هاشمی‌رفسنجانی گفت: ضرورت ندارد بعد از 30 سال بازهم من روز قدس خطبه بخوانم.
 

هاشمی ‌رفسنجانی در آستانه روز قدس در گفت‌وگو با شبکه العالم به تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران درباره قدس شریف پرداخت و درباره حضور نداشتن اش به عنوان خطیب جمعه قدس پاسخ گفت.

به گزارش خبرآنلاین، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نظام در پاسخ به این سوال که علل غیبت وی به عنوان خطیب نماز جمعه روز قدس امسال چیست؟ خاطرنشان کرد: حضور افراد خیلی تفاوت نمی‌کند بالاخره هر خطیبی که به نمازجمعه بیاید و برای مردم صحبت بکند از حق مردم فلسطین دفاع خواهد کرد و با محکوم کردن ظلم‌های رژیم اسراییل علیه ملت فلسطین خواسته‌های ملت ایران را نیز مطرح خواهد کرد.

وی گفت: فکر نمی‌کنم ضرورت داشته باشد که همیشه بعد از 30 سال باز هم من آن روز خطبه بخوانم، بالاخره من در سایر خطبه‌های نمازجمعه هم می‌توانم حرف‌های فلسطینی‌ها را بزنم. به‌نظر من خیلی نباید به این مساله ابعاد سیاسی داد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره این که رسانه های خارجی می‌گویند عدم حضور شما بیانگر اختلافات است، اظهار داشت: ما هر کاری هم که انجام بدهیم آنها مساله اختلافات را مطرح می‌کنند.

وی افزود: در طول 30 سال انقلاب اسلامی در ایران همواره قدرت‌های استکباری مساله اختلاف و جنگ قدرت را مطرح کرده‌اند در حالی که ما در ایران خودمان از این مساله خبر نداریم.

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با تاکید بر اتحاد ملت و مسوولان ایران گفت: ما با رفاقت و همدلی همواره در راستای اداره هرچه بهتر کشور کمک می‌کنیم.

وی درپاسخ به پیام خود برای ملت ایران درخصوص روز جهانی قدس اظهار داشت: در پیامی خواستار حضور پرشور مردم در راهپیمایی روز قدس شده‌ام و این ابتکار امام خمینی (ره)را بسیار با ارزش می‌دانم و فکر می‌کنم ما باید این میراث امام را حفظ کنیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ابتکار امام خمینی (ره) پشتوانه بسیار خوبی است برای مردم فلسطین در مقابل متجاوزان صهیونیست ولی باید بیشتر سعی کنیم که دراین راه همراهان بیشتری در دنیا داشته باشیم و این مساله بستگی به سیاست خارجی و نوع دیپلماسی ما دارد که انشاء الله در این زمینه قویتر عمل شود.

وی گفت: ما سعی می‌کنیم وحدت ملت ما در این روز به نمایش گذاشته شود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اهمیت شرکت گسترده مردم در روز جهانی قدس و حمایت از ملت مظلوم فلسطین گفت: بسیاری از کینه‌ورزی‌ها، تحریم‌ها و مشکلاتی که بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل شده است به دلیل ایستادگی بر سر آرمان انقلاب از جمله حمایت از ملت فلسطین در برابر تجاوزگری رژیم صهیونیستی است.

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی روز چهارشنبه در اولین مصاحبه خود بعد از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با شبکه خبری العالم اظهار داشت: تحمیل جنگ علیه ایران و هچنین تبلیغات فراوانی که هنوز علیه ما صورت می‌گیرد عوامل و علل متعددی دارد که یکی از آن پایبندی به اصول انقلاب و حمایت مستمر ما از فلسطین است.

وی افزود: البته این تحریم‌ها و مشکلات عوامل دیگری هم دارد از جمله این که این انقلاب ماهیتی دارد که قدرت‌های صاحب نفوذ نمی‌خواهند این انقلاب موفق باشد.

آیت‌الله رفسنجانی در ادامه در باره موضوع هسته‌ای خاطرنشان کرد: مساله دستیابی ایران به تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌ای موضوعی است که در دوران رژیم دیکتاتوری سابق این اتفاق نزدیک بود روی دهد و ما از آن برخوردار شویم به‌طوری که چند نیروگاه در دست ساخت بود.

 رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: همه این اقدامات بعد از انقلاب متوقف شد و ما از صفر شروع کردیم و الان این‌گونه با ما برخورد می‌کنند و استدلالشان این است کسی که غنی‌سازی داشته باشد قدرت بمب‌سازی هم دارد، این سخن درست است ولی ما چنین قصدی نداریم.

 وی تاکید کرد که سیاست ما اصلا این نیست که دنبال سلاح هسته‌ای باشیم.

آیت‌الله رفسنجانی اظهار داشت: سیاست فعلی ما این است که سوخت نیروگاهمان را خودمان تهیه کنیم، نیروگاه تولید برق را توسعه دهیم و از تکنولوژی هسته‌ای در کشاورزی و در صنایع دیگر استفاده کنیم.

وی تاکید کرد که ما مسیر دستیابی کامل به تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌ای را طی می‌کنیم و فکر نمی‌کنیم که میدان رقابت نظامی تسلیحاتی مناسب افکار اسلامی ما باشد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: سال‌هاست که ما در باره موضوع هسته‌ای در حال مذاکره هستیم و حتی فراتر از "ان پی تی" با آژانس همکاری کرده‌ایم ولی تا حالا نشده است که طرف مقابل و از جمله (کشورهای 5+1) حرکت مثبتی در قبال ایران انجام دهند.

وی افزود: اخیرا قرار شده است که در دو هفته آینده مذاکراتی با کشورهای 5+1 (پنج کشور هسته ای به اضافه آلمان) شروع شود لذا باید منتظر ماند و دید که آنها از تجربه گذشته درس گرفته‌اند و اینکه آیا حاضرند حق ایران را بپذیرند و البته ما هم همان‌طور که بارها اعلام کرده‌ایم به آنها تضمین می‌دهیم که به دنبال اهداف غیر صلح‌آمیز نیستیم.

گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:khabaronline.ir
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
پرواز جنگنده‌های آمریکایی بر فراز منطقه خلیج‌فارس پرواز جنگنده‌های آمریکایی بر فراز منطقه خلیج‌فارس

ریاض اعلام کرد، جنگنده‌های نیروی هوایی عربستان و جنگنده‌های نیروی هوایی آمریکا از مدل "اف ۱۵ سی" پرواز مشترکی بر فراز منطقه خلیج فارس داشتند

  1. حوادث
  2. ویژه های خبر
 
X