چه عواملی باعث ایجاد بختک در خواب می‌شود؟
دکتر قاسم قاضی متخصص روانشناسی به عوامل مختلف ایجاد بختک در خواب اشاره کرد و گفت با رعایت نکاتی که در زیر به شرح آنها می پردازیم، می‌توان این حالت را از بین برد

درباره بختک و روش های جلوگیری از آن بیشتر بدانیم

دکتر قاسم قاضی متخصص روانشناسی پیرامون علت ایجاد پارالسیس (بختک) اظهار داشت: در حقیقت بختک بیشتر در گذشته و هنگامی که افراد شب‌هنگام زیر درخت می‌خوابیدند، در اثر انتشار گاز دی‌اکسید کربن از درخت و تنفس آن توسط انسان حالتی شبیه خفگی یا به اصطلاح بختک ایجاد می‌کرد.

وی با بیان اینکه برای پیشگیری از بختک لازم است افراد استرس خود را کنترل کرده و تغذیه مناسب داشته باشند، اظهار داشت: خودداری از پرخوری قبل از خواب و نیز خواب منظم و کافی جلوی این امر را می‌گیرد.

وی افزود: امروزه که بیشتر افراد آپارتمان نشین شده‌اند، گاهی کابوس‌های وحشتناک شبانه، بی‌حسی و فلج شدگی بدن در هنگام خواب و گاهی لحظات ابتدایی پس از خواب و در زمان هوشیاری در آنها ایجاد می‌شود که اصطلاحا گفته می‌شود دچار بختک ‌شده‌اند.

قاضی در خصوص مراحل ایجاد پارالسیس (بختک) گفت: احساس خطر و حضور یک فرد خارجی در اطراف، احساس خفگی و فشار در قفسه سینه و حس خروج روح از بدن در هنگام پارالسیس (بختک) در فرد ایجاد می‌شود و فرد قدرت تکلم و توانایی کنترل اعضای بدن خود را از دست می‌دهد.

این متخصص روانشناسی عنوان کرد: عوامل مختلفی از قبیل استرس‌ زیاد در طول روز، تغذیه نامناسب، خواب ناکافی و نامنظم و نیز پرخوری قبل از خواب از عوامل ایجاد بختک است.

وی اظهار داشت: برای پیشگیری از بختک لازم است که افراد استرس خود را کنترل کرده، تغذیه مناسب داشته و از پرخوری قبل از خواب خودداری کنند و خواب منظم و کافی و با شرایط مناسب داشته‌باشند


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: salamaneh.com