اگر شما فکر می کنید که در ظرف غذای خود نمی توانید یک پای خوش مزه داشته باشید، دوباره فکر کنید. ما می توانیم با یک پای لذیذ را با دستور العملی لذت بخش در ظرف غذای خود بیاوریم.

اگر شما فکر می کنید که در ظرف غذای خود نمی توانید یک پای خوش مزه داشته باشید، دوباره فکر کنید. ما می توانیم با یک پای لذیذ را با دستور العملی لذت بخش در ظرف غذای خود بیاوریم. شما می توانید از کدوی تنبل یا دیگر میوه ها برای پر کردن ظرف پای استفاده کنید و از مزه ی این دسر لذت ببرید.
 
پای سیب

پای گیلاس
از خمیر فیلو به جای خمیر های استاندارد کلوچه پزی که چربی های کمتر دارد استفاده کنید.
 
توضیحات تکمیلی جهت خمیر فیلو:
خمیر فیلو و موارد مصرف آن 
خمیر فیلو در آشپزی و شیرینی پزی خیلی کاربرد دارد. خمیر باقلوا از همین نوعه و همین طور انواع تارت.

مواد لازم جهت تهیه:
آرد  225 گرم
نمک یک دوم قاشق چایخوری
تخم مرغ زده شده 1 عدد
روغن آفتابگردان 2 قاشق سوپخوری
آب ولرم 150 میلی لیتر
 
طرز تهیه:
آرد و نمک را رد ظرفی الک کرده در مرکز آن گودی ایجاد کنید و تخم مرغ را همراه روغن و آب داخل گودی ریخته مخلوط کنید تا خمیر چسبنده شود.خمیر را روی سطح آرد پاشی شده قرار داده ضربه بزنید تا حالت چسبندگی آن از بین برود.خمیر را روی یک حوله قرا داده و یک کاسه را روی آن برگردانید و به مدت 30 دقیقه استراحت دهید(در محیط گرم)
سپس روی سطح آرد پاشی شده خیلی نازک باز کنید به طوری که کاملاً یکدست و صاف و بدون پارگی باقی بماند
این خمیر را می توان مدت طولانی در فریزر نگهداری کرد و می توان به اندازه ی دلخوه برش زد و بین دو کاغذ روغنی نگهداری نمود..خمیرها را داخل ظرف در دار در فریزر نگهداری کرده و هنگام استفاده دو ساعت قبل از فریزر به یخچال منتقل کنید.
این خمیر برای انواع غذا و اشترودل ها مناسب است
منبع :مجله ی هنر آشپزی شماره ی 49
 

 

ارزش غذایی اصلی
سرو برای 10 نفر
کالری 148
چربی نهایی 3 گرم
چربی استاندارد 1 گرم
چربی های اشباع نشده 1 گرم
کلسترول 0 میلی گرم
سدیم 28 میلی گرم
کربو هیدرات 31 گرم
قند نهایی 21 گرم
فیبر 2 گرم
پروتئین 2 گرم
ویتامین A 0%
ویتامین C 2%
کلسیم 2%
آهن 5%
ترکیبات
 
6 ورقه خمیر منجمد فیلو
2.3 فنجان شکر
1.4 فنجان نشاسته ذرت
1.4 تا 1.2 قاشق سوپ خوری عصاره ی بادام
1.2 – 4 فنجان گیلاس قرمز تازه یا منجمد
1.4 فنجان خلال بادام
1 شکلات تلخ و شیرین

طرز تهیه
1- از قبل فر را روی 350 درجه فارنهایت روشن کنید تا گرم شود. یک ظرف 9 اینچی را برای پخت در فر انتخاب کنید. خمیر فیلو را باز کنید. خمیر فیلو را باز کنید، ورقه های خمیر فیلو را روی یک سطح کار قرار دهید. (خمیر های باقی مانده را با پلاستیک بسته بندی کنید تا در معرض هوا قرار نگیردو خشک نشود.) روی خمیر فیلو را با اسپری نانستیک بپوشانید. به آرامی روی ظرف ظرف پای فشار بیاورید، اجازه دهید که خمیر تا لبه ی ظرف پهن شود. دو ورقه دیگر از خمیر فیلو را نیز به همین شکل روی لایه های قبلی قرار دهید. در سراسر فیلو یک خط مورب ایجاد کنید. دوباره روی آن ها را با دو ورقه خمیر فیلوی دیگر بپوشانید تا پای کامل شود.

2- برای مدت 10 تا 12 دقیقه یا تا زمانی که روی آن قهوه ای شود بگذارید تا پخته شود. و اجازه دهید خنک شود.

3- در ضمن برای پر کردن روی پای در یک ماهی تابه بزرگ شکر و نشاسته ذرت را مخلوط کرده و با گیلاس ها آن ها را هم بزنید. آن را با گرمای متوسط بپزید و هم بزنید تا زمانی که غلیظ شود و حباب بزند و برای 2 دقیقه آن را گرم کنید و اجازه دهید تا کاملا خنک شود. این مایع سرد شده را روی خمیر های سرد شده فیلو بریزید و روی آن ها را با گیلاس، خلال بادام و شکلات های رنده شده تزیین کنید.
 

بیشتر بدانید : پای سیب خانگی، یک دسر خوش طعم پاییزی

تهیه و ترجمه:گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
اختصاصی سیمرغ