همه از تاثیر ویروس کرونا بر ریه آگاهی داریم، اما تاکنون در مورد تاثیرات کرونا بر مغز کمتر صحبت شده است، در این مطلب در مورد تاثیر کرونا ویروس بر مغز به طور کامل توضیح داده می شود

 کرونا چه تاثیری بر مغز می گذارد؟

فرزاد اشرافی، متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب ,عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره عوارض ناشی از کرونا بر روی سیستم اعصاب مرکزی و محیطی، توضیح داد: این بیماری علاوه بر اثری که بر روی سیستم ریوی اثر می‌گذارد و با با تب، سرفه و تنگی نفس همراه است و در انتها باعث اختلالات تنفسی شدید می‌شود؛ در فرم‌های شدید آن در ۳۰ درصد موارد می‌تواند سیستم اعصاب مرکزی و محیطی را درگیر کند.

در بررسی که در چین روی افراد انجام شده، حدود ۳۰ درصد درگیری سیستم اعصاب مرکزی و محیطی مشاهده شده است. بیشترین علائم این بیماران عبارتند از: سردرد، سرگیجه و گیجی عنوان کرد و بین ۱۰ تا ۱۲ درصد بیماران، مبتلا به سرگیجه و سر درد می‌شوند. عده‌ای از افراد مبتلا دچار درگیری عروق مغزی می‌شوند، پنج درصد افراد مبتلا به کرونا دچار سکته‌های مغزی می‌شوند.

افرادی وجود دارند که به علت تشنج و یا افت اکسیژن رسانی مغزی دچار افت هوشیاری می‌شوند، در بعضی از موارد که در ایران هم مشاهده شده افراد مبتلا به کرونا ویروس جدید دچار ختلالات بویایی و چشایی می‌شوند. طبق گزارش چینی‌ها بین پنج تا ۵.۶ درصد افراد مبتلا به کرونا در این کشور ، دچار اختلالات بویایی و چشایی شده‌اند.


دردهای عضلانی و اسکلتی؛ از دیگر عوارض ویروس کرونا

دردهای عضلانی و اسکلتی را از دیگر عوارض این ویروس عنوان کرد و گفت: حدود ۱۲ درصد افراد مبتلا آنزیم‌های عضلانی شان بالا می‌رود.

اگر افرادی با سن بالا و همچنین افرادی که ریسک فاکتورهایی همچون فشارخون بالا، دیابت و سابقه بدخیمی دارند، دچار کووید ۱۹ شوند ممکن است سیستم عصبی مرکزی و محیطی آن ها درگیر شود.

بسیار مهم است که افرادی که با علائم شدید کرونا در سنین بالا و با عوامل خطر مراجعه می‌کنند از نظر مغز و اعصاب مورد بررسی قرار گیرند.

درباره علت درگیری مغز و اعصاب با این ویروس، به این صورت می توان توضیح داد که: انتشار از راه خون و انتشار از راه پایانه‌های عصبی مانند اختلالات چشایی و بویایی می‌تواند علت درگیری سیستم مغز و اعصاب باشد.


کرونا بر روی سیستم عصبی کدام بیماران اثرگذارتر است؟
کروناویروس

بیماری‌هایی مانند ام اس، پارکینسون، آلزایمر، سکته های مغزی و بیماری میاسنتی با توجه به الگو و مصرف داروهای مختلف می‌توانند باعث ضعف سیستم ایمنی شوند. بیماران مبتلا به ام اس بر اساس نوع دارویی که مصرف می‌کنند باید حتما تمهیداتی را در مورد فرم زندگی خود حتما داشته باشند.

همچنین کسانی که داروهای تزریقی خوراکی مصرف می کنند به هیچ وجه نباید سر کار بروند؛ چون احتمالا سیستم ایمنی بدن آن ها بسیار ضعیف و مستعد بیماری کروناست.

مصرف کنندگان داروی کورتن یکی دیگر از گروه‌های پرخطر در برابر این بیماری محسوب می شوند، در این دوره، به بیماران مبتلا به ام اس کورتن داده نمی‌شود و داروهایی که ماهانه به صورت تزریقی است تجویز نمی‌شوند و توصیه می‌کنیم افراد مبتلا به ام اس در خانه بمانند و مرتب دستهای خود را بشویند و با افراد در تماس نباشند.

بیماری میاستنی گراویس باعث درگیری تنفسی و ضعف عضلات می شود و افراد مبتلا باید بسیار توجه داشته باشند که درگیر شدن با بیماری کرونا باعث دو چندان شدن علائم بیماری خودشان می شود و با توجه به مصرف داروهایی که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند به این افراد هم توصیه می شود که در محیط منزل بمانند و با افراد در ارتباط نباشند.

مبتلایان به سکته مغزی باید داروهای خود را مرتب مصرف کنند و با توجه به اینکه این افراد اغلب دارای عوامل خطر دیگری همچون فشارخون بالا، بیماری‌های عروق قلب و دیابت هستند باید بیش از سایر افراد نکات بهداشتی را رعایت کنند و خارج از منزل فعالیتی نداشته باشند.

سیستم ایمنی بدن بیماران مبتلا به فرم های خفیف تا متوسط پارکینسون چندان وضعیت بدی ندارد، اما افرادی که پارکینسون شدید دارند باید حتما از خود در برابر ویروس کرونا مراقبت کنند و از خانه خارج نشوند و اگر به کرونا مبتلا شدند نباید داروهای پارکینسون را قطع کنند زیرا باعث کندی حرکاتشان می شده و علائم بیماری را تشدید می کند.


مراقب آلزایمری‌ها باشید

همراهان و اطرافیان این بیماران باید به این افراد توجه کافی داشته باشند؛ زیرا ممکن است به خاطر اختلالات شناختی نتوانند نکاتی همچون ماندن در خانه و مصرف داروها را رعایت کنند، اگر این افراد دچار کرونا شوند سلامت‌‌‌‌شان در معرض خطر جدی است.

بیشتر بدانید : آیا آلزایمر ارثی است؟


در شرایط فعلی وجود سطح معقولی از اضطراب ضروری است، این استرس باعث می‌شود که افراد در جامعه حضور پیدا نکنند اما اگر این استرس بیمارگونه شود توصیه می‌شود افراد به صورت غیر حضوری از روان‌شناسان و روان‌پزشکان مشاوره و خدمات بگیرند.

استفاده از مواد ضدعفونی کننده به شکل طولانی مدت می‌تواند عوارضی برای مغز استفاده کند اما استفاده کوتاه از این مواد در دوران بحران نمی‌تواند چنین عارضه‌ای ایجاد کند.


بیشتر بدانید : خطر کرونا ویروس برای مبتلایان به آسم چقدر است؟

بیشتر بدانید : ویروس کرونا تا چند وقت روی سطح زنده می ماند؟

بیشتر بدانید : آیا آب ویروس کرونا را از بین می برد؟

بیشتر بدانید : همیشه تنگی نفس نشانه کرونا نیست! مهم ترین علل تنگی نفس


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: farsnews.com


 
 
 

 
 
X