شنوایی یکی از حساس ترین حواس انسان است که تحت تاثیر صدای بلند آسیب های جدی می بیند که در ادامه به بررسی این مسئله پرداخته می شود

افت شنوایی بر اثر صدای ترقه

سید الهام ناصرنژاد، شنوایی سنج، در پاسخ به این سوال می گوید:  بله. صدای ترقه یا انفجار باعث افت شنوایی حسی عصبی گوش می شود که در بعضی مواقع، این افت موقت و قابل درمان است ولی در بیشتر مواقع صدای ترقه باعث افت دایمی وشدید شنوایی می شود.

بیشتر بدانید : محافظت از شنوایی

بیشتر بدانید : ویتامینی جهت پیشگیری از کم شنوایی

علت وزوز گوش هنگام خواب چیست؟
شنوایی

عوامل مختلفی باعث وزوز  گوش می  شوند اما مهم ترین علت به وجود آمدن وزوز، قرارگیری در معرض صدای بلند است که می تواند به صورت کوتاه مدت (مثل ترقه بازی، انفجار) یا به صورت بلند مدت ( مثل آهنگری، نوازندگی، خلبانی، اپراتور دستگاه های پرسروصدابودن  در کارخانه ها، تیراندازی و...) باشد‌. پس اگر در معرض این صداها هستید، از وسایل محافظت شنوایی استفاده کنید تا دچار وزوز گوش نشوید.

همچنین وزوز گوش  می تواند در نتیجه ضربه به سر یا گردن به وجود آید. درصد کمی از موارد ابتلا به وزوز، به دلیل عوارض جانبی مصرف برخی داروها اتفاق می افتد. فشار خون بالا،  بیماری های تیروئیدی، بیماری های عروقی،  عفونت گوش، جرم گوش، سوء تغذیه و برخی بیماری های دیگر نیز ممکن است باعث پیدایش علایم وزوز شود.اگر هیچ‌کدام از موارد بالا علت وزوز گوش شما نبود احتمالا دچار وزوز سایکولوژیکی هستید که علت خاصی ندارد و  استرس و فشارهای عصبی باعث ایجادو تشدید وزوز گوش می شود.


بیشتر بدانید : علت وزوز گوش در سالمندان

بیشتر بدانید : درمان وزوز گوش با روشی متفاوت

بیشتر بدانید : وزوز گوش و تغذیه مناسب آن


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com


 
 

 
X