تصمیم به خرید یك وسیله خانگی می گیرید. وارد مركز خرید می شوید و اولین گزینه ای كه به ذهنتان می رسد، خرید كم هزینه ترین آیتمی است كه پیدا می كنید.اما...
 
تصمیم به خرید یك وسیله خانگی می گیرید. وارد مركز خرید می شوید و اولین گزینه ای كه به ذهنتان می رسد، خرید كم هزینه ترین آیتمی است كه پیدا می كنید.
 اما آیا لزوماً این كار است؟ خیر. چرا؟ هزینه هر وسیله كه شما خریداری می كند وابسته به سه مولفه متفاوت است: قیمت خرید، هزینه های تعمیرات و نگهداری، هزینه های كاركرد.
به عنوان مثال اگر قصد خرید یك یخچال فریزر جدید را داشته باشید، وقتی وارد بازار می شوید با نمونه های بیشماری مواجه می شوید با اینكه در ظاهر و كاربرد تفاوت چندانی با یكدیگر ندارند اما دارای تفاوت های قیمتی زیادی هستند. اگر كمی دقیقتر نگاه كنید متوجه این تفاوت قیمت می شوید. بله یكی از آنها دارا ی مصرف برق 600 كیلو وات در ساعت است و دیگری 800 كیلو وات برق مصرف می كند. در حقیقت شما با خرید نمونه ی گرانتر، در دراز مدت پول خود را جمع كرده اید و در هزینه ها صرفه جویی بعمل آورده اید. به این منظور محصولات برقی دارای برچسب های انرژی هستند كه با توجه به آن می توانید میزان بهینه بودن مصرف آنها را تخمین بزنید. در عین حال برخی از محصولات دیگر نیز هستند كه دارای برچسب ستاره انرژی می باشند. به این معنا كه این وسایل نسبت به مدل های مشابه برق كمتری مصرف می كنند.

چرا باید به میزان مصرف انرژی اهمیت بدهم؟
هر چقدر وسیله ای كه استفاده می كنید انرژی كمتری مصرف كند، هزینه های مصرفی برق شما كمتر می شود. از این گذشته مصرف كمتر انرژی برای حفظ و نگهداری محیط زیست ضروری است، از آلودگی هوا می كاهد و به حفظ منابع طبیعی كمك می كند و بستر سالم تری برای زندگی نسل های بعدی بشر بوجود می آورد.

چه چیز وسایل برقی را مقرون به صرفه تر می كند؟
بیشتر تفاوت ها به اجزای داخلی موتورها بستگی دارد كه در این میان می توان به كیفیت كمپرسور، پمپ، سوپاپ، واشر، و سنسورهای الكترونیكی اشاره كرد. حتی اگر دو وسیله از نظر ظاهر و عملكرد مشابه باشند، یك تغییر كوچك در موتور كافی است كه هزینه های ماهانه شما تا میزان بسیار زیادی كاهش پیدا كند.

برچسب انرژی چه اطلاعاتی را در اختیار من قرار می دهد؟
این برچسب به شما می گوید كه میزان كارآمدی یا مصرف سالانه انرژی مدلی كه مشاهده می كنید نسبت به انواع مشابه خود در كدام رده قرار دارد. به این برچسب به ویژه بر روی وسایل پر مصرف خانگی نظیر: ماشین لباسشویی، یخچال فریزر، و دستگاههای گرم كننده و خنك كننده مركزی ساختمان دقت كنید. اگر كالای مورد نظر شما فاقد چنین برچسبی بود، می توانید از فروشنده در مورد آن سوال كنید.

استراتژی های خرید
1- سایز و مدل مورد نظر خود را انتخاب كنید. مقیاس فضایی كه قصد دارید وسیله را در آن بگذارید اندازه گرفته و مطمئن شوید كه به راحتی می توانید درب وسیله را باز و بسته نمایید.

2-
محل دقیق خرید خود را شخص كنید. حتی الامكان سعی كنید از مراكز خرید معتبر خرید كنید.

3-
بازده مدل ها و مارك های مختلف را با هم مقایسه كنید. ببینید كدامیك از ویژگی های دستگاه برایتان مهمتر است. عملكرد مدل های مختلف را نیز مقایسه كنید: آیا دستگاه پر سر و صداست؟ مشخصه های ایمنی دستگاه چیست؟ تعمیرات و خدمات پس از فروش آن چگونه است؟ اگر دستگاه نیازمند آب است مصرف آن چقدر است؟ مصرف برق چطور؟

نكاتی پیرامون كاهش مصرف ماهانه
یك مصرف كننده هوشمند انرژی بیشترین كارآیی را از میزان انرژی كه مصرف می كند دریافت می كند. در این قسمت راهكارهایی را به شما آموزش می دهیم كه به واسطه آن بدون از بین رفتن رفاه فردی می توانید مصرف انرژی را كاهش دهید.

•    صرفه جویی در مصرف برق -
اگر یخچال نزدیك گاز، دریچه خروجی هواكش و یا سایر وسایل گرم كننده است، جای آن را عوض كنید. سیم های برق را هر 3 ماه یكبار تمیز كنید تا گرد و غبار موجود بر روی آنها پاك شود.

•    صرفه جویی در مصرف گاز -
قابلمه ها را به اندازه شعله گاز انتخاب كنید. هیچ گاه یك قابلمه و یا ماهیتابه كوچك را روی شعله بزرگ قرار ندهید. هنگام طبخ درب قابلمه را روی آن گذاشته و با شعله كم غذاها را آماده كنید.

•    صرفه جویی در مصرف آب - میزان آب مصرفی و درجه حرارت آب را در ماشین لباسشویی نسبت به لباس هایی كه می شویید تعیین كنید. به خاطر 2 تكه رخت ماشین لباسشویی را روشن نكنید و اجازه دهید میزان رخت و لباس ها به اندازه كافی برسد.
 
گردآوری:گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع:manzelmag.com
 
مطالب پیشنهادی:
بهره وری و اقتصاد زندگی
رهنمودهایی مهم برای پس انداز کردن پول!
مدیریت اقتصاد در ایران باستان
7 شیوه برای جلوگیری از ولخرجی
چگونه می توان 300 دلار در ماه صرفه جویی کرد؟