علائم مسمومیت با استامینوفن
یکی از متداول ترین داروهایی که مسمومیت با آن وجود دارد، استامینوفن است.به طوری که در هر بیماری که با نارسایی حاد کبدی مراجعه کند باید سمیت کبدی ناشی از اووردوز استامینوفن را در نظر گرفت. 

پریسا اعتصام کارشناس دارویی مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم، اظهار داشت: یکی از متداول ترین داروهایی که مسمومیت با آن وجود دارد، استامینوفن است.به طوری که در هر بیماری که با نارسایی حاد کبدی مراجعه کند باید سمیت کبدی ناشی از اووردوز استامینوفن را در نظر گرفت. 

در صوتیکه پزشک برای شما یا فرزندتان استامینوفن تجویز کزده باشد، دارو را براساس دوز دقیق درمانی آن و نه بیشتر از آن مصرف کنید و از مصرف مقادیر بیش از حد درمانی، یا قرار دادن دارو در دسترس کودک خودداری کنید تا از بروز مسمومیت با آن خودداری کنید

علایم اولیه مسمومیت با استامینوفن که نیم تا 24 ساعت بعد از بلع ممکن است بروز کند، عمدتا به شکل تهوع، استفراغ، بی اشتهایی می باشد. ممکن است علایمی مانند خستگی، ضعف عضلانی، تعریق و... پیش بیاید. ظاهر بیمار ممکن است عادی باشد.علایم ثانویه بیمار مسموم، 24 تا 72 ساعت بعد از مصرف، به شکل درد در یک چهارم بالایی سمت راست شکم، افزایش سطح بیلی روبین و ... بروز پیدا می‌کند. علایم تهوع، استفراغ و بی اشتهایی کمتر می‌شود.

 بسیاری از اقداماتی که برای بیماران انجام می شود در ساعات اولیه بروز مسمومیت، اثر بخشی بهتردارند، لذا در صورت مسمومیت با استامینوفن اهمیت دارد که هرچه زودتر به اورژانس مسمومین مراجعه شود.


بیشتر بدانید : آسیب کبد ناشی از استامینوفن را با این نکات کاهش دهید

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: tasnimnews.com