متاسفیم؛‌ ولی اخبار شوکه کننده‌ای برایتان داریم. بسیاری از غذاهایی که در فروشگاه‌ها با برچسب "سالم و مفید" به مشتریان عرضه می‌شوند، در واقع نه تنها برایمان مفید نیستند بلکه ضرر هم دارند.
  

متاسفیم؛‌ ولی اخبار شوکه کننده‌ای برایتان داریم. بسیاری از غذاهایی که در فروشگاه‌ها با برچسب "سالم و مفید" به مشتریان عرضه می‌شوند، در واقع غذاهای ناسالمی هستند که نه تنها برایمان مفید نیستند بلکه ضرر هم دارند. شوکه شدید، نه؟ منظور ما این است که ممکن است برخی شرکت‌ها برای دستیابی به سود بالا جان و سلامت مردم را به خطر بیندازند.

بسیار خوب، حاشیه پردازی کافی است. بهتر است به اصل موضوع بپردازیم. شما تا به حال فکر می‌کردید کدام غذاها برایتان مفیدند؟ ما در اینجا به  7 مورد از مهمترینشان اشاره می‌کنیم: 

1- صبحانه‌های آماده(کلن فکلس): همه ما این تبلیغات را دیده‌ایم؛ یک مادر مهربان صبح که بیدار می‌شود قبل از رفتن به محل کارش برای فرزندانش از این صبحانه‌های آماده همراه با شیر تهیه می‌کند. متاسفانه، اغلب این محصولات برخلاف تبلیغاتشان عاری از هر نوع فیبر و دارای شکر زیاد هستند. حتی سالم‌ترین نوع این محصولات ( آنهایی که شکلاتی و یا شکری نیستند) سطح بسیار پایینی از پروتئین و فیبر دارند. 

2- سالادهای فست فود: از زمانی که برخی از مشتریان فست فود نگران افزایش وزن و سایز شان شدند، بعضی از این رستوران‌های زنجیره‌ای دست به اقدام جالبی زدند. آنها غذاهایی تحت عنوان غذاهای رژیمی و سالادهای سالم و گیاهی تهیه و به مشتریان عرضه می‌کردند. احتمالا شما هنگام صرف آن از خود تان راضی بودید که در حال صرف غذای سالمی هستید. تا این که این مقاله را خواندید. این سالادها سرشار از چربی‌های اشباع شده هستند، گوشت‌های سرخ شده، سیب زمینی‌های سرخ شده ، همه اینها غذاهای ناسالمی اند که حتی دارای شکر هستند. در حقیقت، یک سالاد بیکن چیپس در رستوران مک دونالد از یک مک دونالد بزرگ نیز کالری بیشتری دارد.

3- ماست‌های لیوانی : همیشه قبل از اینکه ماست بخرید روی برچسب آن را نگاه کنید. بسیاری از این ماست‌های لیوانی سرشار از شکر هستند( مخصوصا ماست‌های میوه ای). این ماست‌ها حتی از بستنی هم کالری بیشتری دارند.

4 – آب میوه : این آب میوه‌های آماده با اسانس‌های میوه انباشته شده اند و در واقع چیزی بیش از آب و قند نیستند. به جای صرف این آب میوه‌های آماده ،‌سعی کنید در خانه برای خودتان آب میوه تهیه کنید. 

5- اسنک‌های بدون چربی : یک بار دیگر اسم "شکر" به میان می‌آید. درست برای ساختن اسنک‌های کم چرب و یا بدون چربی، اسنک‌هایی تولید می‌شوند که سرشار از شکر هستند. باز هم به شما می‌گویم،‌روی برچسب غذاهایتان را بخوانید.

6- حبوبات غنی شده : باز هم شکر؛ بسیاری از محصولاتی که روی آنها برچسب "سالم " زده شده است، دارای شکر هستند. گول برچسب" تمام گیاهی" برخی محصولات را نخورید. مواد تشکیل دهده آن را بخوانید: اغلب اوقات، می‌توانید اسم شکر را در میان آن همه سبزیجات پیدا کنید.

7- نان شیرینی حلقه ای : دیگر ماده ناسالم نانی است که می‌تواند فشار خون شما را بالا ببرد چون شکر زیادی دارد. برخی کارشناسان می‌گویند این نوع نان معادل 6 قطعه نان است. این نان‌ها سرشار از کالری هستند.

آیا از دیدن غذای خاصی از این لیست شوکه شده اید؟
 
 
تهیه و ترجمه: گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی:
نحوه مراقبت غذایی برای بدن سازی !  
قولنج شکستن،قدغن!!
تغذیه مبتلایان به زخم گوارشی
فوائد و ضررهای عادت غذایی گیاهی
بدتر از يک عادت بد!
 
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X