تتت

سیدعباس عراقچی روز دوشنبه در حاشیه همایش قدرت‌های بزرگ و امنیت منطقه‌ای در غرب آسیا در جمع خبرنگاران درباره دستور کار نشست آینده کمیسیون مشترک برجام و جایگزین "تخت روانچی" در این نشست، با بیان این‌که این کمیسیون چهارشنبه(۲۲ آذر) در وین برگزار می‌شود، توضیحاتی داد.

صحبت های آقای عراقچی در مورد کمیسیون مشترک برجام 

سیدعباس عراقچی روز دوشنبه در حاشیه همایش قدرت‌های بزرگ و امنیت منطقه‌ای در غرب آسیا در جمع خبرنگاران درباره دستور کار نشست آینده کمیسیون مشترک برجام و جایگزین "تخت روانچی" در این نشست، با بیان این‌که این کمیسیون چهارشنبه(۲۲ آذر) در وین برگزار می‌شود، گفت: تحقیقا هر سه ماه یک بار این کمیسیون را داریم و در کمیسیون هم بحث‌های مربوط به هسته‌ای و تعهدات ایران و همکاری‌هایی که در حوزه هسته‌ای میان دو طرف صورت می‌گیرد و بحث‌های مربوط به رفع تحریم‌ها و مشکلاتی که احیانا وجود دارد و نحوه همکاری‌هایی که باید صورت گیرد، بحث و بررسی می‌شود.

در هیأت ایرانی، بنده، جمعی از کارشناسان وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی حضور داریم. متاسفانه در این سفر از حضور آقای تخت روانچی محروم هستیم، ایشان سمت مهم‌تر و وظایف مهم‌تری در دفتر رییس جمهور بر عهده دارند.  

معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزارت خارجه در خصوص سفر بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس به تهران، گفت: سفر آقای جانسون که بعد از مدت‌ها صورت گرفت، در ادامه رایزنی‌هایی است که میان ما و کشورهای اروپایی صورت می‌گیرد و بعد از برجام و در دورانی که برجام در حال اجراست، این رفت‌وآمدها به لحاظ کمی و کیفی از یک سطح جدیدی برخوردار شده و تماس‌های میان دو طرف بیش از گذشته است.

در این سفر، موارد بسیار متعددی از موضوعات روابط دوجانبه مطرح شد و همین‌طور بحث‌های منطقه‌ای و رایزنی‌هایی درباره شرایط حاکم بر منطقه صورت گرفت و در خصوص برجام و اجرای درست آن، هم در حوزه هسته‌ای و هم در حوزه رفع تحریم‌ها و موارد و مشکلاتی که وجود دارد، روی این‌ها تبادل‌نظر کردیم و امیدواریم مسیری که آغاز شده و روز به روز در حال گشایش‌های بیشتری است، ادامه یابد.

در حوزه هسته‌ای، طبیعتا آخرین وضعیت همکاری‌هایی را که الان وجود دارد مرور می‌کنیم، از جمله طرح مدرن‌سازی رآکتور اراک که با سرعت نسبتا خوبی در حال اجراست و با همکاری چین پیشرفت‌های خوبی داشته است. طرح تولید ایزوتوپ‌های پایدار طرح دیگری است که با همکاری روسیه انجام می‌شود و پیشرفت‌های خوب و قابل ملاحظه‌ای داشته است.

بر نحوه همکاری‌های هسته‌ای صلح‌آمیز که با اتحادیه اروپا در حوزه ایمنی و امنیت هسته‌ای داریم، مروری خواهیم داشت و در این باره که چگونه می‌شود این همکاری‌ها را با سرعت بیشتری جلو برد، گفت‌وگو خواهیم کرد.

معاون وزیر خارجه در ادامه‌ی تشریح نشست آینده کمیسیون مشترک برجام، گفت: در قسمت دوم مروری بر جنبه‌های رفع تحریم در برجام می‌کنیم و موانعی که وجود دارد، در هر جلسه‌ای که تا الان برگزار کرده‌ایم، موانعی مانند موارد بدعهدی، تعلل و تاخیر و حتی موارد نقضی که به خصوص از طرف امریکایی‌ها وجود دارد، مرور یا تمهیداتی از طرف‌های اروپایی و دیگران در نظر گرفته می‌شود. در جلسات گذشته موارد بدعهدی و نقض برجام ازجانب امریکایی‌ها را یادآوری و در این خصوص بحث کرده‌ایم.

نتیجه جلسات گذشته و جمع‌بندی‌ای که خانم اشمید به عنوان هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام ارائه می‌کند، همواره این بوده و هست که همه طرف‌ها باید به تمام بندهای برجام پایبند باشند و برجام را در فضایی سازنده، همراه با حسن نیت اجراء کنند.

البته حرکتی که دولت جدید امریکا می‌کند و بیانیه‌ها و سخنان آقای ترامپ، بر خلاف اصل حسن‌نیت و فضای سازنده‌ای است که در بندهای ۲۶، ۲۸ و ۲۹ مورد تاکید قرار گرفته است و در این نشست تلاش خواهد شد به درک واحد و جمع‌بندی‌های واحدی برسیم.

وی درخصوص ترکیب هیأت ایرانی در کمیسیون مشترک برجام گفت: در ترکیب هیأت، بنده هستم و جمعی از کارشناسان وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی، در دوره‌های گذشته در خدمت آقای تخت روانچی بودیم، ولی در این جلسه از این حضور محروم هستیم و ایشان در سمت‌های مهم‌تر هستند و وظایف مهم‌تری را در دفتر آقای رئیس جمهور بر عهده دارند.

عراقچی در پاسخ به این سؤال که آیا جانسون در خصوص فعالیت‌های موشکی ایران اظهاراتی داشت؟ تصریح کرد: به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم در خصوص توانمندی‌های دفاعی و در رأس آن‌ها توانمندی‌های موشکی کشورمان گفت‌وگو و مذاکره‌ای انجام دهند. توانمندی‌های ما کاملا غیرقابل مذاکره است و قابل گفت‌وگو نیست و البته نگرانی‌هایی را که برخی مطرح می‌کنند، پاسخ می‌دهیم. برنامه موشکی ما کاملا دفاعی و برای دفاع از سرزمین جمهوری اسلامی ایران است و به هیچ وجه این توانایی دفاعی را نه از دست می‌دهیم و نه در موردش گفت‌وگو می‌کنیم.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X