حداد عادل در مراسم معارفه وزیر علوم خطاب به کامران دانشجو گفت: "دانشگاه آزاد در جنب وزارت علوم یک مسئله است که باید آن را هوشمندانه حل کنید."
 
حداد عادل در مراسم معارفه وزیر علوم ضمن بیان دیدگاهش درباره مهم ترین و اولین وظیفه وزیرعلوم از "کنکور" و "دانشگاه آزاد" به عنوان دو مسئله یاد کرد و خطاب به کامران دانشجو گفت: "دانشگاه آزاد در جنب وزارت علوم یک مسئله است که باید آن را هوشمندانه حل کنید."

به گزارش مهر، غلامعلی حداد عادل سه شنبه شب در مراسم تودیع و معارفه وزرای علوم دولت نهم و دهم در مرکز همایشهای بین المللی دانشگاه شهید بهشتی با یادآوری جایگاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در جمهوری اسلامی ایران گفت: علاوه بر اینکه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موتور محرک علم و صنعت و اقتصاد است، جایگاه آن از جهت فرهنگی نیز باید مورد توجه باشد لذا تاثیر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یک تاثیر اجرایی، علمی، سیاسی یا اقتصادی صرف نیست و نباید تاثیر فرهنگی آن را فراموش کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه منظور از "استقلال" در شعارهای انقلابی مردم ایران، استقلالی همه جانبه است، گفت: استقلال فرهنگی در راس این استقلال قرار دارد و مادام که از نظر علمی عقب باشیم، خودباختگی در برابر فرهنگ دنیایی که از نظر علمی بر ما مسلط است بر ما ادامه خواهد داشت. وقتی در پرتاب ماهواره امید موفقیت حاصل شد، این امید به دست آمد که می توانیم روی پای خود بایستیم و محتاج دریوزگی دنیای غرب نباشیم بنابراین نباید جنبه فرهنگی پیشرفت علم از نظر دور بماند.

وی بقای حکومت اسلامی را مستلزم پیشرفت علم دانست و گفت: مقام معظم رهبری که سخنشان سخن ملت و سخن اسلام و معرف اندیشه اسلامی در کشور است به طور منظم، مستمر و روزافزون بر اهمیت علم تکیه و تاکید کرده اند.

تجربه دوران آرام دانشگاهها در دولت نهم

به گزارش مهر، حداد عادل در اعلام نظر نسبت به وضعیت دانشگاهها در دوران وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت نهم گفت: دوران وزارت دکتر زاهدی یکی از دوران آرام دانشگاهها بود، آرام به این معنا که امکان کار علمی در دانشگاهها فراهم بود و این نتیجه شخصیت دکتر زاهدی بود زیرا سخنان حاشیه ساز و مسئله ساز نمی گفت و در دوران وی شاهد توسعه تحصیلات تکمیلی و بالا رفتن سطح علم در کشور بودیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تجارب مدیریتی و اجرایی کامران دانشجو (وزیر جدید علوم، تحقیقات و فناوری) را در کنار تجارب علمی وی به عنوان موقعیتی مناسب برای موفقیت در مسئولیت جدید دانست و خطاب به کامران دانشجو به ذکر 12 نکته پرداخت و با تاکید بر اینکه این نکات از اهم مسائل در دستور کار وزیر علوم، تحقیقات و فناوری باشد، خاطرنشان کرد که این نکات و تاکیدات را از جایگاه یک همکار دانشگاهی عنوان می کند.

مهم ترین و اولین وظیفه وزیر علوم از دیدگاه حداد عادل

حداد عادل در ذکر نکاتش گفت: "ارتقای سطح علم در کشور" مهم ترین و اولین وظیفه هر کسی است که بخواهد مسئولیت امور وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را به دست گیرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به سامان رساندن فعالیتهایی که تا کنون درباره نقشه جامع علمی کشور صورت گرفته است را از دیگر مسائل مهمی خواند که باید مورد وزیر جدید علوم، تحقیقات و فناوری باشد و خاطرنشان کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید فعالیتهایی را که در دانشگاههای مختلف انجام می گیرد را مدیریت کند تا مجموعه فعالیتهایی که در دانشگاهها انجام می شود به یک نتیجه معقول و منطقی و از پیش تعیین شده بیانجامد نه اینکه هر کسی برای خود راهی پیش گیرد و مجموعه راهها نقش معناداری پدید نیاورند.

وی رابطه صنعت و دانشگاه، تبدیل تحقیقات آزمایشگاهی و دانشگاهی به تولید انبوه، آوردن علم به جامعه و زندگی و برقراری ارتباط میان دانشگاه و اقتصاد را از اهم مسائل پیش روی فردی دانست که می خواهد ضمام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را به دست گیرد.

غلامعلی حداد عادل از "کنکور" و "دانشگاه آزاد" به عنوان دو مسئله یاد کرد و گفت: مسئله کنکور 10 مسئله مهم از جمله مسئله "بومی گزینی" را ذیل خود دارد.

دانشگاه آزاد در جنب وزارت علوم یک مسئله است که شما (کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دولت دهم) باید آن را هوشمندانه حل کنید
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: "بنده باز نمی کنم که چقدر مسائل فرعی ذیل مسئله دانشگاه آزاد وجود دارد ولی به هر حال دانشگاه آزاد در جنب وزارت علوم یک مسئله است که شما (کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دولت دهم) باید آن را هوشمندانه حل کنید."

حداد عادل درباره سیاست کشور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در قبال توسعه آموزش عالی خصوصی سئوال کرد و گفت: "بالاخره دانشگاههای غیر دولتی در کشور باید چه وضعی داشته باشند؛ حال دانشگاه آزاد به کنار ...، سایر دانشگاههای غیر دولتی چگونه باشند."

این فعال عرصه فرهنگ و سیاست در ادامه نکاتش خطاب به کامران دانشجو خاطرنشان کرد: جایگاه سیاست در دانشگاهها یک چالش مهم است.

اسلامی کردن دانشگاهها یک انتظار مهم از وزارت علوم

وی افزود: اسلامی کردن دانشگاهها یک انتظار مهم از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که شورای عالی انقلاب فرهنگی و حوزه های علمیه و همه باید در راه تحقق آن کمک کنند اما به هر حال مدیریت این کار و تحقق آن به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مربوط می شود.

تنها عنوان علوم انسانی طوفانی به پا می کند

حداد عادل درباره علوم انسانی نیز گفت: همچنین اهمیت بحث وضعیت علوم انسانی در دانشگاهها پوشیده نیست و صرف عنوانش در ذهن وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طوفانی به پا می کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: فعالیتهای فرهنگی در دانشگاهها و مسائل اخلاقی و تربیتی خود یک طومار است. روز اولی که دانشجو را تحویل می گیریم و روزی که او را فارغ التحصیل می کنیم چقدر از نظر فکری آماده خدمت و دل بستگی به کشور، مردم و دین و انقلاب شده است.

این استاد دانشگاه با تاکید بر آموزش چه از نظر استاد و چه از نظر دانشجو گفت: چارچوب و استخوان بندی هر دانشگاهی در درجه اول آموزش است. این قدر که پژوهش پژوهش می کنیم، نباید امور آموزش را دست کم بگیریم.

حداد عادل در خاتمه با بیان اینکه قصد طرح یک خواهش از کامران دانشجو را دارد، گفت: "جز در مواردی که ضرورت پیدا می کند مدیران موجود را تغییر ندهید. ثبات اصل است، تغییر اصل نیست. اصل این است که ثبات باشد. حال که رئیس دولت دهم همان رئیس دولت قبلی است دیگر دلیلی برای این وجود ندارد تا افرادی که تا دیروز با همین دولت کار می کردند از مسئولیت هایشان کنار گذاشته شوند."

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: "البته در صورتی که آزمایش و ارزیابی شده و برخی ضعف داشته اند تغییر انجام شود اما غیر از این دیگر تغییری جایز نیست و ثبات لازم است."

نگاه حداد عادل درباره ماجرای رفت و آمدهای جناحی و قربانیان آن

وی در ادامه با نگاه به تغییر و تحولات مدیریتی با تغییر دولتها در طول سالیان گذشته گفت: "هر جناحی که می رود و جناح دیگر می آید، دو دسته از قربانیان اول این تغییر هستند، استانداران و روسای دانشگاهها."

غلامعلی حداد عادل در خاتمه سخنرانی خود در مراسم تودیع و معارفه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: پیروزی جمهوری اسلامی ایران فقط پیروزی مردم ایران نیست. رشد علم و موفقیت نظام جمهوری اسلامی موفقیت همه مسلمانان است و هر مسلمانی که در هر کجای جهان به بیداری اسلامی چشم امید بسته است نگاهش متوجه ایران است و هر امری که مایه تحکیم و پیشرفت و سربلندی ایران شود باعث سربلندی همه مسلمانان است.

مراسم تودیع و معارفه وزرای علوم دولتهای نهم و دهم با حضور صادق واعظ زاده، حداد عادل، محمد جواد لاریجانی، حجت الاسلام محمدیان و روسای دانشگاهها و مراکز پژوهشی برگزار شد.

 

گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:mehrnews.com
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
مطهری: نیروهای‌ نظامی در انتخابات دخالت نکنند مطهری: نیروهای‌ نظامی در انتخابات دخالت نکنند

مطهری می‌گوید: نیروهای نظامی باید به تذکرات درباره عدم دخالت در سیاست و اقتصاد توجه کنند چرا که اساسا ورود این نیروها به این دو حوزه خطرناک است

 
X