گاهی زوج‌ها از این كه همسرشان در خرید كردن وارد نیست و از اشكالاتی نظیر ولخرجی و عدم صرفه‌جویی گله‌مندند و گاهی هم از هم ایراداتی در این زمینه می‌گیرند
 

مشکلات خريد رفتن با همسر

گاهی زوج‌ها از این كه همسرشان در خرید كردن وارد نیست و از اشكالاتی نظیر ولخرجی و عدم صرفه‌جویی گله‌مندند و گاهی هم از هم ایراداتی در این زمینه می‌گیرند كه موجب دلخوری همدیگر می‌شوند، به هر حال خرید برای زندگی روزمره امری ضروری است و نمی‌توان بدون آن مایحتاج زندگی را فراهم كرد، اما رعایت یك سری اصول می‌تواند این امر را هم برای مردان و هم برای زنان لذتبخش و مفید كند. برای این كه این اصول را بشناسید بقیه مطلب را بخوانید.

 

خرید مایحتاج زندگی

برای خرید روزمره كه یكی از مهم‌ترین جنبه‌های خرید است به اصول زیر دقت كنید:

1 ــ فهرست خرید بنویسید. لازم نیست در روز چند بار به خرید بروید و هر بار یك یا چند قلم جنس را خریداری كنید. شما می‌توانید یك كاغذ دم دستتان بگذارید و در طول روز هر چه كه احتیاج دارید بنویسید تا یكباره تمام مایحتاجتان را بخرید. نوشتن فهرست خرید به شما كمك می‌كند در خریدتان چیزی را فراموش نكنید و چیز اضافی نیز نخرید.

 

2 ــ سعی كنید با همسرتان به خرید بروید. علاوه بر لذت خرید با همدیگر می‌توانید در این امر به هم كمك كنید، تجربیات خود را در اختیار هم بگذارید و همراه هم باشید.

 

3 ــ اگر خریدتان طول می‌كشد و تعداد اقلام آن زیاد است ترتیب خرید را رعایت كنید مثلا مواد خوراكی كه خراب شدنی هستند مثل گوشت و لبنیات و... را آخر بخرید و اول سراغ چیزهای خراب نشدنی بروید.

 

4 ــ اگر خریدتان در چند نقطه مختلف است از لحاظ مسیر هماهنگی كنید تا وقتتان تلف نشود.

 

5 ــ زیاد نخرید. وسایل را در خانه‌تان انبار نكنید لزومی ندارد وقتی محل خرید به اكثر خانه‌ها نزدیك است خرید چند ماهتان را یكباره بخرید برای این كه در مورد خوراكی‌ها هرچه تازه به تازه بخرید بهتر است و وسایل اضافی جایتان را می‌گیرد لزومی ندارد شما یك قفسه پراز مواد شوینده داشته باشید یا خوب نیست كه نان خشك فراوانی را دور بریزید بلكه می‌توانید هرگاه تمام شد یا رو به اتمام بود یكی یكی بخرید.

 

6 ــ هنگام خرید به كیفیت، قیمت، تاریخ مصرف و علامت استاندارد جنس توجه كنید.

 

7 ــ بیشتر از این كه ببینید چه چیزهایی دوست دارید بخرید به این فكر كنید كه چه چیزهایی احتیاج دارید.

8 ــ حتما فاكتور خریدهایتان را بگیرید و یك نگاه به او بیندازید تا چیزی اشتباه نشده باشد و همیشه خریدها و مبلغ خرید خود را در دفترچه‌ای یادداشت كنید تا دخل و خرجتان را بدانید و بتوانید برنامه‌ریزی كنید.

 

9 ــ مبلغ خاصی را برای خرید خود تعیین كنید و سعی كنید بیشتر از آن خرید نكنید.

 

10 ــ اگر پای صندوق دیدید كه بیشتر از پیش‌بینی‌تان خرید كردید رودربایستی نكنید و از اقلام غیرضروری كم كنید. شما مجبور به خرید نیستید. پس خجالت نكشید و اجناس اضافی را از خرید خود كم كنید.

 

11 ــ وقتی خریدها را به خانه آوردید هر جنس را سر جای خود بگذارید تا یادتان نرود و جنسی را بعد از این كه تاریخ استفاده از آن گذشت ته قفسه‌ها پیدا نكنید.

 

12 ــ سعی كنید خریدهای اساسی را مثل گوشت یا لبنیات از یك مغازه خریداری كنید چراكه مغازه‌دار شما را به عنوان مشتری خود می‌شناسد و می‌داند شما دوباره برخواهید گشت برای همین در چیزی كه به شما می‌فروشد دقت بیشتری می‌كند.

 

به همسرتان خرید كردن را یاد بدهید

«چقدر زیاد خریدی»، «بهت گرون داده»، «این میوه‌ها كه همه لك دارند»، «منم شیر و ماست خریده بودم»، «چرا این همه چیز اضافی‌تر از فهرست خریدی»، «این خیلی بزرگه» و «رنگ این وسیله به خانه ما نمی‌آید» اینها جمله‌هایی است كه ممكن است خیلی‌ها همسرشان را با آنها سرزش كرده یا خودشان با این جمله‌ها سرزنش شده‌اند.
چرا به جای سرزنش كردن همسرانتان خرید كردن را به او نمی‌آموزید. برای این كار سعی كنید چند بار با هم به خرید بروید به او آموزش دهید مثلا میوه‌ها را نشانش دهید و برایش توضیح دهید و نشانه‌های یك میوه سالم را یاد بدهید. قیمت اجناس را به او نشان دهید تا اجناس را گران‌تر از قیمت واقعی نخرد. وقتی یك بار زیاد خرید كرد ،وقتی مجبور شدید میوه‌های گندیده را دور بریزید یا خرید‌ها در یخچال جا نشد او را صدا بزنید و بدون لحنی تند به او نشان دهید كه خرید زیاده از حد مشكل‌آفرین است.
هر كدام از زن و شوهر اگر در طول مسیر خانه یكباره یادتان می‌افتد كه چیزی بخرید حتما با همسرتان تماس بگیرید و بپرسید كه آیا او هم خریده است یا نه. اگر در نهایت دیدید كه همسرتان نمی‌تواند به خوبی بعضی از اجناس را بخرد آنها را از فهرست خرید كم كنید و خــودتـان خـریـداری كـنـیـد مـثـلا اگـر نمی‌تواند میوه را به اندازه و مناسب خـریداری كند خودتان میوه بخرید و اجناس دیگر را به عهده او بگذارید
.

در مورد خریدهای دیگر مثل لباس یا وسایل خانه هم اطلاعات لازم را به همسرتان بدهید اعم از سایز لباس بچه‌ها و خودتان .شماره پا و رنگ‌هایی كه دوست دارید و حتما در خرید اینگونه اجناس به او بگویید كه همیشه با فروشنده طی كند كه اگر آن مناسب نبود برای تـعـویـض بـاز مـی‌گردید تا خرید همسرتان برایتان دلچسب باشد و اشتباهی رخ ندهد.

 

خریدارهای همیشه مشتاق

بعضی‌ها از این‌كه همسرشان ولخرج است و در خرید بی‌ملاحظه، گله‌مندند و نمی‌توانند جلوی آنها را در خرید كردن بگیرند. باید بدانید بعضی‌ها شخصیتا دوست دارند اجناس گرانقیمت بخرند و اصلا به این‌كه آن جنس را احتیاج دارند فكر نمی‌كنند این افراد ممكن است برای خرید نان بیرون بروند و با یك جفت كفش گرانقیمت به خانه برگردند چرا كه در برابر وسوسه خرید كردن ناتوانند. برای این‌كه از پس این افراد برآیید می‌توانید راه‌های زیر را امتحان كنید:

 

1 ــ‌ مـبـلغ خاصی را به صورت مــاهـیــانــه بـه خـریـدهـای شـخـصـی همسرتان اختصاص دهید تا نتواند بی‌حد و مرز خرید كند. (در صورت لزوم برای خودتان هم چنین کنید.)

 

2 ــ‌ از او بخواهید برای خرید كردن با شما مشورت كند و شـمـا نـیـز بـا جملاتی نظیر ایـن‌كـه «فـكـر نـمـی‌كـنـی یه مـقــدار گــران اســت» یـا «تـو بـتـازگی یك كفش خریدی»، «این لباس خیلی شبیه لباس قبلی كه خریدی است فقط قیمتش 2 برابر آن است» او را عصبانی نكنید و از مشورت كردن با شما پشیمان نسازید. شما باید او را به صبر كردن دعوت كنید مثلا «نمی‌خواهی كمی بیشتر صبر كنی شاید زیباتر از این هم پیدا كنی« »اگر عجله نداری با صبر بیشتر خرید كن و فروشگاه‌های بیشتری را بگرد» شما با این كار او را بیشتر به گشتن سوق می‌دهید تا خریدن.

 

3 ــ‌ از او بخواهید چند وقت یكبار وسایلش را مثلا لباس‌هایش را یا كفش‌هایش را بیرون بیاورد و ببیند این كار روحیه او را عوض می‌كند و به او یادآوری می‌كند كه چه چیزهایی دارد چرا كه گاهی وسایل ما چون در معرض دید نیستند مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

 

4 ــ‌ شاید این كار همسرتان یك نوع اعتراض به رفتار شما و یا سبك زندگی یكنواخت یا تنهایی باشد شما می‌توانید با محبت كردن به همسرتان و گذراندن وقت بیشتری با خانواده و رفع یكنواختی زندگی و جایگزین كردن كارهای لذت بخش و نشاط‌آور دیگر به جای خرید كردن همسرتان را سر ذوق آورده و رفتار خرید كردن را در او متعادل كنید.

 

5 ــ‌ مـمـكـن اسـت ایـن مـسـالـه یـك چـشم و همچشمی با شخص خاصی باشد شما می‌توانید روابط خود را با آن شخص كم كنید یا همسرتان را آگاه كنید.

 

6 ــ حتما با همسر خود حرف بزنید و به او بگویید كه خرید زیاد از حد تنها پول خانواده را از بین می‌برد می‌توانیم با پس‌انداز این پول خیلی راحت‌تر زندگی كنیم.
 
گردآوری: گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle 
منبع:tebyan.net
 
مطالب پیشنهادی:
اگر می‌خواهید فروش اینترنتی داشته باشید! 
۱۲ کلید طلایی در فروش !
ده فرمان کارآفرینی
اگر می‌خواهید فروش اینترنتی داشته باشید!
چگونگی نمایش احساس و هیجان در فروش محصولات!