با ورزش روزانه خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش دهید
 طبق تحقیقیات اخیر 15 دقیقه ورزش روزانه می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد

 با ورزش روزانه تا حدودی از سرطان سینه پیشگیری کنید

یکی از شایع‌ترین انواع سرطان‌هایی که در زنان و به تعداد فراوان در جهان اتفاق می‌افتد، سرطان پستان است و جامعه ایرانی هم از این قضیه مستثنی نیست.

 طبق آمارها از هر ۶ یا ۷ زن، یک نفر در طول حیات خود به سرطان پستان مبتلا می‌شود. علی رغم اینکه همه تصور می‌کنند که فقط زن‌ها به سرطان پستان مبتلا می‌شوند، یک درصد از مجموع آمار مبتلایان به این بیماری را مردان در برمی‌گیرند.

 وجود هر نوع توده در بافت پستان مردان هم باید با حساسیت بررسی شود و افراد نباید از این مسئله به راحتی عبور کنند.

 متاسفانه در حال حاضر سن ابتلا به سرطان پستان بین ۱۰ تا ۱۵ سال کاهش پیدا کرده است. اگر در سال‌های گذشته گفته می‌شد که ابتلا به سرطان پستان بین گروه سنی سالمندان ۵۰ تا ۶۰ سال بیشتر مشاهده می‌شود، امروزه رنج سنی مبتلایان به ۳۵ تا ۴۰ سال رسیده است.

 نتایج تحقیقات پژوهشگران نشان می‌دهد که ۱۰ تا ۱۵ درصد موارد ابتلا به سرطان پستان به ژنتیک مربوط است. عوامل محیطی نشان داده است که ۳۰ تا ۴۰ درصد موارد ابتلا به سرطان پستان مثل خیلی از سرطان‌ها و بیماری‌های دیگر وابسته به عوامل محیطی هستند.

 متاسفانه بیمارانی را مشاهده می‌کنیم که بعد از ماموپلاستی توده‌هایی پیدا می‌کنند که با تصورات خود آن‌ها را با عمل‌هایی که انجام دادند، مرتبط می‌بینند و به همین دلیل دیرتر به پزشک متخصص مراجعه می‌کنند.

زن‌ها باید بدانند که علی رغم انجام ماموپلاستی، باید وجود هر نوع توده‌ای را جدی بگیرند و برای تجربه زندگی سالم‌تر به نوع تغذیه خود توجه کنند.

 همه ما بدانیم که از چه نوع مواد غذایی مصرف می‌کنیم و در واقع نیازهای غذایی بدن خود را شناسایی کنیم و بر اساس این نیازها، تعادل و تنوع مواد غذایی روزانه خود را تعیین و مورد استفاده قرار دهیم.

نتیجه تحقیقات پژوهشگران حوزه سلامت این است که حدود ۷۵ دقیقه ورزش هفتگی و یا ۱۵ دقیقه ورزش روزانه به كاهش ابتلا به سرطان پستان، کمک شایانی می‌کند.

 داشتن وزن متعادل و مناسب نیز خطر احتمال ابتلا به سرطان پستان را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد. بروز چاقی در نتیجه داشتن سبک زندگی شهری در بین افراد بروز پیدا کرده است. طبق بررسی ها سرطان پستان در ۷۵ درصد موارد در بافت چربی زنانی که اضافه وزن دارند، ایجاد شده است.

 چربی‌های شکمی در اغلب اوقات باعث بروز هورمون‌های زنانه می‌شوند، بنابراین با داشتن وزن متعادل، ریسک ابتلا به سرطان پستان به شدت کاهش پیدا می‌کند.

بیشتر بدانید : درمان سرطان پستان با استفاده از داروی گیاهی

بیشتر بدانید : پیش بینی سرطان سینه 5 سال قبل از ابتلا

بیشتر بدانید : درمان شدگان سرطان پستان،چه زمانی رهایی یافته تلقی می شوند؟

بیشتر بدانید : نشانه های سرطان سینه چیست؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:yjc.ir