خطاهای دارویی بسیار رایج هستند که می توانند گاهی خطرناک باشد و سلامت شما را تحدید کند

 با این نکات احتمال خطاهای دارویی را کاهش دهید

رعایت نکاتی کمک می‌کند تا افراد از خود و خانواده در برابر خطاهای دارویی محافظت کنند. یکی از بهترین روش‌ها در کاهش خطر خطاهای دارویی نقش فعال فرد در مراقبت‌های درمانی از خود است. لازم است فرد در مورد داروی مصرفی و عوارض جانبی احتمالی آن اطلاعاتی داشته باشد. هیچگاه برای مطرح کردن پرسش در مورد داروی تجویزی از پزشک، پزشک داروساز و سایر ارائه دهندگان خدمات بهداشتی تردید نداشته باشید.

خطاهای دارویی

خطاهای دارویی از استفاده نامناسب از داروها ناشی می‌شود که قابل پیشگیری هستند. یک نمونه از خطای دارویی مصرف داروی بدون نسخه حاوی استامینوفن همزمان با مصرف داروی مسکن تجویز شده توسط پزشک است. در این شرایط فرد میزان بیشتری از استامینوفن توصیه شده را دریافت می‌کند که می‌تواند سلامت کبد را به خطر اندازد.

نمونه دیگری از خطای دارویی مصرف داروی افسردگی «فلوکستین» با داروی میگرن موسوم به «سوماتریپتان» است. هر دوی این داروها بر سطح ماده شیمیایی «سروتونین» تاثیر می‌گذارند. احساس گیجی، بالا رفتن ضربان قلب و افزایش دمای بدن از جمله علائم مصرف همزمان دو داروست.

خطای دارویی چطور رخ می‌دهد؟

 خطاهای دارویی ممکن است برای هر کسی و در هر مکانی از جمله خانه، بیمارستان، داروخانه و آسایشگاه سالمندان رخ دهد. کودکان بیشتر در معرض خطای دارویی قرار دارند زیرا دوز مناسب برای آنان با افراد بزرگسال متفاوت است.

بیشتر بدانید : نوشیدنی هایی که دارو ها را بی اثر می کنند

بیشتر بدانید : تداخل قرص های آنتی بیوتیک

بیشتر بدانید : شربت متادون عامل بیشترین مسمومیت های دارویی

بیشتر بدانید : دستخط بد برخی از پزشکان سالانه باعث مرگ چند انسان می شود؟

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :isna.ir

 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X