لبنان، کشتی حامل غلات اوکراین را توقیف کرد
این دادستان شاخه اطلاعات پلیس را مکلف کرده در تماس با سفارت اوکراین و روسیه در بیروت باشند تا از صحت و سقم مسروقه بودن بار این کشتی اطمینان حاصل شود.

دعوا بر سر غلات اوکراینی در لبنان


یک مقام قضایی به خبرگزاری فرانسه گفته است، غسان عویدات، دادستان دیوان محاسبات اداره کل گمرک و شاخه اطلاعات نیروهای انتظامی این کشور را مکلف به انجام تحقیقات در خصوص کشتی «لائودیسیا» کرده که در بندر طرابلس در شمال لبنان لنگر انداخته و حامل پرچم سوریه بوده است.

این مقام قضایی که خواست نامش محفوظ بماند همچنین گفت که قاضی عویدات دستور توقیف کشتی را تا تکمیل تحقیقات قضایی داده است.

براساس این گزارش، این دادستان شاخه اطلاعات پلیس را مکلف کرده در تماس با سفارت اوکراین و روسیه در بیروت باشند تا از صحت و سقم مسروقه بودن بار این کشتی اطمینان حاصل شود.

روز پنجشنبه نمایندگی سیاسی اوکراین در بیروت اعلام کرد که یک کشتی باری سوری حامل غلات اوکراین که تحت تحریم آمریکا قرار دارد، در بندر طرابلس لبنان پهلو گرفته است.

سفارت اوکراین در بیروت افزود: گمان می رود که کشتی لائودیسیا که در طرابلس دومین بندر بزرگ لبنان پهلو گرفته، حامل پنج هزار تن جو و پنج هزار تن گندم باشد.

وزارت خزانه داری ایالات متحده در سال ۲۰۱۵ نام کشتی لائودیسه را به علت وابستگی به دولت سوریه، در فهرست تحریم وارد کرد.

کی یف از هنگام آغاز جنگ در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه)، روسیه را به سرقت غلات و فولاد از خاک اوکراین متهم کرده است.

مارین ترافیک که بر آمد و رفت دریایی شناورها و محل کشتی ها در دریا نظارت می کند، پهلوگیری این کشتی را در طرابلس تائید کرد.

علت تغییر مسیر این کشتی که ابتدا عازم بندر طرطوس در سوریه بود و قرار بود چند روز پیش به این مکان وارد شود، مشخص نیست.

بر اساس بیانیه سفارت اوکراین در بیروت؛ ایهور اوستاش سفیر این کشور در ملاقات روز پنجشنبه با میشل عون رئیس جمهوری لبنان در باره خرید کالاهای دزدیده شده از این اوکراین هشدار داد.

کی یف پیش از این از لبنان به علت محکوم کردن جنگ روسیه علیه اوکراین تشکر کرده و برای حل صادرات گندم به لبنان که دچار مشکلات در تامین مواد غذایی و بحران اقتصادی است، قول داده بود.
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: irna.ir