در این نوشتار می‌خواهیم به چند نکته‌ی ظریف درباره‌ی اصول کسب ثروت اشاره کنیم و به دلیل این‌که این اصول، بیش‌تر در ذهن افراد شکل‌می‌گیرد
 
 
در این نوشتار می‌خواهیم به چند نکته‌ی ظریف درباره‌ی اصول کسب ثروت اشاره کنیم و به دلیل این‌که این اصول، بیش‌تر در ذهن افراد شکل‌می‌گیرد، باید برای معماری طرح ثروت در ذهن خود، ضمن ‌آگاهی بر احساس، اهداف از پیش تعیین‌شده‌ی آن‌را نیز بازسازی کنیم.
 
با یک مثال، مسأله را روشن می‌کنیم:
اگر شما دمای ترموستات یک بخاری را روی هر مقداری تنظیم کنید، دمای اتاق نیز براساس همان دما خواهد بود و به همین‌ترتیب، میزان تنظیم ذهن شما برای کسب درآمد و ثروتمند‌بودن، معرف وضعیت حال شما در این رابطه می‌باشد و هرچه معیارهای خود را بالاتر برده و ‌میزان درآمد و ثروت بیش‌تری را طلب کنید، به همان اندازه نیز چشم‌انداز و اهداف و برنامه‌های خود را طراحی ‌و تنظیم می‌کنید.
 
همان‌طور که تنها راه برای تغییر ‌همیشگی دمای اتاق، تنظیم کردن ترموستات بر روی دمای دلخواه است، تنها راه برای تغییر دادن همیشگی میزان درآمد مالی نیز تنظیم کردن ترموستات آن است؛ در غیر این‌صورت، همان طرح اولیه‌ای که در ذهن خود برای پول دارید، عمل می‌کند.
 
‌پس برای داشتن باورهای عمیق‌تر و قوی‌تر نسبت به ثروت، هرچه بیش‌تر تلاش کنیم و بینش و نگرش خود را نسبت به درآمد بیش‌تر و کسب ثروت، ارتقاء دهیم، نتیجه‌ی آن، انتخاب‌ها و تصمیم‌هایی خواهد بود که منجر به دارایی مالی بیش‌تر ما خواهد شد و البته و صد‌البته لطف و کرم خدای متعال را طلبیدن، بیش از هرچیز می‌تواند در عمق‌بخشیدن به این دیدگاه، مؤثر باشد.
 
از طرفی براساس قانون جذب، وسعت و غنای فکری ما راجع به هر‌چیز، باعث به‌دست آوردن و در اختیار گرفتن آن چیز می‌شود. بنابراین اگر قراراست آهنربای ذهن ما با تفکر در مورد ثروت و پول، باعث جذب آن‌ شود، بهتر است ‌یک آهنربای بزرگ و قوی یا یک فکر با ظرفیت و معیار بالا داشته باشیم تا باعث جذب بیش‌تر شود. به یاد داشته باشید که اگر از وضع بد مالی خود گله‌مندی کنید، در‌واقع همان وضع بد مالی را به‌سوی خود جذب می‌کنید.
 
ذکر این نکته‌ی مهم، ضروری به‌نظر می‌رسد که در جاهایی که پول و ثروت، کارآیی کمتری دارد، نباید به اشتباه، ثروت و پول را نفی کرد و آن‌را به‌درد‌نخور پنداشت.
یادمان باشد که «پول در زمینه‌هایی که کاربرد دارد، بی‌نهایت مهم است و در زمینه‌هایی که کاربردی ندارد نیز بی‌اهمیت می‌باشد.»
 
بعضی‌ها سعی‌می‌کنند به‌طور کلی و بدون ذکر مصداق، نقش پول را در زندگی، بی‌اهمیت و یا کم‌اهمیت جلوه دهند و با این‌کار، باعث دفع پول و ثروت از زندگی خود می‌شوند.
 
درنظر بگیرید اگر شما ‌به یکی از اعضای خانواده‌تان یا دوست و آشنا بگویید که ‌برای شما بی‌اهمیت هستند، به‌ احتمال زیاد تا مدتی، نزدیک شما آفتابی نمی‌شوند؛ همین داستان هم درباره‌ی پول وقتی که شما آن‌را بی‌اهمیت بدانید، اتفاق می‌افتد.
 
همان‌طور که با ابراز عشق و علاقه و صمیمیت بیش‌تر نسبت به اعضای خانواده و اطرافیان می‌توانید بیش‌تر آنان ‌را مجذوب خود کنید و از کم‌ترین ارتباط، به عمق ارتباط برسید، به همین‌‌صورت، با قانع نبودن به یک زندگی معمولی و راحت و نیز احساس نیاز کردن به پول و ثروت،‌ از ثروت بالایی که کسب می‌کنید، می‌توانید ‌خودتان و اطرافیان‌تان را غرق در شادی و رفاه کنی
 
به عبارت دیگر، اگر هدف شما این است که فقط راحت باشید، هرگز فرصت پول‌دار شدن را نخواهید یافت ولی اگر هدف شما پول‌دار شدن است، فرصت‌های داشتن یک زندگی راحت نیز برای شما به‌وجود خواهد آمد‌.
 
یک دلیل ساده که چرا مردم ‌ثروتمند نمی‌شوند، آن است که آنان مصمم و متعهد به ثروتمند شدن نیستند. درواقع در قفسه‌ی بایگانی ذهن آنان باورها و اعتقاداتی وجود دارد که ثروت زیاد داشتن را با موارد منفی آمیخته کرده است.
 
به‌خاطر همین امر، این افراد وقتی حتی به‌صورت شانسی و یا تصادفی هم پول به‌دست آورند، به‌تدریج آن‌را از دست می‌دهند چون زندگی با پول زیاد را رنج‌آور و مشقت‌وار تصور می‌کنند یا فکر می‌کنند ‌کسی که ثروتمند است، انسان‌ حریص و کلاه‌برداری می‌باشد و یا این‌که همه به‌خاطر ثروت، به او نزدیک می‌شوند و انتظار کمک از او دارند و نیز این‌که آرامش نخواهد داشت و جان خود و عزیزانش همیشه در خطر است و سایر اعتقاداتی از این‌قبیل که با پاک کردن این اعتقادات و باورهای غلط، می‌تواند اولین و بزرگ‌ترین قدم را در راه ثرو‌تمند شدن و پول‌دار شدن بردارد.
 
همین الآن می‌توانیم اعتقادهای خود را نسبت پول، بر روی یک برگه‌ی کاغذ، صادقانه نوشته و سعی‌کنیم زیربنای ذهن خود را دربار‌ه‌ی پول بازسازی کنیم و از افراد مثبت‌اندیش و دلسوز نیز در این زمینه کمک طلب کنیم.
 
در این‌جا چند تمرین ذهنی را برای این‌که ذهن ما به مقوله‌ی ثروت از دیدگاه بصری نگاه کند، ارائه می‌کنیم:
1- برای خود و دیگران گسترده و بزرگ بیندیشید
یادمان باشد برای این‌که به‌طور واقعی ثروتمند شویم، نمی‌توانیم فقط به خودمان فکر کنیم بلکه برای بهتر شدن زندگی دیگران نیز باید ‌‌تلاش کنیم و هدف خود را در زندگی، بها دادن به مردمان این نسل و آنانی که بعداً به‌دنیا می‌آیند، قراردهیم.
 
درواقع بخشی از مأموریت زندگی خود را در سهیم کردن دیگران در نعمت‌ها و ارزش‌هایی که در اختیارمان گذاشته شده است، قراردهیم. یکی از تعاریف کارآفرینی به این‌صورت عنوان می‌شود: «کارآفرین عبارت است از شخصی که مشکلات را برای مردم با در‌نظر گرفتن سود، حل می‌کند».
البته هرکس با توجه به موقعیت زمانی و مکانی خود در این دنیا می‌تواند در این راه، اهداف خاص خود را طراحی کند و هرکس با راه‌اندازی یک نوع کسب و کار، به این نیاز جامعه پاسخ دهد.
 
یادمان باشد فکر ‌و عمل کوچک، منجر به ورشکستگی و ناکامی و فکر و عمل بزرگ، منجر به پولدار شدن و معنی‌دار شدن زندگی می‌شود.
 
2- ضمن تمرکز روی فرصت‌ها، باید ریسک کنید
انسان‌‌های ثروتمند به‌جای تفکر بر موانع، بر روی فرصت‌ها تمرکز می‌کنند و ضمن دیدن نیمه‌ی پُر لیوان، ریسک حساب‌شده و منطقی برای رسیدن به اهداف خود انجام می‌دهند. آنان چون نگرشی وسیع و باز دارند، به‌طور دائم فرصت‌ها را شناسایی کرده و برای استفاده از فرصت‌ها،‌ خطرها را محاسبه می‌نمایند و با یک طرح تجاری موفق که شامل چشم‌انداز، مأموریت، اهداف، استراتژی‌ها و برنامه‌ها می‌باشد، یک کسب و کار موفق را راه‌اندازی می‌کنند.
 
دوباره یادآوری می‌کنیم که به پیشواز خطر رفتن، به‌طور لزوم ‌به معنای باختن نیست و آدم‌های ثروتمند، حساب‌شده و تحقیق‌شده، به‌دنبال هدف خود‌‌ می‌رو‌ند و ‌بر روی آن‌چه که می‌خواهند، تمرکز می‌کنند و آدم‌های فقیر بر روی آن‌چه نمی‌خواهند.
 
درواقع زمینه‌ای ‌که شما بر روی آن تمرکز می‌کنید، تعیین می‌کند که در زندگی، چه موردی برای شما پیدا شود. بنابراین با آگاهی از مسائل و مشکلات، فقط بر روی آن‌چه می‌خواهید به‌دست آورید، تمرکز کنید.
 
شما باید قدمی هرچند کوچک در راه آرزوهای خود بردارید و یادتان باشد اولین قدم به‌طور معمول، انرژی زیادی از شما می‌گیرد. ‌‌
 
همین حالا به دوروبر خود خوب دقت کنید و با چند نفر از دوستان و نزدیکان خود به‌صورت گروهی، شروع به نوشتن فرصت‌هایی کنید که به احتمال زیاد ‌از آن‌ها می‌توان کسب درآمد کرد و شما از آن‌ها غافل بوده‌اید. در این‌ حالت از تمسخر، انتقاد و یا استهزاء نظرات دیگران به‌طور جدی خودداری کنید. ‌در مرحله‌ی بعد به ارزیابی جدی ایده‌ها پرداخته و با تمرکز روی داشته‌ها و توانایی‌های خود و نیز محاسبه‌ی خطرات احتمالی، یک طرح ساده برای رسیدن به آن بریزید و با افراد خبره و موفق در آن‌کار، مشورت کرده و با استفاده از کلمات تأکیدی مناسب و طلب دعای خیر، تصور کنید به زمان اجرای طرح، نزدیک می‌شوید.
سعی‌کنید با افراد منفی‌باف و کم‌جرأت مشورت نکنید و ازطریق معاشرت با آدم‌های ثروتمند، از آنان الگوبرداری کنید و یادتان باشد به هرجا که توجه خود را جلب کنید، انرژی شما نیز در آن جهت جریان می‌یابد و نتیجه‌ی آن نیز دیر یا زود خود را نشان خواهد داد.     
 
گردآوری:گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع:shadkami.com- نادر غلامی مدرس کارآفرینی
 
مطالب پیشنهادی:
چگونه در کار خود بهترین باشیم؟
رموز موفقیت ایمیل‌های بازاریابی
چون و چرای خرید كردن زیریك سقف
راهكارهای انجام یك فروش به یادماندنی
چطور پولدار می‌شوید؟