سوزش ناگهانی سر دل را چگونه برطرف کنیم
سوزش سر دل ناشی از چیست؟ برای مقابله با درد معده و سوزش در این ناحیه چه باید بکنیم؟ راهکارها و پیشنهادات درمانی متخصصین داخلی در باره این ناراحتی گوارشی چیست؟

با سوزش سر دلم چه کنم

سوزش سر دل همان احساس ناراحت کننده ای است که معمولا در قفسه سینه شروع می شود و ممکن است به گلو نیز گسترش یابد. این ناراحتی اغلب هنگام شب رخ می دهد.

اگر شما هم به این عارضه مبتلا هستید، بدانید که تنها نیستید: بیش از ۷۰ درصد از افراد، مبتلا به ریفلاکس معده به مری هستند و ممکن است از درجاتی از سوزش سر دل، هنگام شب رنج ببرند. سوزش سر دل در صورت عدم درمان می تواند منجر به بروز اختلالات خواب و بروز خستگی در روز شود.

 

پیشنهادهایی برای کاهش علائم سوزش سر دل

مصرف زودهنگام وعده شام

برای جلوگیری از سوزش سر دل، حداقل سه ساعت قبل از خواب وعده شام را میل کنید تا بدن تان زمان زیادی را برای هضم غذا داشته باشد. البته پیشنهاد دیگر این است که بالافاصله بعد از صرف شام، نخوابید و چند قدم پیاده روی کنید.

 

مصرف مواد غذایی کم چرب

چربی زیاد، آهسته تر از پروتئین یا کربوهیدرات از معده خارج می شود. یک شام معمولی باید حدود ۶۰۰ کالری به بدن شما برساند و میزان چربی آن، تنها ۱۳ تا ۱۶ گرم باشد. علاوه بر این محدود کردن مصرف چربی خود راهی برای کنترل وزن است. چون افزایش وزن در ابتلا به سوزش سر دل نقش زیادی دارد.

 

دوری از استرس

داشتن استرس باعث سوزش معده می شود. ممکن است دچار برگشت اسید معده به طور خفیف باشید و اصلا متوجه این برگشت اسید نباشید، ولی استرس آن را برای شما واضح می کند. می توانید با کم کردن استرس و تغییر شیوه زندگی، از برگشت اسید معده جلوگیری کنید.

 

خوابیدن به سمت چپ

برای جلوگیری از سوزش سر دل در شب هنگام، به سمت چپ بخوابید چون خوابیدن به سمت راست علائم شما را بدتر می کند. از چند بالش یا کوسن برای نگه داشتن خود در این حالت در طول شب استفاده کنید.

 

سر خود را بالا نگه دارید

موقع خواب، ۱۰ تا ۱۲ سانتیمتر سر خود را بالا ببرید تا فشار کمتری بر معده وارد شود و از برگشت اسید معده به مری جلوگیری گردد.

 

انتخاب لباس های راحت

استفاده از لباس های خیلی تنگ، سوزش سر دل هنگام شب را بدتر می کند و دلیل آن هم، بخاطز افزایش فشار بر روی شکم می باشد. انتخاب یک لباس سبک و گشاد در تمام طول شب برای پیشگیری از این عارضه مهم است.

 

صرف نظر کردن از قهوه

نوشیدنی های گازدار که عامل ایجاد نفخ هستند، الکل که باعث شل شدن اسفنکتر می ‌گردد، تمام نوشیدنی های حاوی کافئین (قهوه، چای، کوکاکولا)، نعناع، مرکبات و غیره باید برای جلوگیری از سوزش سر دل در هنگام شب، کنار گذاشته شوند. در عوض برای به تعویق انداختن بازگشت اسید معده، یک لیوان بزرگ آب بنوشید. پرهیز از سیگار نیز مهم است چون ممکن است سیگار کشیدن، باعث ترشح بیشتر اسید معده و شل شدن و باز ماندن اسفنگتر تحتانی مری می شود.

 

دقت در انتخاب زمان ورزش

ورزش برای سلامت عمومی بدن خوب است، اما اگر بعد از غذا خوردن، ورزش کنید، علائم سوزش معده شروع شده و باعث برگشت اسید معده به مری می شود. اگر شما مستعد سوزش معده هستید، ورزش هایی مانند دراز و نشست را زیاد انجام ندهید، زیرا این ورزش ها مثل لباس تنگ، باعث افزایش فشار بر شکم می شوند.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: hidoctor.ir