اگر تب کرده اید با این کارها تب خود را کاهش دهید
 تب کردن یکی از راهکارهای بدن برای مقابله با عوامل خارجی است، اما گاهی تب خطرناک بوده و باید هر چه سریعتر درمان شود، در ادامه به روش هایی برای کاهش تب اشاره می شود

 کاهش تب با چند راهکار ساده در خانه

عبور دمای بدن از مرز 98.6 درجه فارنهایت (37 درجه سلسیوس) به عنوان تب در نظر گرفته می شود. با این وجود، دمای بدن به طور کلی بین 97.5 تا 99.5 درجه فارنهایت (36 تا 37.5 درجه سلسیوس) در نوسان است. دمای بدن به دلایل مختلفی از جمله وضعیت سیستم ایمنی، زمان، محیط، نوع پوشش و سن می تواند تغییر کند.

دمای 101 درجه فارنهایت (38 درجه سلسیوس) چندان جدی در نظر گرفته نمی شود و بی نیاز از مراجعه به پزشک می توان با برخی اقدامات احتیاطی به آن رسیدگی کرد. تب معمولا در نتیجه یک عفونت زمینه ای شکل می گیرد. از علائم تب می توان به گرمای بدن، تعریق زیاد و احساس تشنگی اشاره کرد.

در صورت ابتلا به عفونت، فرد می تواند با علائم دیگری از جمله گلو درد، ناراحتی معده و گوش درد مواجه شود. زمانی که فرد تب دارد، حتی اگر میزان آن یک درجه است، کاهش دمای بدن بهتر است به صورت تدریجی و نه یکباره صورت بگیرد.

برای تسکین تب می توانید موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

بیشتر بدانید : تب چند درجه در بزرگسالان خطرناک است؟

بیشتر بدانید : داروهای تب بر و شروط استفاده از آنها

آبرسانی

مصرف مایعات در روند بهبود بیماری نقش دارد زیرا به دفع مواد زائد از بدن کمک می کند. از این رو، تامین آب مورد نیاز بدن می تواند به تسکین تب کمک کند. کارشناسان مصرف آب ساده یا آبمیوه های رقیق شده را برای کودکان توصیه می کنند زیرا قند زیاد می تواند به رشد و تکثیر باکتری ها کمک کند.

بر همین اساس، فردی که تب دارد باید از مصرف نوشیدنی های شیرین پرهیز کند. آب نارگیل یکی دیگر از گزینه های مفیدی است که می توان مد نظر قرار داد زیرا حاوی الکترولیت ها است. چای های گیاهی نیز گزینه ای خوبی برای مقابله با تب هستند.


خواب

استراحت به فعال شدن هورمون هایی کمک می کند که در بازسازی بافت های بدن نقش داشته و ایمنی بدن را تقویت می کنند. هفت تا نه ساعت خواب خوب شبانه می تواند به بدن در تولید گلبول های سفید کمک کند که برای مبارزه با عوامل بیماری‌زا به آنها نیاز دارد.


حمام آب گرم

حمام آب سرد یا یخ می تواند تب را تشدید کند. در مقابل، افزودن مقداری نمک فرنگی اصل و روغن های اساسی به آب ولرم وان می تواند به آرامش عضلات و تسکین درد بدن کمک کند.

 

پوشیدن لباس های سبک

خوابیدن زیر پتوهای سنگین در شرایطی که فرد لباس های گرم به تن دارد، تنها گرمای تب را حفظ کرده و آن را تشدید می کند. استفاده از پتوها و لباس های سبک در دمای اتاق گزینه های مفیدتری برای تسکین تب هستند.


مصرف پروبیوتیک ها

از آنجایی که بخش قابل توجهی از سیستم ایمنی بدن در روده قرار دارد، مصرف پروبیوتیک ها می تواند عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کرده و به بدن در مبارزه با عفونت ها کمک کند.

بیشتر بدانید : پروبیوتیک و 7 نکته ای که قبل از مصرف پروبیوتیک باید بدانید

مصرف غذاهای ساده

در زمان ابتلا به بیماری و هنگامی که فرد تب دارد، پرهیز از نوشیدنی ها و غذاهای فرآوری شده و شیرین و مصرف غذاهای ساده توصیه شده است که می تواند به کاهش التهاب، بهبود بی اشتهایی و توقف استفراغ، در صورتی که بیمار با این شرایط مواجه باشد، کمک کند.


بیشتر بدانید : نکاتی فوق العاده مهم راجع به تب کودکانمان

بیشتر بدانید : تب و لرز به هنگام سرماخوردگی و گریه هنگام درد چه فایده ای دارد؟

بیشتر بدانید : تب برهای خانگی

بیشتر بدانید : تنها اقدام مناسب در هنگام تب کردن چیست؟


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: asriran.com