نیش و گزش اكثر حشرات در بیشتر موارد، زیاد به كودكان صدمه‌ای نمی‌زند، عارضه وخیم شایع آن عبارت است از زردزخم كه یك بیماری بسیار مسری پوستی است

نیش و گزش اكثر حشرات در بیشتر موارد، زیاد به كودكان صدمه‌ای نمی‌زند، عارضه وخیم شایع آن عبارت است از زردزخم كه یك بیماری بسیار مسری پوستی است و در جایی كه پوست پاره شده است (به عنوان مثال، ناحیه‌ای كه كودك جای گزش حشره را خارانیده است)، به وجود می‌آید.
 

در پاره‌ای موارد نیش و گزش حشرات، موجب عواقب وخیم می‌شود:
عنكبوت‌های سیاه و عقرب‌ها می‌توانند زهری ترشح كنند كه به راحتی انسان را می‌كشد، نیش عنكبوت قهوه‌ای می‌تواند یك زخم بزرگ باز و تب ایجاد كند.

از بیماری‌هایی كه در اثر گزش حشرات ایجاد می‌شود می‌توان از تب خالدار كوه‌های راكی، تب كند كولورادو، بیماری لایم و تولارمی (كه در اثر انواعی از كته منتقل می‌شوند): آبله ریكتزیایی دهیدره موش) آنسفالیت ویروسی (پشه) و تیفوس (هیره قرمز، شپش و پشه موش) نام برد.

بعضی از مردم نسبت به نیش زنبور عسل، زنبور زرد، زنبور سرخ حساسیت دارند و در برابر آنها واكنش شدید حساسیتی پیدا می‌كنند، این واكنش می‌تواند به اشكال كهیر سرتاسری، اسم یا شوك گردش خون (مقدار ناكافی خون برای حفظ جریان خون) و حتی می‌تواند منجر به مرگ شود
.
بعضی از كودكان نسبت به نیش پشه، كته و شپش حساسیت دارند، ولی واكنش حساسیتی نسبت به گزش این حشرات خفیف تراز زهر نیش یك حشره است.
 

علایم و نشانه‌ها
حشرات پرنده معمولاً فقط نواحی عریان پوست را نیش می‌زنند؛ ولی حشرات خزنده همه جای بدن را نیش می‌زنند و گزش‌های متعدد ایجاد می‌كنند، گزش كته‌ها بیشتر در ناحیه قوزك و ساق پا اتفاق می‌افتد. زنبورهای عسل، نیش خود را در داخل زخم باقی می‌گذارند، ولی این امر در مورد دیگر حشرات نیش زننده صادق نیست، كنه‌ها برای مدت زیادی كه خون می‌آشامند، به پوست می‌چسبند و هنگامی كه از خون انباشته شدند، جدا می‌شوند.

• مراقب خانگی
در اكثر موارد، نیش حشرات بدین ترتیب درمان می‌شود كه برای چند دقیقه روی آن یخ قرار می‌دهند و سپس از لوسیون كالامین استفاده می‌كنند، آنتی‌هیستامین‌های غیرتجویزی خوراكی خارش و تورم را تخفیف می‌دهند. در مورد گزش كنه‌ها، تماس نوك داغ یك چوب خاموش به قسمت بیرون زده حشره موجب می‌شود كه كنه بدون اینكه سرش در زخم باقی بماند، جدا شود.
 

• موارد احتیاط
- كودك را با لباس پوشاندن مناسب، پشه بند و مواد دفع حشرات، از نیش و گازگرفتگی حشرات محافظت كنید.
 

- در مورد حشرات موجود در ناحیه خودتان و اینكه و اینكه چطور می‌توانید كودكان را در مقابل آنها محافظت كنید اطلاعاتی به دست آورید.

- اگر بعد از گزش یك عقرب یا عنكبوت سیاه و یا بعد از نیش زنبورعسل، زنبور زرد یا زنبور قرمز، كودك شما دچار كهیر، و مشكلات تنفسی با اختلالات گفتاری و یا دشواری در بلع پیدا كرد، كودك را سریعاً به نزدیك‌ترین مركز اورژانس برسانید.

- اگر كودك شما قبلاً یك واكنش شدید داشته است. باید تهیه آمپول اپی‌نفرین و تزریق آن به كودك را مدنظر داشته باشید ولی در این مورد حتماً با پزشك مشورت كنید.

- اگر كودك شما در اثر گازگرفتگی كنه، بثورات قرمز در ناحیه گزش پیدا كرد، به دنبال آن سردرد، لرز، تب، دردهای بدنی و سفتی بدن رخ داده است. حتماً به پزشك مراجعه كنید این علایم می‌توانند نشانه بیماری لایم باشند.
 

• درمان پزشكی
چنانچه كودك شما نسبت به گزش یا نیش حشرات حساسیتی از خود نشان دهد، پزشك برای مهار آن، اپی‌نفرین، آنتی هیستامین با كورتون تجویز خواهد كرد
. پزشك ممكن است برای كاهش حساسیت كودك نسبت به یك حشره یك سری تزریقات متوالی انجام دهد. بدین ترتیب كه مقادیر اندكی از زهرحشره را به كودك در دفعات متعدد و یا فواصل مشخص تزریق می‌كند، پزشك همچنین به شما یاد خواهد داد كه چطور یك گزش یا نیش را در خانه درمان كنید.

درمورد نیش عقرب یا عنكبوت سیاه، پزشك برای خنثی كردن اثرات سم حشره پادزهری تجویز خواهد كرد. معمولاً داروهای كورتونی برای درمان این گزش‌ها و گزش عنكبوت قهوه‌ای تجویز می‌شوند.

بیماری لایم اگر در مراحل اولیه‌اش تشخیص داده شود، ممكن است با استفاده از آنتی‌بیوتیك‌ها درمان شود، اگر در مراحل اولیه درمان نشود، عوارضی در مفاصل، مغز و قلب ایجاد می‌كند.
 
تهیه شده توسط ماهنامه کودک
اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی:
چگونه با استفاده از لیمو سیگار را ترک کنیم؟
رژیم غذایی سنگ شکن
درمان خانگی ۵ مشکل دندانی
خطاهای رایج درباره غذاهای مقوی
توی غذاهایتان زیره بریزید