داشتن یک خانه سالم، تمیز و بدون آلودگی آن‌قدرها هم که شما فکر می‌کنید نیاز به بشور و بساب ندارد.‌ این کار هم مثل خیلی از کارهای دیگر فوت‌وفن‌های خاص خودش را‌ دارد که باید آنها را یاد گرفت
 
 توصیه هایی به خانم‌های خانه‌دار  ! برای تمیز کردن خانه

 

از کارهای خانه خوش‌تان نمی‌آید؟ وقت کافی برای تمیز کردن خانه ندارید؟ یا ‌این کار به نظر‌تان کسل کننده و تکراری است و دوست ندارید بیشتر ساعات روز‌تان صرف تمیز کردن خانه شود؟ مشکلی نیست. باور کنید داشتن یک خانه سالم، تمیز و بدون آلودگی آن‌قدرها هم که شما فکر می‌کنید نیاز به تمیزکاری، گردگیری یا به اصطلاح بشور و بساب ندارد.‌ این کار هم مثل خیلی از کارهای دیگر فوت‌وفن‌های خاص خودش را‌ دارد که باید آنها را یاد گرفت...

شاید بعضی‌ها از انجام دادن کارهای خانه خوش‌شان نیاید یا وقت و فرصت کافی برای ‌این کار نداشته باشند اما هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد خود و خانواده‌اش در یک محیط آلوده و پر از میکروب زندگی کند. برای تمیز کردن خانه هم فقط ضدعفونی کردن و گردگیری کافی نیست. نکاتی هست که تا آنها را رعایت نکنید خانه‌تان تمیز که نمی‌شود هیچ، آلودگی‌ها بیشتر در خانه پخش می‌شوند. نمونه‌اش آن دسته از خانم‌های خانه‌داری که می‌خواهند با یک دستمال مرطوب همه جای خانه را گردگیری کنند غافل از اینکه این کار موجب انتشار میکروب‌ها در خانه می‌شود. ‌این دستمال مثل قطار میکروبی است که مسافرانش را در تمام خانه پیاده می‌کند.

این را فقط ما نمی‌گوییم محققان بهداشت و میکروبیولوژیست‌های دانشگاه آریزونا که تخصص‌شان میکروب‌شناسی است و‌ این چیزها را از من و شما بهتر می‌دانند، می‌گویند. برای داشتن یک خانه تمیز و بهداشتی لازم است کارهای دیگری هم در کنار تمیز کردن و ضدعفونی کردن انجام داد. ‌این محققان عقیده ‌دارند شما با کمی‌ تغییر در عادات و روش‌های تمیز کردن خانه و شناخت و توجه بیشتر به محل‌های آلوده می‌توانید سلامت خود و خانواده‌تان را تضمین کنید.

آلودگی‌ها و گرد و غبارهای قارچی موجودهای بسیار ریزی هستند که در هر خانه‌ای وجود‌ دارند و با چشم دیده نمی‌شوند. ‌این آلودگی‌ها مهمان‌های ناخوانده‌ای هستند که به همه جای خانه سرک می‌کشند. برای داشتن یک خانه تمیز، سالم و بدون آلودگی باید به دنبال‌این کوچولوها بود و هر جایی که امکان ‌دارد ‌این موجودات ریز جاخوش کنند را تمیز و ضدعفونی کرد. شما هم با ما باشید تا با هم گشتی در خانه بزنیم و ماموریت ضدمیکروبی‌مان را اجرا کنیم.

نظافت اتاق خواب

روی پوست بدن ما قارچ‌هایی زندگی می‌کنند که از سلول‌های مرده پوست تغذیه می‌کنند. هنگام خواب ‌این نوع قارچ‌ها روی ملحفه‌ها و بالش‌ها یا سایر قسمت‌های اتاق خواب پخش شده و از طریق تولید ‌هاگ و فرستادن اسپور در هوا تکثیر می‌شوند. مهم‌ترین کار برای تمیز کردن اتاق خواب شستن ملحفه‌ها، گردگیری و جارو کردن است.

اتاق خواب را هر هفته گردگیری کنید. سطوحی مانند میزآرایش، کمدها، قفسه‌ها، مجسمه‌ها، قاب عکس‌ها و هر چیزی که احتمال می‌دهید روی آن گرد و خاک نشسته پاک کنید. برای اینکه هنگام تمیز کردن، گرد و خاک در اتاق پخش نشود از دستمال مرطوب استفاده کنید.

فرش محل مناسبی برای رشد قارچ‌ها و میکروب‌هاست. سعی کنید در اتاق خواب از فرش استفاده نکنید و در عوض از موکت، قالیچه و گلیم‌های سبکی که راحت‌تر شسته می‌شوند استفاده کنید. هر هفته موکت‌ها، قالیچه‌ها و کف اتاق را جارو کنید.

هرروز پرده اتاق را کنار بزنید تا نور خورشید به اتاق بتابد. بهتر است روزی چند ساعت پنجره را باز بگذارید تا هوا جریان پیدا کند و رطوبت محیط کمتر شود.

ملحفه‌ها و روبالشی‌ها را هر دو هفته یکبار با آب داغ بشویید و زیر نور شفابخش خورشید خشک کنید.

نظافت اتاق پذیرایی

در اتاق پذیرایی، چیزی که نیاز به رسیدگی و توجه بیشتری‌ دارد کنترل تلویزیون و کامپیوتر است. ‌این وسایل کوچک و شیک شاید به ظاهر تمیز به نظر بیایند اما چون به طور دایم با دست در تماس هستند پر از میکروب و آلودگی‌اند و باید به‌طور مرتب تمیز شوند.

هر هفته کنترل تلویزیون، موس و صفحه کلید کامپیوتر را با مواد ضدعفونی‌کننده تمیز کنید. اگر یکی از اعضای خانواده سرماخورده باشد لازم است‌ این کار را چند بار در هفته انجام دهید.

هر هفته فرش‌ها، موکت‌ها و مبلمان را جارو کنید. هر شش ماه یک‌بار فرش‌ها را شامپو زده و هر یک تا دو سال آنها را شسته و زیر نور آفتاب پهن کنید.

در صورت ریختن مواد غذایی و نوشیدنی روی فرش یا مبلمان، فوری ماده غذایی را برداشته و نقطه آلوده را با مواد شوینده و اسفنج کاملا تمیز کنید.

شود.

حداقل هر شش ماه یک‌بار پرده‌ها را شسته و شیشه پنجره را از بیرون و داخل با مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده تمیز کنید
 
درادامه به تمیز کردن سرویسهای بهداشتی و آشپزخانه می‌پردازیم
با ما همراه باشید
 
 
مطالب پیشنهادی:
چند نکته برای توفیق در آشپزی
دانستنى‌هاى اتوكشى لباس
شست و شوی پلیور
نکاتی برای حرکت روان زیپ
جلوگیری از جذب گرد و خاک در پارچه
آیا از وسایل منزلتان خسته شده‌اید؟
 
 
 
 
گردآوری:گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع:هفته نامه سلامت