وزیر جهاد کشاورزی گفت: 90 تا 94 درصد گوشت مورد نیاز کشور از داخل تأمین می‌شود. محمود حجتی در ادامه سخنان خود با یادآوری اینکه "در شرایط سختی به‌سر می‌بریم" درباره علل افزایش قیمت گوشت گفت: عوامل درونی و بیرونی از جمله افزایش قیمت ارز موجب این افزایش قیمت شده است

وزیر کشاورزی: نرخ دلار، گوشت را گران کرد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: 90 تا 94 درصد گوشت مورد نیاز کشور از داخل تأمین می‌شود.

محمود حجتی در ادامه سخنان خود با یادآوری اینکه "در شرایط سختی به‌سر می‌بریم" درباره علل افزایش قیمت گوشت گفت: عوامل درونی و بیرونی از جمله افزایش قیمت ارز موجب این افزایش قیمت شده است.

وی با اعلام اینکه بخش محدودی از گوشت در مرزهای غربی و جنوبی قاچاق می‌شود، اضافه کرد: اما همین قاچاق کم موجب قیمت‌گذاری در آن‌جا می‌شود. لاشه­ گوشت گوسفند در شهر سلیمانیه عراق کیلویی 16 هزار دینار معادل حدود 128 هزار تومان­ خرید و فروش می‌شود و در جنوب نزدیک مرز کویت هم این گوشت، قیمت‌گذاری می‌شود و این کشف قیمت موجب اثرگذاری به‌روی قیمت داخل می‌شود، این اتفاق، مقطعی است و در پی راهکار حل این مشکل هستیم.

حجتی با بیان اینکه قیمت گوشت گوسفند زنده از کیلویی 25 هزار تومان نباید بیشتر باشد، گفت: با توجه به این قیمت لاشه گوسفند برای مصرف‌کننده باید کیلویی 55 تا 60 هزار تومان باشد.

وی افزود: قیمت دلار اثر تبعی گذاشت همچنین کاهش عرضه فصلی بر افزایش قیمت اثر گذاشت.

حجتی با تأکید بر اینکه مسئولان برای حل این مشکل دغدغه دارند، گفت: در 10­ ماه امسال واردات گوشت گرم، 20 درصد از 12ماهه پارسال بیشتر بود و تا پایان سال این رقم به افزایش 40 تا 50 درصد خواهد رسید.

وی ادامه داد: گوشت‌های واردشده در میادین میوه و تره‌بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای زیر نظر ستاد تنظیم بازار در حال عرضه است اما پاسخگوی همه نیاز و تقاضای کشور نیست.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: تولید گوشت مرغ را افزایش دادیم و نسبت به ماه‌های گذشته جوجه‌ریزی بیش از 20 درصد افزایش یافته است.

حجتی درباره­ قاچاق دام مولد هم گفت: متأسفانه سوداگری وجود دارد و کم‌وبیش انجام می‌شود اما در حدی که شایعه شده است زیاد نیست.

وی اضافه کرد: در دام سبک سیاستی را در سال‌های اخیر پیگیری کردیم که دام‌های 2 و 3 قلوساز را ترویج کردیم.

حجتی با اعلام اینکه "حدود 90 میلیون واحد دامی داریم که شناسنامه‌دار کردن آن‌ها کار سختی است"، گفت: اما این موضوع را در دستور کار داریم.

وی همچنین گفت: قیمت کنونی مرغ در بازار آزاد باید در کانال 10 هزار تومان باشد و باید کنترل بیشتری انجام شود. اگر نهاده‌ها با قیمت ارز آزاد وارد شود قیمت‌ها بیشتر می‌شود.

حجتی اضافه کرد: اکنون حدود 10 هزار تن گوشت در بندر داریم اما به‌علت اینکه بانک مرکزی نتوانست پول جابه‌جا­ کند ترخیص نشد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه شعار "از مزرعه تا سفره" باید عملیاتی شود، ابراز کرد: 30 درصد مرغداری‌ها به‌صورت زنجیره اداره می‌شود.

وی درباره نرخ خرید تضمینی گندم نیز گفت: پیشنهاد ما 1700 تومان بود اما در نهایت پس از فراز و نشیب زیاد با توجه به محدودیت‌ها و مشکلات بودجه‌ای که وجود دارد به 1600 تومان رسید.

وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در کشور ما محصول تراریخته تولید نمی‌شود اما روی محصول پنبه مقدمات این کار در حال انجام است ولی هنوز به تولید نرسیده است.

حجتی با بیان اینکه محصولات تراریخته از جمله ذرت و سویا از آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی وارد کشور می‌شود، افزود: قانون مقرر کرده است که محصولات تراریخته باید دارای برچسب باشد.

وی برای تأمین مایحتاج مردم برای شب عید، گفت: در این زمینه به‌قدر کافی ذخایر و تولید داریم. حدود 40 هزار تن پرتقال و 30 هزار تن سیب را ذخیره کردیم.

وزیر جهاد کشاورزی با یادآوری اینکه "به‌علت تنوع اقلیمی ظرفیت‌های زیادی در کشورمان وجود دارد"، گفت: دومین جمعیت شترمرغ را در جهان داریم. پرورش شترمرغ و گیاهان دارویی هزینه و آب بسیار کمی نیاز دارند و ارزش افزوده بالایی دارند، باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: bartarinha.ir

 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X