یکی از علائم اولیه پارکینسون، مشکلات بینایی است
اگرچه بیماری پارکینسون یک اختلال حرکتی تلقی می شود، اما مطالعات نشان داده اند که علائم غیرحرکتی از جمله، مشکلات بینایی نیز در مراحل این بیماری شایع هستند

 پارکینسون و مشکلات بینایی

به گفته محققان ایتالیایی بیماری های نوروژنیک ناشی از نابودی نورون ها در چندین ساختار مغزی هستند که، منجر به لرزش یا سفتی همراه با اختلال در تعادل و هماهنگی می شوند. طبق گزارش جدید محققان، تغییرات بینایی ممکن است از علائم اولیه بیماری پارکینسون باشند.

دکتر آلساندرو آریگو، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ویتا سالوت سن رافائل میلان، در این باره می گوید: «اگرچه بیماری پارکینسون یک اختلال حرکتی تلقی می شود اما چندین مطالعه نشان داده اند که علائم غیرحرکتی نیز در تمامی مراحل این بیماری شایع هستند.» 

به گفته محققان، علائم غیرحرکتی بیماری پارکینسون شامل تغییرات بینایی نظیر ناتوانی در تشخیص رنگ ها، تغییر در قدرت بینایی، و کاهش پلک زدن که می تواند منجر به خشکی چشم شود، هستند.

آریگو در ادامه می افزاید: «این علائم ممکن است پیش از ظهور علائم حرکتی و از بیش از یک دهه قبل از شروع بیماری، پدیدار شوند.» این مطالعه شامل ۲۰ بیمار تازه مبتلا به پارکیسنون بود که هنوز تحت درمان قرار نگرفته بودند و همچنین یک گروه کنترل متشکل از ۲۰ فرد سالم بود. 

اسکن مغز این افراد اشکار ساخت، بیماران پارکیسنون دارای ناهنجاری های قابل توجهی در ساختارهای مغزی، در رابطه با قوه بینایی شان بودند. 

محققان اذعان دارند که ارزیابی مشکلات سیستم بینایی بیماران مبتلا به پارکینسون، می تواند در تعیین میزان پیشرفت بیماری و کنترل واکنش بیماری به درمان دارویی سودمند باشد.

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: migna.ir