فرهنگ‌های بسیاری در سرتاسر جهان در طول سال‌ها از ادویه‌ها و سس‌های تند، نه فقط برای مزه، استفاده کرده اند.


اگر غـذای فلفل دار و تند می‌خـورید، بـیـشتر عمر خواهید کـرد. امـروزه، تـحـقـیـقات نـشـان می‌دهد کسـانـی کــه غـذاهــای فلفل دار با سسهای تند را در برنامه غذاییشان جــا می‌دهند، سالم تر و طولانی تر از افرادی که غذاهای  تند نمی‌خورند زندگی خواهند کرد.

پـس بـه راهـتـان ادامـه بـدهیــد، مـقدار بیــشتری فلفل به تخم مرغتان اضافه کنید و مقداری گالینا بلانکا روی استیک بریزید. با اینکار زندگیتان را طولانی تر خواهید کرد.

 

تاریخچه انواع فلفل‌ها
فرهنگ‌های بسیاری در سرتاسر جهان در طول سال‌ها از ادویه‌ها و سس‌های تند، نه فقط برای مزه، استفاده کرده اند. فلفل و ادویه‌های تند و سایر ادویه جات در ابتدا در تمدن‌های باستانی برای تزئینات و مصارف داروئی استفاده می‌شد.
امروزه، ترکیبات بسیاری از غذاهای سنتی هنوز در امریکای لاتین، آسیا، خاورمیانه و آفریقا مورد استفاده قرار می‌گیرند. متداول ترین نوع فلفل که در سر تا سر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد، شیلی پِپِر یا همان فلفل قرمز است که بعد از نمک محبوب ترین ادویه به حساب می‌آید.
 
این نوع فلفل ابتدا در پرو، مکزیک و توسط سرخپوستان امریکایی 1000 سال قبل از میلاد مسیح در قرن 15 و 16 استفاده می‌شد. فلفل قرمز و سایر انواع فلفل‌های ادویه دار توسط کاشفین به سایر جهانیان در اروپا، آسیا و افریقا معرفی شدند.

اخیراً چین، ترکیه، نیجریه، اسپانیا و مکزیک بزرگ ترین تولید کننده‌های فلفل قرمز دز جهان هستند و محصولاتشان را به همه ی نقاط صادر می‌کنند. امروزه، یافتن این نوع فلفل‌ها  و سایر ادویه جات تند کار بسیار ساده ای است. در هر سوپر مارکتی یافت می‌شود.

چرا ادویه جات تند سلامتی بخش هستند؟
تمام فایده‌ها و اثرات مثبت فلفل قرمز و سایر فلفل‌های تند در کپسای سین،  شیره این فلفل‌هاست که تندی این فلفل‌ها نیز به خاطر وجود این ماده است. کپسای سین ماده ای بی بو و بی مزه است و از نظر علمی ثابت شده است که در بسیاری از موارد از قبیل فشار خون، کلسترول، درد مفاصل، افسردگی و مشکلات گوارشی برای سلامتی مفید است.

کپسای سین ابتدا درد را کمی تحریک می‌کند اما بعد شدت آن را کاهش می‌دهد. به این دلیل معمولاً از کپسای سین به عنوان درمانی مناسب برای رهایی از درد به خصوص برای درد‌های بعد از عمل جراحی، درد مفاصل، درد گلو و ناراحتی‌های پوستی خاص استفاده می‌شود. اما فلفل‌ها تنها مواد تند مزه ای نیستند که سلامتی شما را بالا می‌برند.

زردچوبه که ماده اصلی بسیاری از سس‌های تند و کاری‌ها است و اولین بار در غذاهای خاور میانه، هند و آسیای جنوب شرقی یافت شده است، نیز بسیاری فایده‌ها از خود نشان داده است.

ماده اصلی زردچوبه، کارکامین است که پیشرفت بعضی امراض ویروسی را در بدن کند میکند. اخیراً هم نتایجی در مورد بروز بیماری آلزایمر نشان داده است و می‌تواند به عنوان دارویی جلوگیری کننده در این رابطه استفاده شود.

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که در فرهنگ‌هایی که در برنامه ی غذاییشان از فلفل و ادویه جات استفاده می‌کنند، بیماری‌های سرطانی و حملات قلبی و انسداد جریان خون  کمتر اتفاق می‌افتد.
غذاهای تند بخورید، بیشتر زندگی کنید
گفته میشود که فلفل قرمز و سایر ادویه جات تند باعث تنگی نفس، زخم معده و دل درد می‌شود. باید بگوییم که به جز تنگی نفس، از بیشتر ادویه جات و سس‌های تند در حقیقت برای علاج یا جلوگیری از این ناخوشی‌ها استفاده می‌شود.
رژیم‌های غذایی که در آن‌ها بسیار از فلفل قرمز و سایر فلفل‌های حاوی کپسای سین و بسیاری ادویه‌های تند دیگر مثل زردچوبه استفاده می‌شود، سلامتی عمومی بدن را بالا می‌برد و ممکن است از خیلی بیماری‌های جدی و خطرناک جلوگیری کند.
 

گردآوری:گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع:birtak.com   
 
مطالب پیشنهادی:
به قلب تان گوش کنید- غذاهای خوب و غذاهای بد
كدام مواد غذایی را نباید تا قبل از یك سالگی به كودك داد؟
7 غذایی که تا بحال فکر می‌کردیم برایمان مفیدند؛ اما نیستند!
چگونه پیری را از خود برانیم؟
خانه تان را به گل و گیاه بیارایید
 

 

 
 

پربیننده های این بخش

 
X