روسیه خواستار از سرگیری فوری مذاکرات برجام شد
ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی برجام را از سرگیری فوری مذاکرات برای احیای توافق هسته ای دانست.

مذاکرات برای احیای برجام از ۲۰ ژوئن متوقف شده است


زاخارووا شامگاه سه شنبه در بیانیه ای در سایت وزارت امور خارجه روسیه، با اشاره به وضعیت دشوار پیش آمده در مورد احیای برجام و تلاش های ایران در پاسخ به زیاده خواهی طرف های اروپایی و تحریم های آمریکا گفت: تنها راه برون رفت از وضعیت کنونی، ازسرگیری فوری روند مذاکرات برای احیای برجام است.

مذاکرات برای احیای برجام پس از چند دور برگزاری در وین از ۲۰ ژوئن متوقف شده است.

وی افزود: از همه شرکا در توافق هسته ای و نیز آمریکا دعوت به خودداری از گامهای ناسنجیده می کنیم که ممکن است موانع بیشتر در مسیر عادی سازی وضعیت پیرامون برنامه هسته ای ایران ایجاد کند.

وی با اشاره به بیانیه اخیر گروه تروئیکای اروپایی درباره گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر تولید اورانیوم غنی شده در ایران با سطح غنی سازی تا ۲۰ درصد و نیز افزایش توانمندی غنی سازی اورانیوم ایران تا ۶۰ درصد، گفت: اگر چه این اقدام ایران عدول از توافق های ثبت شده در برنامه جامع اقدام مشترک برای حل و فصل وضعیت پیرامون برنامه هسته ای ایران است اما این واقعیت را درک می کنیم تا اندازه زیادی این گونه اقدام ایران به دلیل عدم وجود نتایج عملی معین از تلاش ها برای احیای کامل معامله هسته ای است و در همین حال تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران و کشورهای ثالث همکاری کننده آن همچنان پا برجا است.

زاخارووا ادامه داد: اما نگران آن هستیم که این مساله ما را بیشتر از اهداف اعلام شده دورتر می کند و ایجاد شرایط برای اجرای پایدار توافق های درچارچوب برجام دشوارتر می شود.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: irna.ir