هر خانه اى ظرفیت هایى براى انبار كردن وسایل خارج از انبارى رسمى و شناخته شده دارد كه معمولاً به طور كامل و بهینه مورد استفاده قرار نمى گیرند.

این فضاها را در خانه خود كشف كنید واز آنها استفاده کنید. مثلاً :

1 - از اختلاف سطح هاى باریك میان دو دیوار یا فاصله بین دیوارها براى ساختن یك رخت آویز زیبا استفاده كنید و لباس هایى را كه كمتر مورد استفاده قرار مى گیرند در آنها انبار كنید.

2 - در فاصله بین كف اتاق ها و كمدها، كشوهاى باریكى بسازید كه براى قرار دادن اشیاى شكستنى و با ارزش مانند سینى ها و دیس هاى چینى مناسب باشند. حوله ها و ملافه ها و نیز لباس هاى زیر را نیز مى توانید در این كشوهاى باریك بگذارید. این كشوها را مى توانید به سادگى با فشار پا ببندید.

3 - فضاى خالى بالاى كابینت آشپزخانه را تا سقف ادامه دهید. در بسیارى از آشپزخانه ها بخش بالاى كابینت ها بدون استفاده رها مى شود. مى توانید بخشى از وسایل آشپزخانه را كه به ندرت مورد استفاده قرار مى گیرند در این كابینت اضافى جاى دهید.

4 - تعداد زیاد كتاب ها و مجلات بخصوص در خانه ها و آپارتمان ها مى تواند مشكل آفرین باشد. اگر كمدهایى در خانه دارید كه از عمق مناسبى برخوردارند مى توانید قسمت عقبى آنها را با یك دیوار كاذب جدا كنید و به عنوان كتابخانه یا محل قرار دادن مجلات مورد استفاده قرار دهید.

5 - فضاهاى خالى ما بین كابینت ها و نیز داخل آنها را با استفاده از وسایل مناسب تجهیز كنید تا از فضاى موجود بیشترین استفاده عملى را كرده باشید. مثلاً به جاى این كه ادویه را در ظروف تزیینى بریزید كه باید آنها را در كنار هم چید و در معرض نمایش گذاشت، مى توانید از ظروفى استفاده كنید كه بتوانید آنها را روى هم بچینید. یا در مورد كابینتى كه در آن بشقاب ها و چنگال ها را قرار مى دهید مى توانید به جاى چیدن آنها، از سبدهاى تقریباً مسطح و نیز طبقه هاى كشویى استفاده كنید.
در مورد گوشه ها كه در اغلب موارد بلا استفاده رها مى شوند مى توانید از تجهیزات مثلثى شكل استفاده كنید و وسایل مورد استفاده روزمره مانند نمك پاش را در آنها بچینید.

6 - از فضاى زیر پله ها غافل نشوید و با استفاده از پرده هاى رنگین یا یك در ِ مناسب از آنها براى انبار كردن وسایل بخصوص مواد غذایى خشك مانند روغن و برنج استفاده كنید.

7 – در باره شیوه بهره بردارى فعلى خود از فضاهاى موجود تجدید نظر كنید. آیا واقعاً نحوه چیدن مبلمان و اثاثیه و وسایل بخصوص در آشپزخانه به بهترین شكل انتخاب شده است؟ در بسیارى از موارد با یك تجدید نظر ساده فضاى بیشترى براى قرار دادن وسایل اضافى خود در سرتاسر منزل خواهید یافت.

8 - كمدهاى لباس را به عنوان مهمترین عنصر انبار كردن در خانه ها در نظر مى گیرند. به جاى این كه در اتاق ها كمدهاى كوچك بسازید سعى كنید كمدهایى بسازید كه تا سقف ادامه داشته باشند و صد البته درهاى آنها نیز به همان میزان مرتفع باشند. جاسازى كشوهاى متعدد در سایزهاى مختلف، ظرفیت كمدها را افزایش مى دهد و نظم و ترتیب بیشترى ایجاد مى كند. همچنین تمهیداتى بیندیشید كه بتوانید در كمدها وسایل بزرگ و حجیم مانند بالش ها را نیز جاى دهید.

9 - حالا دیگر نوبت پاركینگ است. وسایل و تجهیزات اتومبیل ها معمولاً جاى زیادى مى گیرند با این حال حتماً خواهید توانست فضایى براى انبار كردن ابزار آلات ایجاد كنید. از كابینت هاى دست دوم مى توانید براى این منظور استفاده كنید اما هنگام نصب كردن توجه داشته باشید كه ارتفاع اتومبیلى كه در جوار آن پارك خواهد شد چقدر است. كابینت هاى دَردار مطلوب تر هستند چون به این ترتیب وسایل آن بر روى اتومبیل سقوط نخواهد كرد.

10 - در بسیارى از خانه ها در انتهاى راه پله ها یا در ابتدای آنها اتاق كوچكى تعبیه شده است كه براى انبارى استفاده مى شوند. اگر اشیاى اضافى را به داخل آنها پرتاب كنید و آنها بدون نظم و ترتیب و روی هم انباشته شوند(مثل کمد آقای ووپی) یقیناً به زودى فضاى داخل آن با وسایل شما كه به احتمال زیاد دیگر قابل استفاده نخواهند بود اشغال خواهد شد. اگر قفسه هاى كوچك در آنها تعبیه كنید و در كار انبار كردن وسایل، از نظم و ترتیب پیروى كنید احتمالاً همین فضاى كوچك براى مدت هاى طولانى خواهد توانست نگرانى شما براى یافتن مكان مناسب براى انبار كردن وسایل اضافى را از بین ببرد.

11- سعى كنید به هنگام تهیه مبلمان و وسایل چوبى منزل از مواردى استفاده كنید كه داراى كشو یا كمدهاى كوچك باشند. مثلاً اگر تختخواب فرزند شما داراى یك كشو در زیر و یك كمد كوچك در بالاى آن باشد دیگر مشكل «ملافه ها را کجا بگذارم» نخواهید داشت.گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع : iranhall.comمطالب پیشنهادی :
2 ایده زیبا برای کادو کردن هدایای تان
نکاتی مهم در شست و شوی فرش که نمی دانستید
ایده ای جالب و زیبا برای سبزه عید که تا به حال ندیده اید
چگونه همیشه خانه ای تمیز و مرتب داشته باشیم؟
تخم مرغ را بشوریم یا نه؟