اگر به ماهی های مخصوص قلیه ماهی دسترسی ندارید می توانید آن را با تن ماهی درست کنید.
قلیه ماهی معروفترین خورشت بندرهای خلیج فارس ، آبادان و خرمشهر است. قلیه كم آب را با چلوی ساده میل می كنند و قلیه پر آب را ترید می كنند كه البته پیاز سفید هم با ترید همراه است.
برای قلیه ماهی سنگسر ، راشگو، سرخو ، سبیتی ، هامور ، زمین كن ، سوكیلا ، شیر و حلوای سیاه مناسب است. از میان ماهی های شمال فقط اوزون برون نتیجه رضایت بخشی میدهد. به طور كلی فیله سنگسر توصیه می شود.
برای راحتی كار و با توجه به اینكه در بیشتر شهرهای كشور دستیابی این ماهی ها به راحتی امكان پذیر نبوده و معمولا ماهی ها فصلی هستن لذا این قلیه ماهی را با تن پخت می كنیم.

مواد لازم برای دو نفر :
تن ماهی : 1 قوطی
پیاز ساطوری : 1 عدد بزرگ
سیر : 2 بوته سیر سبز (در فصل سیر سبز ، از سیر تازه استفاده می كنیم. در غیر اینصورت از یك بوته سیر خشك استفاده میكنیم. البته با توجه به ذائقه خودتان مقدار ان را كم و زیاد كنید)
سبزی : نیم كیلو (شامل: گشنیز و شنبلیله به نسبت چهار و یك)
تمبر هندی : 1 بسته كوچك
آرد : 2 قاشق
زردچوبه ، نمك و فلفل قرمز : به میزان لازم
روغن مایع

طرز تهیه :
ابتدا پیاز را ساطوری خرد كنید و در روغن سرخ كرده تا طلایی شود. سپس آرد را اضافه كرده و كمی تفت دهید.


سیر سبز را ریز خورد كرده فلفل و زرد چوبه را با كمی نمك اضافه كرده و كمی تفت دهید.سبزی را نیز خورد كرده و اضافه كنید تا آب آن کشیده شود. سبزی نباید زیاد سرخ شود.

یك بسته تمر هندی را در4 پیمانه آب ولرم حل كنید آن را صاف كرده . عصاره تمبر هندی را اضافه كرده و بگذارید به جوش بیاد.تكه های ماهی را كم كم اضافه كرده تا آب خورش از جوش نیفتد. 40-30 دقیقه زمان داده تا خورش پخته شود. نمك و فلفل را اندازه كنید. 15 دقیقه آخر پخت خورش درب قابلمه را باز گذاشته تا خورش به روغن بیفتد.

نكته :
مقدار فلفل و ترشی (تمبر هندی) خورش را میتوانیم بر حسب ذائقه خود كم یا زیاد كنید.

نوش جانگردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع : baharsite.comمطالب پیشنهادی :
قلیه ماهی(غذای جنوب ایران)
روش تهیه ماهی كبابی
فیله ماهی با اسفناج
طرز تهیه شور ماهی پلو
ماهی و سبزیجات در فر