دلیل خون دماغ شدن چیست؟
اگر خون دماغ شدن بر اثر ضربه باشد، با انجام برخی اقدامات اولیه برطرف می شود، اما خون دماغ شدن های مداوم و بی دلیل گاهی نگران کننده است و نیاز به معاینات دقیق دارد.

علت خون دماغ شدن در کودکان و بزرگسالان را بدانید

دکتر بابک ساعدی، متخصص گوش و حلق و بینی، درباره علت خون دماغ شدن اظهار کرد: شایع‌ترین علت خون دماغ شدن تروما و ضربه‌های خفیف تا شدید است که معمولا به علت تصادف و ضربه به وجود می‌آید.

خون دماغ شدن بیشتر در فصول گرم و سرد سال مشاهده می‌شود، در زمستان علت ایجاد خون دماغ شدن خشکی بینی است و هوای سرد زمستان و سرماخوردگی سبب خون دماغ شدن به ویژه در کودکان می‌شود که به آن بیماری زمستانه گفته می‌شود.همچنین در تابستان در معرض مستقیم نور آفتاب قرار گرفتن نیز سبب خون دماغ شدن می‌شود.

بر خلاف چیزی که بیشتر افراد گمان می‌کنند خونریزی از دماغ نشانه‌ای بارز مبنی بر بروز سرطان نبوده و خطرناک نیست چراکه بسیاری از خون دماغ‌ها با درمان ساده بهبود می‌یابد و مردم باید از این موضوع اطلاع داشته باشند که بسیاری از سرطان‌ها بدون خونریزی از دماغ به وجود می‌آید.

خونریزی‌های خفیف و تکرار نشده نیاز به آزمایش ندارند،خونریزی‌هایی که به صورت شدید و مداوم به ویژه در سالمندان مشاهده می‌شوند و به خون دماغ خلفی معروف هستند باید هرچه سریع‌تر توسط پزشک مورد بررسی و آزمایش قرار بگیرد چراکه می‌توانند نشانه‌ای از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی یا مشکلات انعقادی باشند.

دلیل خون دماغ شدن چیست؟

جهت پیشگیری از خون دماغ شدن ضرورت دارد که افراد نکاتی همچون شست‌و‌شوی مکرر و چرب کردن بینی را رعایت کنند و افراد سالمند از نظر فشار خون مورد بررسی قرار گیرند.

برخی از افراد به علت انحراف تیغه بینی دچار گرفتگی بینی شده که این مسئله موجب خون دماغ شدن در آنها می‌شوند که بهترین روش جهت جلوگیری از خون دماغ شدن مراجعه به پزشک و برطرف کردن انحراف بینی است.

خون دماغ شدن برخی از افراد به سادگی برطرف می‌شود اما افرادی که خونریزی از دماغ آنها فرم شدید و تکرار شونده دارد حتما باید پس از تشخیص درمان‌های لازم برای آنها صورت گیرد و در این زمینه پانسمان کردن یکی از ساده‌ترین این روش‌ها است اما آنچه که حائز اهمیت است وجود پانسمان یا گازهای مربوطه به مدت چند روز داخل بینی بیمار است و پس از آن اگر بهبود نیافت برای رفع این مشکل گاهی سوزاندن یا کورتر کردن رگ‌های بینی توسط پزشک انجام می‌شود.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : خون دماغ می شوید؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : اگر خون‌دماغ شدید این کارها را انجام دهید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : خون دماغ یعنی سرطان خون؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : با خون دماغ بچه ها چه کنیم؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : برای بند آمدن خون دماغ چه کنیم؟گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: asriran.ir