فرش اتاق کودک، چه رنگی و چه طرحی؟
فرش اتاق کودک باید چه طرح و چه رنگی داشته باشد؟
 
انتخاب و خرید فرش یا هر چیزی که برای انداختن کف اتاق اختراع شده باشد، قلق‌ها و بایدها و نبایدهای خودش را دارد. قرار نیست خیلی نسبت به هر چیزی که مربوط به کودک می‌شود، حساسیت نشان دهیم اما نباید فراموش کنیم که کف اتاق کودک یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در دکوراسیون و حتی حفظ سلامت کودکان است، به‌خصوص برای نوپایان که دوست دارند، تجربه جدید راه‌رفتن را هر روز بیشتر از روز قبل تکرار کنند. این مطلب به چند نکته درباره خرید فرش برای اتاق کودک اشاره می‌کند.
 

فرش اتاق کودک : شناسنامه فرش

مهم‌ترین مساله، شناسایی جنسی است که با آن کف اتاق کودک را مفروش می‌کنید. برای شناسایی یک فرش و مقایسه با فرش‌های دیگر، لازم نیست متخصص و اهل فن باشید. شما می‌توانید با رجوع به شناسنامه فرش به راحتی پارامترهای تاثیرگذار در فرش را شناسایی و متناسب با نیازتان خرید كنید. همان‌طور که برای خرید ابتدایی‌ترین نیاز‌ها در ابتدا به برچسب آن محصول توجه می‌کنید در انتخاب فرش نیز ابتدا به لیبل پشت فرش رجوع كنید.
 
 

فرش اتاق کودک باید پرزدار باشد یا بدون پرز؟ مسأله این است

بدون پرزبودن فرش کودک مساله بسیار مهمی است که کمتر به آن توجه می‌شود. با توجه به حساس‌بودن ریه‌های کودک، استفاده از فرش‌های فیلامنت پلی‌استر یا پلی‌پروپیلن توصیه می‌شود و معمولا با عبارت پلی‌استر یا پلی‌پروپیلن فیلامنت یا یکسره در لیبل فرش بیان می‌شود. شکل فیزیکی نخ‌های فیلامنت با نخ‌های دیگر متفاوت است. معمولا نخی که به‌عنوان پرز نخ فرش به کار می‌رود حاصل به هم تابیده شدن نخ‌هایی منقطع با طول متوسط 3 تا 18 سانتی‌متر است، اما نخ فیلامنت ممتد است و به‌دلیل ساختار ممتد نخ به کاررفته در فرش، انتهای تمام الیاف در بافت فرش درگیر می‌شود و به هیچ‌عنوان این الیاف به‌صورت پرز، آزاد نمی‌شود، اما نخ‌های منقطع در اثر پا خوردن از هم باز می‌شوند و چون تنها عامل انسجام نخ‌ها تاب است با بازشدن تاب نخ‌ها، پرزهای کوتاه‌تر و ظریف‌تر از سطح نخ جدا و در هوا آزاد می‌شوند و با تنفس وارد ریه کودک شده و در درازمدت ایجاد حساسیت و آلرژی می‌كنند. در برخی فرش‌ها، جنس خود نخ نیز الیافی است که به‌صورت ذاتی مضرند. همانند آکریلیک که شاید در بزرگسالان دیرتر خود را نشان دهد اما در کودک بیشتر خود را نشان می‌دهد. برای کنترل پرزداربودن فرش می‌توانید با چند‌بار کشیدن دستان خود روی سطح فرش (البته به‌صورت محکم و در یک محل خاص از فرش)، متوجه پرزداربودن آن شوید.
 
 

فرش اتاق کودک باید لطافت و ظرافت داشته باشد

لطافت و ظرافت جنس نخ به کاررفته در فرش کودک بسیار حایزاهمیت است. به همین دلیل نخ‌های استفاده شده در فرش کودک، باید متفاوت از نخ‌های فرش سایر اتاق‌ها در نظر گرفته شود تا کودک بتواند به راحتی روی فرش راه برود و از آنجایی که معمولا کودک ابتدای راه افتادن به‌صورت چهار دست‌وپا حرکت می‌کند، لطافت باید به نحوی باشد که دست‌وپای او زخم نشود. واحد سنجش ظرافت الیاف، تعداد الیاف به کاررفته در ساختار یک نخ است که هرچقدر این عدد بالاتر باشد، حاکی از ظرافت بالای فرش است. این عدد در لیبل فرش به ندرت ذکر می‌شود، اما می‌توانید با لمس‌كردن سطح فرش به راحتی این موضوع را بررسی كنید که فرش مذکور از لطافت کافی برای کودکتان برخوردار است یا خیر؟
 
 

 طرح و رنگ فرش اتاق کودک مهم است 

در مرحله بعد سلیقه و انتخاب طرح فرش مطرح می‌شود که با توجه به جنسیت کودک، می‌توان انتخاب كرد. اتاق برای کودک دختر با اتاق برای کودک پسر متفاوت است. این تفاوت، تنها در زمینه رنگ‌بندی نیست. مدل، طرح و حتی نوع چیدمان در این زمینه می‌تواند موثر باشد. می‌توان گفت که طبق عرف، رنگ‌های سردتر برای اتاق پسران و رنگ‌های گرم‌تر برای اتاق دختران مناسب‌ترند؛ سرمه‌ای، آبی، خاکستری، فیلی، زرشکی و یشمی رنگ‌هایی هستند که برای دکوراسیون اتاق پسرها مناسبند. رنگ‌هایی مثل نارنجی، بنفش، صورتی‌چرک و...، مناسبت بیشتری برای اتاق دختر‌ها دارند. با اینکه بهترین موقعیت برای تجربه خرید فرش‌های فانتزی، اتاق کودک است اما بهتر است منطقی تصمیم‌گیری كنید. هرگز از فرش‌های پرز بلند برای اتاق کودک خود استفاده نکنید. زیرا علاوه بر آنکه نظافت آن بسیار دشوار است، لابه‌لای نخ‌های فرش، محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها خواهد بود. همچنین بافت فشرده‌تر باعث می‌شود آلودگی کمتری در فرش نفوذ کند. طبیعی است باید موقع انتخاب رنگ فرش اتاق کودک به سایر بخش‌های دکوراسیون اتاقش هم دقت کنید. رنگ پرده‌ها، رنگ ملحفه‌های روی تخت، رنگ سرویس خواب و کمد و حتی رنگ دیوارها، در این زمینه می‌توانند راهنمای شما باشند، اما بهتر است رنگ فرش را تیره‌تر انتخاب کنید. مثلا اگر در اتاق کودک، رنگ سبز روشن غالب است، می‌توانید سراغ یک فرش به رنگ سبز تیره یا حتی سرمه‌ای بروید. البته این مطلب به این معنا نیست که سراغ رنگ‌های جدی مثل قهوه‌ای یا مشکی بروید. زیرا در عین حال که فرش باید چرک‌تاب باشد، لازم است شادابی دکوراسیون اتاق کودک هم حفظ شود.گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : salamat.ir