رحیم مشایی، در وبلاگ خود از انتشار اخباری که آنها را کذب خواند انتقاد کرد و درباره نحوه انتخاب کابینه و حذف برخی از وزرا توضیح داد.
 
به گزارش خبر آنلاين ، مشایی در این نوشتار که در بخش اخبار سیاسی خود آن را در معرض دید گذاشته «اعلام اینکه انتخاب وزرای جدید تبعیت از مشایی است» را «داستان پردازی»، «دروغی روشن و عجیب» و «اهانت آشکار به رئیس‌جمهور و وزرای معرفی شده» خواند که «به قصد تخریب تصمیم حکیمانه و هدفمند و از روی تحقیق و مطالعه ریاست محترم جمهور و وجهه وزرای جدید» انجام شده است. مشایی در حالی نوشته است که این سطور را در «پاسخ به نوشته‌های رسانه‌های دروغ‌پرداز» نوشته است که علی مطهری - نماینده مردم تهران در خانه ملت - در اولین روز بررسی و رأی اعتماد کابینه دهم در مجلس شورای اسلامی، رئیس‌جمهور را دنباله روی مشایی در مباحث فرهنگی خطاب کرد و درباره حذف وزرای نیرو، بهداشت و فرهنگ از رئیس‌جمهور پرسید: «آیا درست است که کسانی که بر التزام خود به ولایت فقیه تأکید ورزیده‌اند به خاطر علاقه شما به مشایی حذف شوند؟» سوالی که رئیس‌جمهور در پاسخ هایش جوابی به آن نداد. 

مشایی اما در این یادداشت نوشته است که رئیس‌جمهور «در انتخاب همکارانش خدا را در نظر می‌گیرد و بر اساس تکلیف شرعی و دینی و احساس وظیفه ملی و ناشی از مسئولیتش عمل می‌کند» و «این را آنها که از دور آقای احمدی‌نژاد را می‌شناسند می‌دانند چه رسد به کسانی که از نزدیک او را شناخته‌اند».

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در ادامه یادداشت خود از تأکید رئیس‌جمهور بر ضرورت تغییر برخی وزرا هم در دوران انتخابات و هم در اولین نطق تلویزیونی پس از انتخابات خبر داد که در همان موقع «واکنش‌هایی را برانگیخته بود». مشایی از دستور رهبری برای عزل او از سمت معاون اولی با عنوان «نامه نگاری» نام برد و از واکنش‌هایی زودهنگام نسبت به تغییرات کابینه پیش از مطرح شدن مسئله معاون اولی و «نامه نگاری» گلایه کرد.
«ضعف در حوزه فرهنگ و هنر و ناتوانی در جذب هنرمندان و پاسخ به انتظارات جامعه» از دلایلی است که مشایی برای حذف صفار برشمرده است که البته «ارتباطی به شخصیت و صلاحیت‌های انقلابی و مکتبی برادر عزیز جناب آقای صفار هرندی» ندارد. علاوه بر «ضعف در مدیریت اطلاعاتی رویدادهای انتخابات و ماجراهای پس از روز رأی‌گیری، اذعان وزیر محترم به داشتن مشکل در مدیریت مسائل اخیر»، «عدم قدرت تشخیص توطئه» نیز از مواردی است که به گفته مشایی موجب شده تا «دکتر احمدی‌نژاد سرانجام و به ناچار نسبت به تغییر در مدیریت وزرات اطلاعات اقدام کند و شخصاً امور مربوطه را مدیریت نماید». چرا که توطئه‌ای که به استناد یادداشت مشایی «حداقل از حدود یکسال پیش از سوی سرویس‌های جاسوسی بیگانه و عناصر مرتبط داخلی در موضوع انتخابات به طور جدی طراحی شده بود». با این حال مشایی «تغییر مدیریت در دو حوزه فرهنگ و اطلاعات، برای دوره دهم حداقل از یکسال پیش برای بسیاری از افراد و از جمله دو وزیر محترم مربوطه قابل پیش‌بینی» خوانده است. بر اساس اظهارات مشایی جابه جایی اژه‌ای هم «نه به شخصیت برادر بزرگوارمان جناب آقای محسنی اژه‌ای و نه به پرسنل خدوم و انقلابی وزارت ربطی ندارد»، بلکه «به نحوه مدیریت در این وزارتخانه» مربوط است «که در مجموع نتوانست عملکرد موفقی ارائه نماید».
مشایی در بخش دیگری از نوشتار وبلاگ خود از مطالعه احمدی‌نژاد در به کارگیری وزرای زن خبر داد و نوشت که او- احمدی نژاد- «برای شروع کار تصمیم گرفتند از وجود زنان برای تصدی مسئولیت در سه وزارتخانه رفاه، آموزش و پرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استفاده کنند». مشایی حضور زنان را در این سه وزارتخانه تنها دلیل حذف وزرای پیشین خوانده و افزوده است: «بدین ترتیب بود که برای تصدی سه وزارتخانه یادشده به تحقیق و تفحص برای یافتن گزینه‌های مناسب‌تر پرداختند». مشایی همچنین تصریح کرده است: «عملاً سه وزیر عزیز دوره پیشین فارغ از بحث در مورد توانایی‌های آنها نمی‌توانستند در دوره جدید هم حضور داشته باشند. اینجانب برای این دوستان عزیز احترام قائلم و آنان نیز به خوبی از مراتب علاقه و احترام حقیر نسبت به خود آگاهند. ذکر این محبّت و احترام نیز نه بخاطر شخص آنان بلکه برای آن دسته از افرادی است که ممکن است جهلشان نسبت به مسئله به گناهشان بیندازد». مشایی درباره فتاح نوشته «از دوستان نزدیک آقای احمدی‌نژاد و مورد علاقه و اعتماد ایشان بوده و هست و جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد نیز بارها شایستگی‌های ایشان را اظهار کرده‌اند». او همه کاستی‌های وزارت نیرو به خصوص خاموشی‌ها را وابسته به «معاونان محترم در حوزه آب و برق» عنوان کرد که فتاح به دلیل اخلاقش نتوانست آنها را برکنار کند و در ادامه «تشخیص موفقیت و یا عدم موفقیت یک وزارتخانه» را «با رئیس‌جمهور» دانست «نه یک فرد بی‌اطلاع و غیرفنی در یک رسانه». رئیس دفتر رئیس‌جمهور در ادامه با رد انتساب فتاح به عنوان رئیس نیروگاه‌های کشور آورده: «قطعاً جناب آقای فتاح برای مسئولیتهای گوناگونی شایستگی دارد که از نظر رئیس محترم جمهوری پنهان نیست». این در حالی است که احمدی‌نژاد در نطق زنده تلویزیونی خود در پنج‌شنبه شب گذشته از اسباب کشی فتاح به جایی مهم با مأموریتی ویژه خبر داده است. نطقی که مشایی دومرتبه از آن با عنوان «برنامه تلویزیونی چهارشنبه شب گذشته» نام برده است.
مشایی در این یادداشت همچنین خود را تنها عضو کوچکی از «گروه معتمدان رئیس‌جمهور در انتخاب وزرا» معرفی کرد. او در گواه این مطلب نوشته است: «تعدادی از وزرای جدید و از جمله وزرای محترم بهداشت و درمان، رفاه و مخابرات را در گذشته اصلاً از نزدیک ملاقات هم نکرده بودم». او که معتقد است انتخاب و تصمیم بر بقای وزرا «به عهده شخص رئیس‌جمهور» است در شرح این روند آورده است: «شهادت می‌دهم که شخص ایشان ساعات بسیار زیادی که از شماره خارج است را به انتخاب وزرا اختصاص دادند. بنده با دیدن این همه پشتکار و جدّیت و حجم سنگین کارها در این زمینه، می‌توانم با جرأت بگویم بعید است این همه دقت و جدیت در تعیین وزرا در گذشته سابقه داشته باشد».
مشایی در ادامه تکذیب آنچه «اکاذیب» خوانده اعلام کرده است: «پیگیری قضایی نسبت به تشویش اذهان عمومی و انتساب اکاذیب به خود را حق خود دانسته و اقدام خواهم کرد».
 
گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:khabaronline.ir

 
 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X