ماهیتابه را با حرارت ملایم گرم و كف آن را با روغن چرب كنید. ران مرغ را به قطعات كوچك‌تری تقسیم كرده و داخل ماهیتابه بریزید تا برای مدت 4 دقیقه بپزد


مواد لازم برای یك نفر:

ران مرغ: 100 گرم
كرفس خرد شده: یك‌دوم پیمانه
آویشن: یك‌دوم قاشق چایخوریوم پیمانه
جعفری خرد شده: یك قاشق غذاخوری
برگ بو: یك عدد
آرد گندم: یك‌چهارم پیمانه
بكینگ پودر: یك‌هشتم چایخوری
پیاز خرد شده: یك‌چهارم پیمانه
شیر كم‌چرب یك درصد: یك هشتم پیمانه
 
طرز تهیه:
ماهیتابه را با حرارت ملایم گرم و كف آن را با روغن چرب كنید. ران مرغ را به قطعات كوچك‌تری تقسیم كرده و داخل ماهیتابه بریزید تا برای مدت 4 دقیقه بپزد و همه سطوح آن قهوه‌ای رنگ شود. حال ران‌های مرغ را از ماهیتابه خارج كنید و همان طور كه ماهیتابه را گرم نگه داشته‌اید، كرفس، هویج، آویشن، پیاز و برگ بو را داخل آن بریزید و برای 5 دقیقه سرخ كنید.

در این هنگام ران‌ها را به ماهیتابه برگردانید و یك پیمانه آب یا در صورت امكان آب مرغ به آن اضافه كنید و آن را به جوش بیاورید. سپس حرارت را كم كرده و 30 دقیقه به همین حال بگذارید.

در داخل یك ظرف آرد گندم، جعفری، بكینگ پودر و نمك را با هم مخلوط كنید. سپس شیر را اضافه كرده و به هم بزنید. این مخلوط را به مواد قبلی اضافه كرده و 10 دقیقه حرارت دهید.  غذا حاضر است.

مرغ منبع خوبی از پروتئین است و 100 گرم از آن 58 درصد نیاز پروتئینی بدن را برطرف می‌كند از آنجا كه چربی گوشت مرغ نسبت به گوشت چهارپایان كمتر است، كسانی كه از برنامه‌های كاهش وزن استفاده می‌كنند، می‌توانند این گوشت را جایگزین گوشت قرمز كنند. در افراد مسن پروتئین‌های موجود در گوشت مرغ از پوكی استخوان جلوگیری می‌كند.

مرغ منبع خوبی از نیاسین (B3) است كه از گروه ویتامین‌‌های B محسوب می‌شود و از بدن در مقابل سرطان‌ها دفاع می‌كند. كمبود نیاسین موجب آسیب دیدن ماده ژنتیكی (DNA) می‌شود. با مصرف 100 گرم از گوشت مرغ 70 درصد از نیاز روزانه به نیاسین تامین می‌شود.

سلنیوم نیز به میزان كافی در مرغ پیدا می‌شود. این ماده در بسیاری از مسیرهای متابولیك مورد استفاده قرار می‌گیرد كه از آن جمله می‌توان به متابولیسم هورمون‌های تیروئید و عملكرد ایمنی بدن نام برد.

دیگر ویتامین‌های موجود در مرغ ویتامین B6 است كه همراه ویتامین B3 به متابولیسم انرژی در بدن كمك و واكنش‌های متابولیك را هدایت می‌كند.


گردآوری:گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع:jamejamonline.ir - لادن هومند
 
مطالب پیشنهادی:
مرغ تنوری با سس مخصوص
دستور تهیه یک پیش غذای کره ای معروف با پنیر توفو
ماهی برگر با نان تست
برگر سیب زمینی و عدس؛ غذای 25 دقیقه‌ای
بادمجان شکم پر؛ غذای فصل