آلمان : مذاکرات وین از جایی که رها شده ، ادامه یابد
وزارت خارجه آلمان در توییتی نوشت که مذاکرات وین درخصوص احیای برجام باید دقیقا از همانجایی که در تاریخ ۲۰ ژوئن رها شده بود از سرگرفته شود.

برجام باید دقیقا از 20 ژوئن از سرگرفته شود


وزارت خارجه المان روز چهارشنبه در توییتی نوشت: علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه ایران امروز از برلین بازدید کرد. ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای وین هسته این دیدار بود. برای اطمینان حاصل کردن از بازگشت فوری به پایبندی کامل به برجام، مذاکرات باید از همانجایی که در تاریخ ۲۰ ژوئن رها شده بود از سرگرفته شود.

روز گذشته نیز وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای به نقل از ژان ایو لودریان، وزیر خارجه این کشور نوشته بود که مذاکرات وین باید دنباله گفت‌وگوهای ۲۰ ژوئن باشند.

مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین که شش دور آن میان ایران و کشورهای عضو توافق هسته‌ای و با حضور هیات آمریکا در محل مذاکرات تا ماه ژوئن[خرداد] برگزار شده بود، پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران به تعویق افتاد.

دولت جدید ایران اخیرا پس از بررسی نتایج شش دور قبلی مذاکرات، اعلام کرده که دور هفتم مذاکرات ۲۹ نوامبر[۸ آذر] از سرگرفته خواهد شد. ایران تاکید کرده است هدف آن از این مذاکرات لغو تحریم‌های آمریکا است.

دولت آمریکا نیز گفته است مسیر دیپلماتیک با ایران را برای حل‌وفصل موضوع هسته‌ای آن ترجیح می‌دهد و آماده است با «حسن نیت» و در راستای بازگشت دوجانبه با ایران به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای، به مذاکرات وین بازگردد.

آمریکا در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ از توافق خارج شد و ضمن بازگرداندن تحریم‌های لغو شده، تحریم‌های جدیدی نیز بر ایران اعمال کرد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: asriran.com