عربستان به ایران اتهام زد !
ایران و عربستان سعودی تاکنون چهار دور مذاکرات را برگزار کرده‌اند. وزیر خارجه عربستان می‌گوید ایران وضعیت خطرناکی ایجاد کرده است.

وزیر خارجه عربستان : ایران وضعیت خطرناکی ایجاد کرده است


وزیر خارجه عربستان سعودی روز جمعه مدعی شد که ایران در حال سرعت بخشیدن به فعالیت‌های هسته‌ای خود است، و منطقه را به جای خیلی خطرناکی می‌کشاند.

فیصل بن فرحان در نشست خبری خود در واشنگتن  این مطلب را مطرح کرد.

او گفت که مذاکرات اخیر میان عربستان سعودی و ایران «صمیمانه» بوده، اما پیشرفت چشمگیری به دست نیامده‌ است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا هم در نشست خبری مشترک خود با شاهزاده بن فرحان پس از دیدارشان گفت که آمریکا متعهد به دفاع از امنیت عربستان سعودی است.

بلینکن با تاکید دوباره بر تعهد آمریکا به کمک به عربستان در دفاع از خاک خود، حملات حوثی‌های تحت حمایت ایران را محکوم کرد.

مذاکرات ایران و عربستان در ماه‌های اخیر با میانجیگری بغداد در جریان است. هفته گذشته، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، گفته بود مذاکرات میان تهران و ریاض در مسیر درست پیش می‌رود و تاکنون نتایجی حاصل شده که در زمان مناسب اعلام خواهد شد.

امیرعبداللهیان در یک نشست خبری در بیروت گفت جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی برای حل و فصل اختلافات خود نیازمند گفت‌وگوهای بیشتری هستند.

چند روز پیش خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع مطلع گزارش داد که تهران و ریاض به حصول توافق جهت کاهش تنش‌ها نزدیک شده‌اند.

ایران و عربستان سعودی تاکنون چهار دور مذاکرات را برگزار کرده‌اند. آخرین دور مذاکرات در تاریخ ۲۱ سپتامبر برگزار شده و دور آتی مذاکرات نیز به زودی برگزار خواهد شد.

بحث اصلی در مذاکرات ایران و عربستان موضوع یمن است.

پس از آن بلومبرگ گزارش داد «دو شخص مطلع از مذاکرات تهران و ریاض به این خبرگزاری گفته‌اند که ایران از عربستان سعودی خواسته است تا کنسولگری‌ها را بازگشایی کنند و روابط دیپلماتیک را از سر بگیرند.»گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir