جراحی پلک و آنچه باید در باره آن بدانید
عمل جراحی پلک بالا شامل برداشتن پوست اضافی متصل به پلک است که در عمل این پوست اضافی می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک و ظاهر سایه بانی برای خط مژه شود

عمل جراحی زیبایی پلک بالا و پایین

چشم‌ها اولین نقطه‌ای است که در هنگام صحبت کردن با دیگران توجه افراد را به خود جلب می‌کند. علاوه بر این، هیچ چیز نمی‌تواند به اندازه چشم‌ها تحت تاثیر افزایش سن و جاذبه زمین قرار گرفته و در نتیجه این شرایط، دچار افتادگی شود.

در حقیقت این وضعیت می‌تواند باعث شود چشم‌های فرد خسته به نظر رسیده و گودی، پف و سیاهی زیر آنها تشکیل شود. به این ترتیب با تشکیل چربی اضافی، چین و چروک و نیز افتادگی پلک، ظاهر صورت فرد خسته و پیرتر از شرایط واقعی به نظر خواهد رسید.

عمل جراحی پلک که در اصطلاح به آن بلفاروپلاستی گفته می‌شود، می‌تواند به جوان‌سازی ظاهر ناحیه اطراف چشم‌ها، بهبود وضعیت ظاهری پلک‌های بالا، پلک‌های پایین یا هر دوی آنها کمک کند. استفاده از این درمان می‌تواند ظاهری جوان‌تر برای فرد ایجاد کرده و به این ترتیب جذابیت فرد و اعتماد به نفس وی را افزایش دهد.

 

انواع جراحی پلک

عمل جراحی پلک بالا شامل برداشتن پوست اضافی متصل به پلک است که در عمل، این پوست اضافی می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک و ظاهر سایه بانی برای خط مژه شود. در صورتی که افتادگی پلک با وضعیت عضلات ارتباط داشته باشد، برای رفع این مشکل می‌توان از ترمیم عضله از طریق ایجاد شکاف در پلک به صورت همزمان با عمل جراحی پلک استفاده کرد.

 

جراحی پلک پایین

در طول عمل جراحی پلک پایین، پزشک بافت چربی زیر چشم را پخش کرده و ظاهر پف زیر چشم و کبودی زیر آن را برطرف می‌کند. بهترین روش برای جراحی پلک فرد، به میزان قابلیت ارتجاع پذیری پوست و بافت چربی اضافی زیر چشم‌ها بستگی دارد. جراح متخصص در حوزه آناتومی صورت و زیبایی، بهترین روش را با توجه به شرایط بیمار در طول جلسه مشاوره مشخص خواهد کرد.

 

هزینه جراحی زیبایی پلک بالا و پایین (هزینه بلفاروپلاستی)

هزینه جراحی زیبایی پلک، بسته به نوع جراحی، میزان افتادگی یا پف پلک، مهارت جراح و محل جراحی متفاوت است. لازم به ذکر است که این جراحی مگر در موارد لزوم پزشکی، تحت پوشش بیمه و خدمات درمانی قرار نمی‌گیرد.

 

چرا لازم است از عمل جراحی پلک استفاده شود؟

عمل جراحی پلک به دلایل مختلف بر روی افراد انجام می‌شود. برخی از مهم‌ترین دلایل انجام این جراحی به شرح زیر هستند:

 

حالت پلک سایه بانی (بلند)

داشتن پوست اضافی در ناحیه پلک بالا می‌تواند باعث ایجاد پلک‌های سایه بانی یا بلند شده و ظاهر خسته یا ناراحت برای صورت فرد ایجاد کند. در موارد خاص، این مشکل حتی می‌تواند باعث ایجاد محدودیت برای بینایی فرد شود.

 

پف زیر چشم‌ها

با افزایش سن، اغلب زیر چشم‌ها پف ایجاد می‌شود. این شرایط معمولاً با کشیدگی بیش از حد لایه‌های پلک پایین همراه بوده و مشکلی است که رفع آن به سادگی از طریق جراحی بلفاروپلاستی امکان‌پذیر است.

 

افتادگی پوست و چین و چروک زیر چشم‌ها

افتادگی پوست و بافت اطراف چشم‌ها باعث ایجاد ظاهر مسن و پیر برای فرد می‌شود. به هر حال امروزه امکان استفاده از روش بلفاروپلاستی برای صاف کردن چین و چروک‌های اطراف چشم وجود دارد.

 

پلک‌های سنگین و افتادگی چشم‌ها

پلک‌هایی که بافت چربی بیش از حد داشته باشند، در عمل باعث می‌شوند ظاهر فرد همواره خسته به نظر برسد. امروزه از عمل جراحی پلک برای خارج کردن بافت چربی اضافی و ایجاد ظاهر جوان و جذاب برای چشم‌ها استفاده می‌شود.

 

آیا شما فرد مناسبی برای استفاده از روش جراحی زیبایی پلک هستید؟

عمل جراحی پلک می‌تواند ظاهر فرد را جوان‌تر و جذاب‌تر نماید. جراحی پلک یک درمان معمول برای افراد در سنین مختلف بوده و بیشتر در سنین ۳۰ سال و بالاتر به منظور ترمیم آسیب‌های ناشی از افزایش سن بر پوست ناحیه دور چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد. با افزایش سن، پوست به تدریج قابلیت ارتجاع پذیری خود را از دست می‌دهد.

با ترکیب این وضعیت با تاثیرات ناشی از جاذبه زمین، پوست اضافی به تدریج در ناحیه پلک‌های بالا نمایان شده و در نتیجه پلک‌ها با افتادگی مواجه می‌شوند. از طرف دیگر برای پلک‌های پایین، افزایش سن باعث شل شدن پوست و عضلات زیر پلک می‌شود.

افراد مناسب برای جراحی زیبایی پلک مردان و زنانی هستند که از بافت و عضلات سالم در ناحیه صورت خود برخوردار باشند. علاوه بر این، افراد مناسب برای استفاده از این درمان می‌بایست اهداف واقع‌بینانه درباره نتایج این درمان داشته باشند.

 

به این ترتیب معمولاً افرادی از این روش درمان زیبایی استفاده می‌کنند که دارای مشکلات زیر باشند:

پف ناحیه اطراف چشم‌ها که باعث پیرتر شدن ظاهر فرد نسبت به شرایط سنی واقعی وی می‌شود.

سایه بانی یا بلندی پلک‌ها که در عمل باعث می‌شود ظاهر فرد همواره حتی در شرایطی که فرد پرانرژی است، خسته به نظر برسد.

سایه بانی یا بلندی پلک‌ها که باعث ایجاد تاثیر منفی بر توانایی دید و قدرت بینایی فرد شده باشد.

 

علاوه بر ویژگی‌های فوق، افرادی که به دنبال استفاده از این درمان هستند باید دارای شرایط زیر باشند:

از نظر فیزیکی سالم باشند.

مشکلات جدی در ارتباط با سلامت چشم نداشته باشند.

سیگار کشیدن را حداقل دو هفته قبل از جراحی ترک کرده باشند.

 

جراحی بلفاروپلاستی آسیایی

تقریباً ۵۰ درصد افراد در قاره آسیا بدون وجود خط واضح در پلک بالا متولد می‌شوند. این خط دقیقاً در ناحیه بالای مژه‌ها می‌بایست قرار داشته باشد.

به هر حال امروزه جراحان زیبایی به این افراد پیشنهاد می‌دهند از بلفاروپلاستی پلک آسیایی برای درشت کردن چشم‌ها و ایجاد یک خط طبیعی در ناحیه پلک بالا استفاده کرده و به این ترتیب ظاهر پلک خود را بهبود بخشند. در اصطلاح به این روش جراحی پلک دوبل نیز گفته می‌شود.

مهم است که توجه داشته باشید تفاوت بین پلک آسیایی و پلک هند و اروپایی در ارتباط با هر دوی موارد، اندازه و ظاهر پلک می‌باشد. در حقیقت پلک افراد از نژاد هند و اروپایی تقریباً ۲۰ درصد بزرگ‌تر از پلک آسیایی است و مژه‌ها به سمت بالا متمایل هستند. به این ترتیب هدف جراح از عمل جراحی پلک آسیایی ایجاد یک ظاهر پلک غربی برای فرد نیست، بلکه در حقیقت جراح سعی می‌کند یک خط کاملاً طبیعی برای پلک فرد ایجاد نماید.

 

این عمل جراحی چگونه انجام می‌شود؟

این عمل جراحی با استفاده از بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی عمومی بر روی بیمار انجام شده و انتخاب روش جراحی بستگی به نیازهای خاص بیمار دارد.

 

عمل جراحی پلک بالا

به این منظور جراح یک شکاف در خط طبیعی پلک بالا ایجاد می‌کند. به این ترتیب از طریق این شکاف پوست و چربی اضافی از محل خارج شده و در نهایت شکاف بسته می‌شود. با انجام جراحی به این صورت، جراحت باقیمانده پس از جراحی در هنگام باز بودن چشم‌ها به خوبی در ناحیه پلک بالا پنهان خواهد شد.

 

عمل جراحی پلک پایین

در این درمان، یک شکاف دقیقاً زیر خط مژه پلک پایین ایجاد می‌شود. به این ترتیب پوست اضافی در ناحیه پلک پایین برداشته شده و بافت چربی به منظور از بین بردن پف و برآمدگی زیر چشم در این ناحیه پخش می‌شود.

گاهی اوقات، جراح ممکن است از یک شکاف اضافی در ناحیه داخل پلک برای این درمان استفاده کند تا به این ترتیب بتواند وضعیت پلک پایین را اصلاح کرده و بافت چربی اضافی را در ناحیه زیر چشم‌ها پخش نماید.

در صورتی که جراح از روش ایجاد شکاف در داخل پلک پایین برای این جراحی استفاده کند، پس از پایان درمان هیچ جای زخم مشخصی بر روی صورت فرد قابل مشاهده نخواهد بود. علاوه بر این در مواردی که فرد دچار شل شدگی عضلات پلک پایین باشد، احتمالاً پزشک معالج به وی پیشنهاد می‌دهد از روش سفت کردن عضله پلک پایین به همراه برداشتن پوست اضافی و خارج کردن چربی از ناحیه زیر پلک استفاده نماید.

این درمان تقریباً به دو ساعت زمان نیاز دارد، البته در مواردی که عمل جراحی برای هر دوی پلک‌های بالا و پایین به صورت همزمان انجام شود. در صورتی که به همراه این جراحی از درمان‌های اضافی و تکمیلی همچون لیفت ابرو برای بیمار استفاده شود، مقدار زمان لازم برای جراحی پلک افزایش خواهد یافت.

در روز پس از انجام جراحی بیمار با پزشک معالج ملاقات کرده و لازم است این جلسات ملاقات در فواصل زمانی مشخص در طول چند هفته پس از جراحی تکرار شود. در حقیقت انجام این کار به منظور نظارت دقیق پزشک بر فرآیند ریکاوری و اطمینان از دستیابی به بهترین نتایج ممکن برای بیمار صورت می‌گیرد.

 

فرآیند ریکاوری

در اکثر موارد جراحی‌های پلک، شرایط ریکاوری بیمار سریع و ساده می‌باشد. به این ترتیب که بلافاصله پس از جراحی، از یک پماد و چسب مخصوص بر روی پلک استفاده می‌شود تا به این ترتیب ورم و ناراحتی بیمار پس از درمان کاهش یابد. علاوه بر این معمولاً از بیمار خواسته می‌شود از کمپرس سرد، یخ درمانی و استراحت برای بهبود سریع‌تر شرایط استفاده کند.

در این مرکز معمولاً به بیماران توصیه می‌شود از قطره‌های مرطوب کننده چشم در طول چند روز پس از جراحی به منظور کاهش ورم و التهاب ایجاد شده در نواحی اطراف چشم‌ها استفاده کنند.

توجه داشته باشید ایجاد مقداری کبودی و ورم در نواحی اطراف چشم‌ها کاملاً طبیعی است و این شرایط با گذشت ۱ تا ۳ هفته به خودی خود از بین خواهد رفت.

 

برای برخورداری از شرایط ریکاوری مناسب لازم است بیمار به نکات زیر توجه داشته باشد:

بالا نگه داشتن سر در هنگام خواب

استفاده از یخ و کمپرس سرد برای کاهش ورم (بطور خاص در طول ۲ روز اول پس از جراحی)

نوشیدن مقدار زیاد آب

اجتناب از فعالیت شدید و استراحت به مقدار کافی

اجتناب از استفاده لنزهای چشمی برای حداقل ۷۲ ساعت پس از درمان

در این حالت معمولاً لازم است بیمار برای مدت یک هفته یا بیشتر از محل کار خود مرخصی بگیرد.

 

از چه درمان‌های دیگری می‌توان به همراه جراحی پلک برای بیمار استفاده کرد؟

رایج‌ترین درمان تکمیلی قابل استفاده به همراه جراحی پلک، عبارت از لیفت ابرو است. این درمان می‌تواند به حداقل شدن خطوط ایجاد شده در ناحیه پیشانی یا چین و چروک‌های ایجاد شده در ناحیه بین ابروها کمک موثر نماید. لیفت ابرو همچنین می‌تواند برای اصلاح موقعیت پلک پایین یا افتادگی پلک مناسب بوده و باعث ایجاد ظاهر جوان‌تر و جذاب‌تر برای فرد شود.

علاوه بر این در صورت نیاز می‌توان به همراه جراحی زیبایی پلک از لیفت صورت و سایر روش‌های مانند آن نیز برای بیمار استفاده کرد.

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: salamati.ir