تبلیغات اینترنتی اکنون مورد توجه بسیاری از صاحبان کالا و خدمات است. گستره اینترنت و نوع اثرگذاری آن باعث شده برخی از شرکت‌ها، تلاش‌های سنتی تبلیغات را فراموش کنند
     

تبلیغات اینترنتی اکنون مورد توجه بسیاری از صاحبان کالا و خدمات است. گستره اینترنت و نوع اثرگذاری آن باعث شده برخی از شرکت‌ها، تلاش‌های سنتی تبلیغات را فراموش کنند و صرفاً با تبلیغات مدرن، فعالیت‌های حرفه ای خود را برای دیگران معرفی کنند.اثر حاضر می‌کوشد نخست با تعریفی ساده از تبلیغات اینترنتی، ویژگی‌ها و ضرورت‌های مهم تبلیغات اینترنتی را فهرست وار بازگو کند و سپس بهره مندی بیشتر از تبلیغات با بنر را بررسی می‌کند.

مزیت این اثر در آن است که کوتاه و گزیده، توصیه‌های کاربردی را مورد توجه قرار داده تا با کاهش هزینه‌ها، اثربخشی بنر تبلیغاتی حاصل شود.
 

تبلیغات اینترنتی
در صنایع مختلف، تعریف‌های متفاوتی برای عبارت تبلیغات ذکر شده است ولی در بیشتر آنها مفاهیم مشترکی مورد توجه قرار گرفته است. از جمله این مفاهیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- تبلیغات عبارت است از تلاش برای ایجاد یک ارتباط دوسویه غیرمستقیم با مخاطب است.

2- تبلیغات موفق مستلزم پرداخت هزینه به منظور بهره برداری از امکانات ساخت و رسانه مناسب برای نشر آن است.

3- تبلیغ خوب تلاش دارد تا با ایجاد آگاهی و گاه آموزش به صورت‌های مستقیم و غیرمستقیم بر ذهن مخاطب تاثیر بگذارد.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که تبلیغات از طریق رسانه‌های مختلفی قابل انجام است که از آن جمله می‌توان به روزنامه‌ها، مجله‌ها، رادیو، تلویزیون و... اشاره کرد. پس از گسترش کاربردی اینترنت در سطح دنیا، استفاده از وب سایت‌ها و وبلاگ‌ها به عنوان رسانه‌های جدید تبلیغاتی توجه بسیاری از شرکت‌ها را به خود جلب کرد و در اثر آن روش‌ها و تکنیک‌های جدیدی برای تبلیغات در اینترنت خلق شد.

در ادبیات جدید تبلیغات، تعریف‌هایی نیز برای تبلیغات اینترنتی ذکر شده است. برای نمونه، دو کافی (1996) از اولین کسانی است که در زمینه تبلیغات اینترنتی و چگونگی نگرش مصرف کنندگان، تحقیقاتی انجام داده است.

وی در مقاله ای با عنوان ارزش تبلیغات و تبلیغات در وب، تبلیغات اینترنتی را از نظر مصرف کنندگان در بردارنده انواع بسیاری از مطالب و مضامین تجاری موجود در وب می‌داند، از تبلیغات الکترونیکی شبیه به تبلیغات سنتی (تابلوهای تبلیغاتی و بنرها) گرفته تا انواع دیگری که متفاوت از تبلیغات سنتی هستند (مانند ایجاد پایگاه اینترنتی).
 
به همین گونه اشلوزر و دیگران (1999) تبلیغات اینترنتی را هرنوع محتوا و مضمون تجاری موجود در اینترنت می‌دانند که شرکت‌ها برای آگاه کردن مصرف کنندگان در مورد کالاها و خدمات خود طراحی می‌کنند.

بعضی دیگر نظیر پاتون و همکارش نیز تبلیغات اینترنتی را به طور ساده، استفاده از اینترنت برای انجام تبلیغات دانسته‌اند. بنابراین با درنظر گرفتن بعد رسانه ای، اینترنت و با توجه به تعریف تبلیغات تجاری، می‌توان تبلیغات اینترنتی را چنین تعریف کرد:به کارگیری اینترنت و فناوری‌های زیرمجموعه آن مانند وب و پست الکترونیکی از سوی سازمان‌های تجاری برای انجام فعالیت‌های تبلیغاتی مورد نظر.

تبلیغات اینترنتی به استفاده از اینترنت به عنوان یک کانال و وسیله ارتباطی برای ارسال تبلیغات در محیط وب اشاره دارد.

در تعریفی دیگر، تبلیغات اینترنتی را اینگونه تعریف کرده‌اند: نمایش دادن نام‌ها و علائم تجاری، شعارها و تصویرهای تبلیغاتی در سایت‌های پربیننده اینترنت به نحوی که به تحقق هدف‌های تبلیغات کمک کند.

با شروع فعالیت‌های تجاری در اینترنت، تبلیغات اینترنتی نیز پا به عرصه گذاشت. به نظر می‌رسد اولین شیوه برای تبلیغ، استفاده از پست الکترونیک بوده باشد اما با اضافه شدن فناوری وب به اینترنت، تبلیغات اینترنتی به شکل امروزی آن آغاز شد.

ویژگی‌ها و ضرورت‌های مهم تبلیغات اینترنتی

در مقایسه با تبلیغات سنتی، تبلیغ در اینترنت از مزیت‌های قابل ملاحظه ای برخوردار است از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

¦ ایجاد ارتباط دوطرفه با مخاطب

¦ ایجاد یک پیوند مستقیم به فهرست محصولات

¦ توانایی هدف گیری ایستا و پویای مشتریان

¦ دسترسی جهانی و شبانه روزی

¦ ارسال و نگهداری و به روزرسانی آسان

¦ قابلیت‌اندازه گیری و ردگیری بالا

¦ طراحی پیام آگهی و قابلیت فروش

¦ هزینه کم تبلیغ در اینترنت نسبت به سایر رسانه‌ها

¦ دستیابی به بازار جدید در حال گسترش

¦ اطلاع رسانی کامل و سریع

¦ نظارت و ارزیابی دقیق و بدون واسطه

¦ ایجاد یک پیوند مستقیم به فهرست محصولات

مدل‌های تبلیغات اینترنتی

طی یک دهه ای که از پیدایش پدیده تبلیغات اینترنتی می‌گذرد، روش‌ها و مدل‌های مختلفی برای انجام تبلیغات در اینترنت ابداع شده و مورد استفاده قرار گرفته است. در ادامه تنها به «بنر» اشاره می‌شود.

بنر

بنر عبارت از یک تصویر گرافیکی کوچک و معمولاً مستطیلی است که به یک پایگاه اینترنتی دیگر متصل می‌شود. ابعاد مختلفی دارد اما به طور متوسط دارای طول 460 پیکسل و عرض 60 پیکسل است.

بنرها اولین شکل از تبلیغات بودند که به طور گسترده در اینترنت مورد استفاده قرار گرفتند و امروزه از معروف ترین و پرکاربردترین انواع تبلیغات اینترنتی به شمار می‌رود.

بنرها دارای انواع مختلف و متفاوتی هستند و می‌توان آنها را به دو صورت زیر دسته بندی کرد.

1- بنرهای ثابت

2- بنرهای متحرک (انیمیشنی)

3- بنرهای تعاملی (دارای غنای رسانه ای)

بهره مندی بیشتر از تبلیغات بنر

تجربه نشان می‌دهد که استفاده هوشمندانه از بنر به ویژه در معرفی نام تجاری (برند) و پیشبرد فروش بسیار موثر است.

براساس آمار سازمان بین المللی تبلیغات (IAB ) در سال 2000 میلادی تبلیغات از طریق بنر 47 درصد کل تبلیغات آنلاینی را تشکیل داده است. به ویژه اگر توجه کنیم که رقم کل تبلیغات آنلاین در این سال 2/8 میلیارد دلار بوده، بیشتر به اهمیت این نوع تبلیغات پی می‌بریم بنابراین تبلیغات از طریق بنر می‌تواند و باید بخشی از راهبرد تبلیغاتی شما باشد به شرط آنکه به این موارد توجه کنید:

1- برای بنرهای خود پیام‌های جذاب و کوتاه تهیه کنید

بنرهای تبلیغاتی با بیلبوردهای خیابانی قابل مقایسه‌اند. این آگهی‌ها باید بیننده را به مدتی کوتاه جذب کنند. بنر خواه در بالای صفحه باشد یا در وسط و کناره‌های آن باید با چند کلمه یا تصویر مختصر پیام خود را انتقال دهد.

این آگهی‌ها به خصوص در معرفی نام و مارک‌های تجاری بسیار موفق عمل می‌کنند زیرا نام‌ها یا تصویرهای کوتاه به خوبی در ذهن جای می‌گیرند اگر شرکت کوچکی دارید و می‌خواهید مستقیماً به تبلیغ کالا و خدمات خود بپردازید باز هم بهتر است همین رویه را در پیش گیرید یعنی کلام و تصویری را انتخاب کنید که به زیبایی و در کمال اختصار پیام شما را انتقال دهد.

2- اطمینان یابید که بنرها مخاطب را به جای درستی هدایت می‌کنند

اگر از بنر برای معرفی سایت خود استفاده می‌کنید قابل قبول است که مخاطبان را به صفحه اصلی سایت بفرستید اما بنرهایی که برای پیشبرد فروش و ارائه پیشنهادهای خاص طراحی شده‌اند، ممکن است با هدایت مخاطبان به صفحه اصلی سبب سردرگمی ایشان شوند.

در این مورد به خصوص اگر پیام یا راهنمای تصویری مناسبی برای هدایت این بازدیدکنندگان در صفحه اصلی پیش بینی نکرده باشید، احتمالاً آنها را از دست خواهید داد.

کریس ماهر مدیر شرکت بازاریابی M2K در آستین تگزاس می‌گوید: اگر کاربر را خسته و سردرگم کنیم بدون آنکه از ما خرید کند به سایت دیگری خواهد رفت. این یکی از خطاهای مهمی است که آگهی دهندگان مرتکب می‌شوند.

بنابراین به جای آنکه مخاطب را به صفحه اصلی سایت بفرستیم، بهتر است او را مستقیماً به صفحه ای هدایت کنیم که برای پیشبرد فروش طراحی شده و بنرها را به آن مرتبط (پیوند) کرده ایم. در این صفحه باید محصول یا پیشنهاد خود را به صورت مشروح معرفی کنیم و از مخاطب بخواهیم که با پر کردن فرم، محصول را سفارش دهد یا با ما تماس بگیرد. به این ترتیب اگر مخاطب فرم را هم پر نکند، مطمئن هستیم که پیام ما را دریافت کرده است.

3- تبلیغات خود را هدف گیری کنید

منظور از تبلیغات هدف گیری شده پیام رسانی به مخاطبانی است که دارای علاقه مشترک شغلی، تخصصی، هنری، ورزشی و مانند آن هستند.

در تبلیغات از طریق بنر این گروه‌ها را می‌توان با دسته بندی سایت‌های نمایش دهنده آگهی از یکدیگر تفکیک کرد به طوری که هر آگهی برای گروه خاصی از مخاطبان پخش شود. ناگفته پیداست که به این ترتیب هزینه‌ها کاهش و بازدهی تبلیغات به میزان

درخور توجهی افزایش می‌یابد.

4- تبلیغات خود را با گروه‌های کوچک محک بزنید

یک وجه امتیاز یا زیبایی تبلیغات اینترنتی این است که با هزینه ناچیزی می‌توانید آگهی‌های خود را با گروه کوچکی از مخاطبان بیازمایید. همچنین می‌توانید بنرهایی با شکل‌ها، رنگ‌ها، متن‌ها و‌اندازه‌های مختلف تهیه و اثربخشی آنها را با هم مقایسه کنید. با کمی دقت و حوصله می‌توانید پیشنهادهای فروش را به گونه ای تنظیم کنید که با خصوصیات و علاقه گروهی مخاطبان سازگارتر شده و بیشترین نتیجه را به بار آورد.

5- بخشی از استراتژی کلی تبلیغات خود را به بنر اختصاص دهید

تبلیغات معمولاً وقتی بیشترین نتیجه را به بار می‌آورد که از رسانه‌ها و روش‌های مختلف برای رساندن پیام به مخاطب استفاده کنیم.

سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ و با سابقه، این مطالب را می‌دانند و می‌کوشند پیام‌های خود را با رسانه‌های مختلف به مخاطبان برسانند. این شرکت‌ها معمولاً از رادیو، تلویزیون، سینما، مطبوعات و تبلیغات محیطی به خوبی استفاده می‌کنند و در سال‌های اخیر، روش‌های مختلف تبلیغات آنلاین را هم به این مجموعه افزوده‌اند اگر بودجه شما کفاف تبلیغ در رسانه‌های گرانقیمت را نمی‌دهد از سایر انواع تبلیغات آنلاین استفاده کنید. درج آگهی در خبرنامه‌های آنلاین و ارسال ای میل‌های تبلیغاتی از نمونه‌هایی است که در کنار تبلیغات بنر می‌تواند به شما کمک کند.

6- در طراحی بنر از گرافیک، انیمیشن و سایر جلوه‌های بصری بهره بگیرید

ترکیب بندی رنگ، نور، حرکت، حروف و خطوط زیبا اثر محسوسی بر جلب توجه بینندگان و موفقیت بنرهای شما دارد.

نثر روان و زیبا نیز در ترکیب با این عوامل اثرگذارتر می‌شود. این مجموعه عوامل، ممکن است مدت‌ها در ذهن بیننده بماند و به اهداف آگهی دهنده کمک کند.

برای طراحی بنرها از افراد متخصص و با تجربه استفاده کنید.

هزینه طراحی بنر، رقم در خور توجهی نیست اما اثر مهمی بر تبلیغات شما دارد.

یک هدف خیلی مهم دیگر از تبلیغات بنری جاانداختن نام تجاری است. بنر تبلیغاتی شما می‌تواند یا بهتر است بگوییم باید مجموعه ای از لوگو، رنگ و شعار تبلیغاتی شما باشد.

تبلیغات بنری یک راه موثر برای نمایش پیام‌های تبلیغاتی شما در اینترنت است. این تبلیغات تنها روش تبلیغات در اینترنت نیست ولی بخش اساسی از تبلیغات آنلاین به حساب می‌آید.

گردآوری:گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع: creativity.ir
 
مطالب پیشنهادی:
جذب مشتری در 46 ثانیه!!
بنگاه‌های برتر جهانی (شركت جنرال موتورز،GM)
تجارت الکترونیک را از کجا شروع کنیم؟
بهره وری و اقتصاد زندگی
۱۲ کلید طلایی در فروش !