خوابیدن با آرایش بیشتر از آنکه فکر می کنید خطرناک است!!!
 ماندن طولانی مدت مواد آرایشی روی پوست عوارض زیادی در پی دارد که در ادامه با جزئیات به آنها می پردازیم.

آسیب های لوازم آرایشی در هنگام خواب بر روی پوست صورت چگونه است؟

امروزه مشخص شده که خوابیدن با آرایش باعث آسیب‌های جدی پوستی شود، حتی اگر گاهی اوقات اتفاق بیفتد. هرچه بیشتر با آرایش بخوابید، آسیب بیشتری به پوستتان خواهید زد. پوست ما، مانند بقیه‌ی بدن ما به صورت شبانه روزی در حال فعالیت است.


چرا خوابیدن با آرایش مضر است؟

برای همه‌ی ما پیش آمده که یکی دو بار با آرایش بخوابیم. علت این کار خستگی یا هر چیز دیگری باشد، به نظر می‌آید که گهگاه خوابیدن با ریمل یا فونداسیون* foundation به شرط آن که مرتبا تکرار نشود، بی ضرر است. درست است؟ نخیر، اینطور نیست.

*فونداسیون foundation : استفاده از فونداسیون یکی از مراحل اولیه در آرایش صورت است و هدف از آن یکدست کردن پوست و آماده سازی برای مراحل بعدی است.

مهم ترین عملکرد پوست در شب، نوسازی خودش است. خوابیدن با ریمل و فونداسیون در شب، جلوی روند نوسازی پوست را می‌گیرد و باعث آسیب به پوست می‌شود. این درست است که هرچه بیشتر با آرایش بخوابید، به مرور زمان به پوستتان آسیب بیشتری وارد می‌شود، اما گهگاه خوابیدن با آرایش نیز، می‌تواند بر چهره‌ی شما اثرات منفی بگذارد.

در مورد آرایش سبک روز چطور؟ آیا محصول به خصوصی وجود دارد که بیشترین تاثیر را روی پوست داشته باشد؟ دکتر گراف در مورد تاثیرات هر محصول آرایشی این چنین توضیح می‌دهد که در ادامه به آنها می پردازیم.

تاثیر لوازم آرایشی مختلف بر روی پوست در هنگام خواب

1. تاثیر فونداسیون بر صورت در زمان خواب

فونداسیون غلیظ است، و معمولا سایر محصولات را در تمام طول روز می‌پوشاند. این ذرات بزرگ و رنگ دانه‌ها در طول روز تجزیه می‌شوند و توسط فرایندهای طبیعی و هم چنین قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های زیست محیطی، باکتری‌ها، قارچ‌ها و انگل‌های بیرون، متابولیزه می‌شوند.

محصولات جانبی ناشی از سوخت و ساز بدن و تجزیه‌ی مواد آرایشی، مانع عملکرد میکروسیرکولاسیون* ، که به نوسازی پوست کمک می‌کند خواهند شد. این موضوع می‌تواند منجر به تجزیه‌ی کلاژن شود، و در نتیجه باعث چین و چروک و بسته شدن منافذ گردد و از طرفی چون باکتری‌ها را در پوست نگه می‌دارد،باعث ایجاد آکنه نیز خواهد شد.

* میکروسیرکولاسیون Microcirculation : به خونرسانی مستقیم به اندام های بدن اطلاق می شود.

2. تاثیر پرایمر* primer بر صورت در زمان خواب

خوابیدن با آرایش بیشتر از آنکه فکر می کنید خطرناک است!!!

پرایمر، این پتانسیل را دارد که به پوستتان آسیب برساند، اما کاملا به این بستگی دارد که چطور از آن استفاده کنید. دکتر گراف می‌گوید: اگر از پرایمر در تمام طول روز استفاده کنید، بسیار مضر خواهد بود، زیرا تمام آلاینده‌ها هنوز روی پوستتان هستند. اما اگر روی پوست تمیز و برای رطوبت رسانی از پرایمر استفاده کنید، ایرادی ندارد.

* پرایمر primer : یا زیر سازی آرایش که باعث یک‌دستی و ماندگاری آرایش می‌شود.

3. تاثیر رژ لب بر لب ها در زمان خواب

دکتر گراف می‌گوید جای تعجب ندارد که خوابیدن با هر نوع رژ لبی، منجر به خشکی و ترک خوردن لب می‌شود. در مورد رژ لب‌هایی که رنگدانه‌های زیادی دارند، قبل از خوابیدن، لب را با یک پاک کننده‌ی بهداشتی، کاملا تمیز کنید. سپس از یک لایه نرم کننده برای مرطوب کردن لبتان بهره ببرید.


4. تاثیر ریمل بر پلک ها و مژه ها در زمان خواب

اگر شما از آن خانم‌هایی هستید که با ریمل می‌خوابند، پس گوش کنید: ذرات ریمل، فولیکول‌ها را می‌بندند و آنها را روی پوست تحریک می‌کنند. اگر آن‌ها تحریک شوند، این تورم می‌تواند باعث التهاب پلک چشم شود. اگر به اندازه‌ی کافی ترسناک نیست، بدانید که خوابیدن با ریمل می‌تواند باعث نازک شدن و شکنندگی مژه‌هایتان هم بشود!

اینکه فقط بدانیم خوابیدن با آرایش چقدر مضر است، کافی نیست. باید تنبلی را کنار بگذاریم! دکتر گراف پیشنهاد می‌کند: دستمال‌های مرطوب پاک کننده‌ی آرایش را کنار تختتان بگذارید. به این ترتیب، وقتی به رختخواب می‌روید، آنها به شما یاداوری می‌کنند که آرایشتان را پاک کنید. حتی می‌توانید برای این منظور، یادآوری در گوشی همراهتان تنظیم کنید. بعد از پاک کردن آرایش صورتتان بهتر است از که ماسک صورت برای شادابی پوستتان استفاده کنید .گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.comlhealth
منبع: salamatonline.ir