سرویس بهداشتی را با چه چیزی تمیز كنیم؟
این روزها انواع مختلف مواد شوینده و تمیزكننده سرویس‌های بهداشتی در بازار وجود دارد ؛ جرمگیرها، تمیزكننده‌های اسیدی و غیر اسیدی و...
 


یكی از وظایف خانم‌های خانه‌ كه هیچ وقت هم پایان ندارد، نظافت است؛ همه قسمت‌های خانه باید همیشه تمیز و مرتب باشند. هیچ استثنایی هم وجود ندارد؛ آشپزخانه، اتاق‌ها، سالن، راهروها، كمدها و... این شده است وظیفه‌ای بی‌پایان.


سرویس‌های بهداشتی هم یكی از قسمت‌هایی است كه به نظافت احتیاج دارد و البته تمیز كردن آن معمولاً از بقیه قسمت‌ها مهم‌تر است. چون این قسمت از خانه همیشه باید تمیز و به دور از هرگونه آلودگی باشد و هرگونه غفلت در این مساله، می‌تواند سبب بروز مشكلاتی برای اعضای خانواده شود.

همه باید كمك كنند

یكی از مشكلات در تمیز كردن سرویس‌ها، این است كه معمولا كسی علاقه‌ای به نظافت این بخش خانه ندارد؛ ولی در هر صورت این مورد هم كاری است كه باید انجام شود.

البته در بعضی‌خانه‌ها هم افرادی زحمت این كار را به جان می‌خرند و هر روز به نظافت این بخش از خانه مشغول هستند ولی در نهایت نتیجه دلخواه را نمی‌گیرند، یعنی هیچ وقت سرویس‌های بهداشتی تمیز و پاك ندارند.

در مقابل، خانواده‌هایی هستند كه هر ساعت و هر دقیقه سرویس‌ها را نمی‌شویند، اما با همكاری همه اعضای خانواده سرویس‌ها همیشه تمیز و پاكیزه است.

در حقیقت این قانونی كلی برای تمیز نگه داشتن سرویس‌هاست كه خوب است شما هم در خانه آن را به كار ببرید و به تمام اعضای خانواده یاد بدهید در تمیز نگه داشتن این قسمت از خانه همه سهیم باشند. چون اگر تك‌تك‌ افراد خانواده هنگام استفاده از سرویس‌های بهداشتی و حمام نظافت را رعایت كنند به طور حتم سرویس هم دیرتر كثیف می‌شود و نظافت آن در دوره‌های زمانی منظم آسان‌تر است.

با این روش فرزندان شما هم مسوولیت‌پذیری را می‌آموزند و هم می‌دانند باید در حفظ نظافت خانه به شما كمك كنند.خانه‌هایی با چند سرویس بهداشتی

در گذشته‌ در هر خانه فقط یك دستشویی و توالت وجود داشت، اما امروز معمولاً تعداد سرویس‌ها بیشتر از این است. در بعضی خانه‌ها به تعداد اتاق‌خواب‌ها و گاهی به تعداد اعضای خانواده سرویس بهداشتی وجود دارد. این نوع معماری با این كه تعداد سرویس‌ها را بیشتر كرده، اما در مجموع باعث راحت‌تر شدن كار نظافت شده است؛ چرا كه هر فردی مسوول حفظ نظافت سرویس مخصوص به خودش است و نمی‌تواند نسبت به آن بی‌تفاوت باشد.

ولی هنوز در بیشتر خانه‌ها یك یا دو سرویس وجود دارد كه همه افراد خانواده و مهمان‌ها باید از آن استفاده كنند. در این شرایط سرویس‌ها بیشتر و زودتر كثیف می‌شود، در نتیجه نظافت آنها هم اهمیت بیشتری پیدا می‌كند.سرویس‌های پاكیزه و بهداشتی

در كنار نظافت و تمیز نگه‌داشتن ظاهری سرویس‌ها نباید از ضدعفونی كردن آنها هم غافل شد، این موضوع بخصوص پس از مهمانی‌ها اهمیت دارد.

چون سرویس‌ها خیس و نمدار هستند محل مناسبی برای رشد انواع میكروب‌ می‌باشند. اگر در نظافت این مكان‌ها هم غفلت شود، باید منتظر دیدن حشراتی مثل سوسك‌ها باشیم. در حالی كه با تمیز نگه داشتن و ضدعفونی كردن این مكان براحتی می‌توان از رشد و تولیدمثل این جانوارن موذی جلوگیری كرد.

اگر حمام و دستشویی خانه شما هم محل زندگی سوسك و دیگر حشرات شده است، حتما سعی كنید با سمپاشی و خشك و تمیز نگهداشتن آنجا این حشرات را نابود كنید. فراموش نكنید این حشره‌ها می‌توانند سبب بروز بیماری‌های مختلفی بشوند.سرویس بهداشتی را با چه چیزی تمیز كنیم؟

این روزها انواع مختلف مواد شوینده و تمیزكننده سرویس‌های بهداشتی در بازار وجود دارد كه هر یك ویژگی‌های خاص خود را دارد؛ جرمگیرها، تمیزكننده‌های اسیدی و غیر اسیدی، پودرهای تمیزكننده و...

بنابراین قبل از استفاده از هر محصول از عملكرد مناسب آن مطمئن شوید. سپس به دقت شیوه مصرف آن را بخوانید و طبق آن عمل كنید؛ چون اگر محصول نامناسبی انتخاب كنید یا شیوه صحیح كاربرد آن را ندانید وقت و پولتان را بیهوده هدر می‌دهید.

در این مورد یك نكته دیگر هم مهم است، مصرف بیش از حد این‌گونه مواد می‌تواند در طولانی مدت، رویه كاشی‌ها و سرویس‌ها را از بین ببرد. زمانی كه رویه و لعاب این وسایل از بین برود، نظافت آنها بسیار سخت‌تر شده و زودتر كثیف و آلوده می‌شود.تمیز‌كننده‌های خوشبو

همه خانم‌ها می‌دانند تمیزكننده‌های اسیدی بوی نامطبوعی دارند و استنشاق آنها باعث آزار ریه‌ها و دستگاه تنفسی می‌شود. هنگام كار با این شوینده‌ها سعی كنید از ماسك استفاده كرده و هواكش را هم روشن كنید؛ البته با همه این تمهیدات بهتر است كمتر از این نوع مواد استفاده كنید.

در مقابل، بعضی از شوینده‌ها با عطرهای متفاوت وارد بازار شده‌اند كه باعث می‌شود بوی تند و ناخوشایند این مواد با عطری خوب جایگزین شود، اما باز هم دقت كنید چون این مواد هم می‌تواند باعث آزار ریه‌ها شود. اما چون بوی بدی ندارد، خانم‌ها بدون ‌توجه به خطر استفاده از این مواد، هر مقداری بخواهند از آنها استفاده می‌كنند.سرویس‌های تمیز و خوشبو

هر چقدر سرویس‌ها تمیز‌تر باشد، بوی ناخوشایند كمتری خواهد داشت، اما به طور حتم بهتر است سرویس‌ها در كنار نداشتن بوی نامطبوع، بوی خوشی هم داشته باشند. بنابراین می‌توانید از انواع خوشبو‌كننده‌ها و بوگیر‌های مخصوص این فضاها نیز استفاده كنید.

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع :jamejamonline.ir
 
 
مطالب پیشنهادی :
چطور بوی نم خانه‌های قدیمی را از بین ببریم؟
تخم مرغ را برای نگهداری نشویید !
طبخ غذا در ظروف مسی، آری یا خیر ؟!
روش صحيح مصرف گوشت
چطور گیاهان آپارتمانی را تمیز کنیم؟