این روزها هر شبکه خبری را که نگاه کنید صحبت از بحران اقتصادی, سقوط سهام شرکت‌ها و اوضاع بد بانک‌ها در دنیاست. در بسیاری از کشورهای دنیا, بانک‌های خصوصی بزرگ ورشکست شده‌اند

این روزها هر شبکه خبری را که نگاه کنید صحبت از بحران اقتصادی, سقوط سهام شرکت‌ها و اوضاع بد بانک‌ها در دنیاست. در بسیاری از کشورهای دنیا, بانک‌های خصوصی بزرگ ورشکست شده‌اند و افرادی که از آن بانک‌ها وام دریافت کرده بودند دچار مشکل. سر و صدای بحران اقتصادی و حواشی آن در آمریکا شدیدتر است و رسانه‌های آن کشور هر لحظه میزان سقوط سهام‌ها را در برنامه‌های تلویزیونی زیر نویس می‌کنند . گزارش‌های زنده ای از وال استریت (مرکز اقتصادی آمریکا در نیویورک) و جلسات کنگره راجع به تصویب لایحه طرح نجات ملی را پخش می‌کنند. اما در میان این هرج و مرج مالی به غیر از اقتصاد دان‌ها کسان دیگری هم هستند که نگرانند. روان پزشک‌های زیادی احتمال بروز یک اپیدمی استرس و هراس عمومی را هشدار داده‌اند و توصیه‌هایی برای جلوگیری و مقابله با آن ارایه کرده‌اند.

به عقیده روان درمانگرها, بعد از یک بحران اقتصادی واکنش افراد به آن متفاوت است. در حالی که عده زیادی مضطرب و نگران حساب‌هایشان را چک می‌کنند, عده ای هم با بی خیالی شانه بالا می‌اندازند و کانال تلویزیون را عوض می‌کنند. به عقیده روان شناسان نوع واکنشی که فرد در زمان شرایط نا متعادل اقتصادی نشان می‌دهد, میزان استرس درونی او و استرس پذیری اش را مشخص می‌کند. اما تفاوت در بین واکنشها نسبت به استرس همیشه هم به مقدار موجودی حساب بانکی رابط ندارد و بیشتر یک مساله درونی است که به خود فرد ربط دارد و می‌تواند از یک سردرد ساده تا یک هراس و وحشت کامل متفاوت باشد. خانم دکتر کاتلین گورنی که مسوول یک موسسه روان پزشکی مخصوص استرس‌های اقتصادی است, می‌گوید:" ممکن است دو نفر به یک‌اندازه از نظر مالی ضرر کنند اما نوع دریافت و نگرش فرد به این ضربه اقتصادی و همچنین سابقه و تجربه فرد در کنار آمدن با مشکلات مشابه در گذشته و استرس‌های همراه آن است که مشخص می‌کند در این بحران اقتصادی چه میزان استرس را تحمل می‌کند."

دکتر گورنی در زمینه مطالعه راجع به احساس افراد نسبت به پول حدود بیست سال سابقه دارد. او براساس مطالعاتش آدم‌ها را به چند دسته اقتصادی تقسیم کرده است. دست و دل بازها, پول دوست‌ها, پول جمع کن‌ها, کمال گراها و دیگران دسته بندی‌هایی است که او براساس چیزی که خود آن را شخصیت مالی افراد نامیده انجام داده است. در بازار سهام در مواقع اقتصادی, پول دوست‌ها, پول جمع کن‌ها و کمال گراها بیشتر از بقیه اضطراب و پریشانی را تجربه می‌کنند و این حالت اگر مدت زیادی طول بکشد به دلیل اینکه می‌تواند عوارض جانبی بدنی و روحی و روانی در بر داشته باشد بسیار خطرناک است اما در برابر این افراد, دست و دل بازها در واقع بیشتر از این بالا و پایین شدن‌های بازار لذت می‌برند و هیجان آن را دوست دارندو به عقیده دکتر گورنی برای این دسته از افراد خود این اتفاقات در بازار هم به‌اندازه پول در آوردن و یا به هدف خاصی رسیدن هیجان انگیز است. اما بعضی شرایط هم هست که افراد دست و دل باز را بیشتر تهدید می‌کند. زمانی که بحران اقتصادی فقط یک بالا و پایین شدن در بازار بورس نیست و ممکن است به خاطر از دست دادن شغل و یا ورشکستگی باشد, در این زمان یک فرد دست و دل باز آسیب و استرس بیشتری را نسبت به یک فرد کمال گرا از نظر مالی متحمل خواهد شد.
 
 
مطالب پیشنهادی:
خلاصه‌ای از برنامه ریزی استراتژیک
روشهایی برای جلوگیری از ولخرجی
3 راه برای ارتقای تجارت و كسب و كار شما در یك بازه ی اقتصادی كوچك!
رموز طلایی بدست آوردن سرمایه!!
یک روز فروشنده موفق
 
 
 
گردآوری:گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع:هفته نامه سلامت شماره 190
اختصاصی سیمرغ