علائم آلرژی بهاری را می شناسید؟
با شروع فصل بهار حساسیت های فصلی نیز شروع می شوند که بهتر است علائم آنها را بدانید

آلرژی بهاری و علائم آن

بهار فصل رویایی خیلی از ماست اما این فصل زیبا با بوی گل و هوای عالی برای بعضی از افراد آن‌قدر هم جذاب نیست زیرا با آمدن این فصل دچار علایمی می‌شوند که انجام کارهای روزانه را برایشان سخت می‌کند. علایمی که به آن‌ها حساسیت یا آلرژی بهاری می‌گویند. در ادامه به معرفی این نشانه‌ها می‌پردازیم.

1- عطسه کردن

اول از همه باید  بدانید  آلرژی باعث تب، بدن درد یا خستگی شدید ناشی از ویروس نمی‌شود.پس اگر در این فصل به محض بیرون رفتن شروع به عطسه می‌کنید و هیچ کدام از علایم بالا را ندارید به احتمال زیاد دچار حساسیت فصلی هستید.

2- گلودرد یا سرفه

آلرژی‌های بهاری اغلب باعث ترشحات پشت حلق می‌شود. این ترشحات مداوم می‌تواند باعث سرفه یا حتی گلودرد هم شود.

بیشتر بدانید : درمان گلو درد با چه روش هایی امکانپذیر است؟

3- احساس خارش چشم

بیشتر علایم آلرژی توسط هیستامین‌ها ایجاد می‌شود. هیستامین‌ها مواد شیمیایی هستند که در بدن و هنگام مشاهده مهاجمی مانند گرده درختان آزاد می‌شوند.هیستامین‌ها می‌توانند باعث تورم و التهاب در چشم‌ها شوند. بهار فصل آزاد شدن گرده درختان است برای همین است که در این ماه ممکن است دچار خارش چشم شویم.

4- بروز سردرد

مبتلایان به آلرژی اغلب دچار سردرد می‌شوند. به نظر می‌رسد افزایش التهاب و گرفتگی بینی به دنبال واکنش بدن نسبت به عامل آلرژی‌‌زا، برخی اعصاب صورت را تحریک می‌‌کند و مجموع این عوامل حتی به سردرد میگرنی ختم می‌شود.

5- پوست خارش‌دار و خشک

اگر در فصل بهار دچار خشکی پوست و خارش می‌شوید، احتمالا دارید بخشی از حساسیت بهاری را تجربه می‌کنید. این علایم می‌تواند به‌دلیل بثورات پوستی به نام درماتیت آتوپیک که به نام اگزما نیز شناخته می‌شود، باشد.

6- خارش و گرفتگی گوش

علاوه بر سوزش چشم و گرفتگی بینی، گوش‌ها هم  ممکن است درگیر حساسیت بهاری شوند. این حساسیت خودش را به صورت خارش و گرفتگی نشان می‌دهد و گوش‌ها را درگیر می‌کند. این عارضه می‌تواند ناشی از احتقان باشد.

بیشتر بدانید : آیا طب سوزنی برای آلرژی و حساسیت فصلی کارایی دارد؟

بیشتر بدانید : مبتلایان به آلرژی چه غذاهایی بخورند و چه غذاهایی نخورند؟

بیشتر بدانید : آلرژی فصلی شما با این موارد تشدید می شود، مراقب باشید

بیشتر بدانید : حساسیت فصلی در سرد مزاجان و گرم مزاجان و راه حل درمان آن

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :khorasannews.com