرند، در نتیجه درد زانو، کمر و  پا به دنبال آن اتفاق می افتد. اگر میخواهید بوت مجلسی بپوشید که نوک آن باریک است، باید در جلوی کفش فضای بیشتری برای پنجه پا در نظر بگیرید به خصوص در صورتی که بد شکلی و یا آسیبی در پایتان دارید. برخی افراد مچ های بسیار باریکی دارند که باعث میشود پا زیاد به اطراف بلغزد و این امر باعث مشکلات تاندون آشیل، التهاب تاندون مچ پا  یا التهاب کف پا میگردد. در صورتی که بونیون (انحراف شست پا)، انگشت چکشی یا نوروما (تومور عصبی) داشته باشید، هنگامی که کفش پنجه باریک می پوشید، باعث التهاب و فشرده شدن استخوانها می شود.  

 

 

2- نوع مناسب کفش را انتخاب کنید 

 

 نوع مناسب کفش را انتخاب کنید

اگر هوا سرد است و 50 سانتیمتر برف روی زمین نشسته است، باید از بوتی استفاده کنید که از پای شما پشتیبانی خوبی داشته باشد. بوت ها پشتیبانی کفشهای طبی معمولی را ندارند، پا باید بیشتر تلاش کند تا تماس با زمین را بیشتر کرده و تعادل شما را حفظ کند و به همین علت بسیاری از افراد دچار مشکلات تاندونیت میشوند. بهتر است از بوت هایی که قوس بسیار مناسبی دارند، پاشنه آنها خوب است، خوب پا ها را نگه میدارند و پشتیبانی عالی از قوزک و پاشنه دارند، استفاده کنید. برخی بوت ها راحت هستند، اما در صورتی که نوع مناسبی کفی ارتوپدی (طبی) در بوت نداشته باشید، خطر آسیبهای ناشی از استفاده زیاد از بوت به خصوص در قوس پا، آشیل و زانو ایجاد میشود

 

 

3- پایتان را گرم و مرطوب نگه دارید 

پایتان را گرم و مرطوب نگه دارید

لوسیون بر روی پا، پاشنه، پشت پا و جلوی پا بمالید، همیشه پوست پای خود را هیدراته نگه دارید و نگذارید خشک شود تا لایه محافظ پوست سالم و قوی باشد و پوستتان کمتر در مقابل محرکهایی مانند عفونتها آسیب پذیر باشد. مواجهه در معرض هوای خیلی سرد باعث اسپاسم پا میشود. این وضعیت بر گردش خون در پا و دمای عضلات و رباطها تاثیر میگذارد. اگر پا بیش از حد و به مدت طولانی سرد بماند (مثلا چند ساعت طول بکشد)، احتمال التهاب تاندون افزایش می یابد. اگر کفشهای گرم و خزدار خود را در بیاورید و هیچ جورابی نپوشید، به راحتی دچار سرما زدگی پا میشوید. 

 

 

4- پای خود را دوست داشته باشید، جراحی آخرین راه چاره است 

اگر به دلایل زیبایی قصد جراحی پا دارید، باید بدانید احتمال این که پایتان دیگر هرگز مثل سابق نشود، وجود دارد. پا بر خلاف بخشهای دیگر بدن مستقیما وزن را تحمل میکند. پا تنها بخشی از بدن است که میتوانید یک عمل کامل بر روی آن انجام دهید اما هیچ تضمینی وجود ندارد که نتیجه آن خوب باشد. اگر پایتان نیازی به اصلاح ندارد، آن را عمل نکنید. احتمالا با این کار یک پای خوب و سالم را تبدیل به پای مشکل دار میکنید، که نه تنها مچ پا، بلکه زانو و کمرتان را نیز تحت تاثیر قرار میدهد. 

 

 

5- پایتان را ورزش دهید 

پایتان را ورزش دهید

پیش از این که از خانه بیرون بروید، با استفاده از یک حوله حرکات کششی ساق پا را انجام دهید. کف پایتان را به عقب بکشید، آن را 20 تا 30 ثانیه نگه دارید و رها کنید. این کار را دو تا سه مرتبه انجام دهید، تا انعطاف پذیری آن افزایش پیدا کند. با این کار هنگامی که میخواهید در معرض هوای سرد قرار بگیرید، احتمال آسیب پا را کمتر میکنید. 

 

 

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ

 

 

 
 

X