مراقب باشید که طی ماه اول چشمتان را مالش ندهید زیرا این کار ممکن است باعث جابجا شدن فلپ (لایه بریده شده قرنیه) شود و حد اقل طی سه هفته اول پس از عمل، از آرایش لبه پلک ها و اطراف چشم اجتناب کنید...
 LASIK
 
Laser Assisted in situ Keratomileusis
كلمه ليزيك به معنی ليزر در ضخامت قرنيه میباشد.
در لیزیک دوره بهبودی کوتاه است و این عمل در افرادی که نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم دارند، موثر بوده و باعث کاهش وابستگی فرد به عینک و لنز تماسی می شود.

   شرایط و دستورات پس از عمل لیزیک 
 بلافاصله پس از عمل لیزیک دید چشمتان تار است. نگران نباشید. این حالت طبیعی و قابل انتظار است. صبح روز بعد که از خواب بیدار شوید، بینائی شما شفافیت قابل توجهی خواهد داشت.بینائیتان طی دو تا سه هفته آینده شفافتر نیز خواهد شد.

  • (بهتر است طی هفته اول موقع خواب از محافظ چشمی (شیلد) یا عینک محافظ استفاده کنید).

  • قطره های چشمی را طبق دستور پزشک استفاده کنید.

    کار های چشمی، مثل رانندگی، تلویزیون، مطالعه و ..... تا جائیکه میزان بینائی شما کافی باشد و خسته نشوید، منعی ندارد. چند هفته اول، بیرون از منزل از عینک آفتابی استفاده کنید.

  • مراقب باشید که طی ماه اول چشمتان را مالش ندهید زیرا این کار ممکن باعث جابجا شدن فلپ (لایه بریده شده قرنیه) شود؛ گرچه پس از چند روز از گذشت عمل احتمال جابجایی فلپ خیلی کم است ولی بهر حال باید احتیاط کنید.

  •  حد اقل طی سه هفته اول پس از عمل، از آرایش لبه پلک ها و اطراف چشم اجتناب کنید.

  •  دو تا سه هفته پس از عمل استخر نروید و پس از آن نیز از عینک شنا استفاده کنید. حداقل تا سه ماه پس از عمل شیرجه نزنید. 

  •  بیماران لیزیک معمولا پس از عمل هیچگونه ناراحتی ندارند. اگر چشمتان درد یا ناراحتی داشت و یا بینائیتان بجای بهتر شدن کاهش یافت، بلافاصله با پزشک معالجتان مراجعه کنید.

  •  خشکی چشم بعد از عمل لیزیک حداقل بصورت گذرا شایع است. این حالت باعث سوزش، احساس خشکی و جسم خارجی در چشم، و یا حتی تاری بینائی می شود. بسیاری از جراحان توصیه می کنند که در چند هفته اول پس از عمل لیزیک از قطره های اشک مصنوعی ترجیحا بدون ماده نگهدارنده استفاده شود. دیگر جراحان ممکن است برای پیشگیری از عوارض خشکی چشم، قبل از عمل پیشنهاد بستن موقت مجرای خروجی اشک را با "وسیله مسدود کننده مجرای اشک" بدهند و بعدا هر موقع که لازم باشد، براحتی آن را برمی دارند.

 

چرا لیزیک باعث خشکی چشم می شود؟

لیزیک ممکن است در بعضی افراد باعث خشکی چشم شود. این مشکل بخصوص زمانی پیش می آید که قبل از عمل لیزیک زمینه خشکی چشم وجود داشته باشد.  در طی عمل لیزیک، لایه ای از قرنیه ( بنام فلپ) بلند شده و بستر قرنیه به منظور اصلاح نزدیک بینی، دور بینی و آستیگماتیسم با لیزر تراش داده می شود. از نظر آناتومیک، زمانی که فلپ لیزک برداشته می شود؛ طبعا اعصاب قرنیه نیز بریده می شوند. سلامت این اعصاب برای تحریک ترشح اشک ضروری است. بنابراین، در بعضی مواقع، به طور موقت تحریک ترشح اشک کم شده و ترشح اشک کاهش می یابد و در نتیجه منجر به خشکی چشم بعد از عمل لیزیک می شود. در مواقعی که خشکی چشم پس از لیزیک متوسط تا شدید باشد؛ گاهی اوقات به علت عدم ثبات لایه اشکی، بینائیتان تار خواهد بود. ممکن است  جراح لیزیک خشکی چشمتان را قبل از انجام عمل لیزیک درمان کند تا در دوره پس از عمل، راحت باشید.همه افرادی که عمل لیزیک می شوند، در دوره پس از عمل به قطره های اشک مصنوعی و یا نرم کننده نیاز خواهند داشت. بنابراین در طی مشاوره قبل از عمل باید هر گونه علامت ناشی از خشکی چشم و مصرف هر دارویی که ممکن است منجر به خشکی چشم شود را به جراحتان اطلاع دهید. به این ترتیب، جراح لیزیک قادر خواهد بود که اقدامات لازم در جهت نیل به بهترین نتیجه ممکن را، انجام دهد. خوشبختانه، در نهایت همه علائم خشکی چشم پس از عمل لیزیک موقتی بوده با گذشت زمان تدریجا کاهش یافته و طی چند ماه از بین می روند.      

». دکتر احمد جواديان ، متخصص جراحي شبکيه و عضو هيات علمي دانشگاه تهران با اين توضيح به «جام جم» مي گويد: اگر کسی بتواند از عينک و لنز استفاده کند ، بدون شک عوارض کمتری نسبت به انجام اين عمل خواهد داشت.

وي عمل ليزيک را به منظور استفاده نکردن از عينک ، عمل زيبايي مي داند و تاکيد مي کند: افرادي که در خصوص استفاده از عينک دچار ناراحتی و مشکل هستند يا مجبور به استفاده از عينکهايی با شماره هاي بالا هستند ، مي توانند تحت نظر و تشخيص پزشک از عمل ليزيک استفاده کنند. كارشناسان انجام عمل ليزيك در افراد زير را صلاح نمى دانند.

۱- بيماران كمتر از ۱۸ سال و يا بالاى ۴۰ سال كه به سوى پير چشمى مى روند و پيرچشمى با ليزيك درمان نمى شود.

۲- افرادى كه داراى هر نوع عارضه چشمى از قبيل آب سيا، آب مرواريد، قوز قرنيه، نامنظمى در سطوح قرنيه، فشار بالاى چشم ها، التهاب چشمى و تبخال چشمى هستند.

۳- افراد مبتلا به بيمارى هاى نقص ايمنى، روماتيسم قلبى عروقى شديد و ديابت كنترل نشده.

۴- افرادى كه داروى درمان آكنه و داروهاى كنترل ميگرن مصرف مى كنند.

۵- كسانى كه از خشكى چشم رنج مى برند.

بر اساس تحقيقات انجام شده، فوايدليزيك شامل درد اندك، دوره بهبودى و ترميم كوتاه ، قابليت تكرار عمل پس از سه ماه و اصلاح ديد بلافاصله پس از عمل است.

با وجود مزاياى ذكر شده براى ليزر درمانى چشم، افراد نزديك بين ضعيف ،بيش از ۲%، متوسط ۶%، بالا ۹% و خيلى بالا تا ۱۵% احتياج به عمل مجدد خواهد داشت.

همچنين تحقيقات نشان داده است عمل ليزيك به سه عامل اندازه مردمك، ضخامت قرنيه و ميزان ضعف بينايى بستگى دارد.

به هر حال آنچه كه بيماران بايد بدانند اين است كه ليزر هميشه جايگزين مناسبى براى عينك نيست و بيمار بايد قبل از عمل بداند كه ممكن است ديد چشم او كاملا طبيعى نشود و بازهم ضعف چشمى باقى بماند

.

 

گردآوری:گروه سبک زندگی سیمرغ
منبع:dr_naderi.com
      optiran.blogspot.com     
 
 

پربیننده های این بخش

 
X