خطر سرطان ریه در کمین همه؛ حتی غیرسیگاری‌ها
 سرطان ریه یکی از سرطان های رایج و کشنده است که تصور می شود افراد سیگاری به آن مبتلا می شوند، اما اخیرا میزان شیوع آن در بین غیر سیگاری ها به طور چشمگیری افزایش یافته است

علت سرطان ریه و نشانه های آن

ارتباط بین سیگار کشیدن و سرطان ریه، از   جمله موضوعاتی  است که سال‌هاست در مطالعات تایید شده اما به نظر می‌رسد تاکید زیاد بر این رابطه، باعث شده تا از شیوع سرطان ریه در افراد غیرسیگاری غفلت شود. این موضوعی است که تعدادی از متخصصان فعال در حوزه سلامت درباره آن هشدار داده‌اند.

به تازگی گروهی از محققان انگلیسی در مقاله‌ای هشدار دادند خطر ابتلا به سرطان ریه در افراد غیرسیگاری بیش از حد، دست کم در نظر گرفته شده است. موضوعی که باعث شده تا افراد غیرسیگاری، حتی زمانی که با علایم سرطان به مدت طولانی درگیرند، باز موضوع را جدی نگیرند و دیر به پزشک مراجعه کنند.

تاخیر در تشخیص سرطان ریه یکی از عوامل مهم بالا بودن آمار مرگ و میر در مبتلایان به آن است چرا که بیماری افراد زمانی تشخیص داده می‌شود که روش‌های درمانی، دیگر روی آن  ها کارساز نیست.

البته برخی عوامل در بین افراد غیرسیگاری، می‌تواند شانس ابتلا به سرطان ریه را در آن‌ها افزایش دهد، مواردی چون در معرض دود سیگار بودن یا سر و کار داشتن با پشم شیشه یا آزبست در محیط کار و زندگی.

اما در کنار این موارد به نظر می‌رسد طی سال‌های اخیر، تعداد افرادی که هیچ کدام از این عوامل خطر شناخته شده را نداشته و مبتلا به سرطان ریه شده‌اند، رو به افزایش است. با توجه به این موضوع اگر حتی اهل سیگار نیستید اما علایم زیر را دارید، برای بررسی موضوع حتما به پزشک مراجعه کنید.


نشانه های سرطان ریه
سرطان ریه

مشکلات تنفسی مزمن مانند سرفه، تنگی نفس و خس خس سینه از جمله علایم سرطان هستند. علاوه بر آن کاهش وزن، خستگی مزمن، درد قفسه سینه و اشکال در بلع از دیگر علایم احتمالی سرطان ریه است.


بیشتر بدانید : نشانه های اولیه بروز سرطان ریه

بیشتر بدانید : علائم سرطان ریه، سرطان ریه درمان دارد؟

بیشتر بدانید : سرطان ریه


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : khorasannews.com